Nemám to na dně odzkoušeno (protože nikoho s dnou neznám) a neznám ani nikoho s vlastní zkušeností, ale ...
Ke snížení kyseliny močové i ochraně těla před infekcí, jakožto i k léčbě vředu by vám měl pomoci dostatečný přísun kyseliny askorbové (vitamín C).
Těžko lze říci kolik, vydržel bych na tolerančních dávkách, které tělo zvládne (vyhledejte si informace na internetu, nejlépe zde http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf), až do vyléčení vředu.
Může to však jednak lézt značně do peněz (zvláště když tolik musíme odvádět jako daň na "veřejné zdravotní pojištění", tedy péči která stojí naprosto za hovo) a může to být nevhodné i z mnoha jiných důvodů (potřeba komplexnější léčby, celkově špatný zdravotní stav, střevní obtíže a potřeba normálně fungovat,atd.) , proto je vhodné uvést že i běžné, z genetiky vycházející, dávkování (řekněme 100 mg/kg/den rozdělené minimálně na 5-6 dávek) by mělo postupně snížit obsah kyseliny močové natolik, že by se mělo tělo uzdravovat. Je však třeba řešit i problémy související, zejména diabetes, nedostatek zinku, hořčíku,...
P.S.
Tato kniha je pro většinu lidí těžko uchopitelná, ale stačí si přečíst řekněme prvních 80 stran a pokud pochopíte, už se v knize zorientujete a informace využijete.
Pokud to nezvládnete tak možná tato léčba není pro vás vhodná. Nicméně věřte, že zkusit sníst 50-100 mg/kg/den (rozdělených do 5-6 dávek) kyseliny askorbové by nemělo nikomu uškodit. Má výrazné antibakteriální, antivirotické vlastnosti a působí i proti bolesti - ale až od vyšších dávek, těch uvedeným dávkováním pravděpodobně nedosáhnete.
Už jsem konzumoval i přes 200g denně a k poškození zdraví nedošlo. Při podobných dávkách, přesahujích běžné genetické požadavky, vždy užívejte kyselinu askorbovou (vitamín C) v čisté formě - bez příměsí (leštidel, barviv, zpomalovačů vstřebávání, atd.), nebo ve formě askorbátů (podrobnosti najdete v uvedené knize).