Co je dna?
Dna (arthritis uratica) je zánětlivé revmatologické onemocnění způsobené ukládáním krystalů kyseliny močové (urátů) v kloubech. Kyselina močová je odpadní produkt metabolismu, který za normálních okolností odchází z organismu močí.
V lidské krvi se běžně nachází, a plní dokonce úlohu antioxidantu. Vzniká rozkladem purinů, které se nachází hojně v červeném mase, vnitřnostech nebo luštěninách. Dlouhodobé zvýšení sérové hladiny kyseliny močové (hyperurikémie) ovšem vede k tvorbě zmiňovaných krystalků.
Ty se poté ukládají v kloubech a šlachách. Kyselina močová snáze krystalizuje v chladném prostředí, proto krystaly vznikají typicky v okrajových částech těla. Nejčastěji bývají postiženy palec u nohy (podagra), kolena, ramenní klouby a ušní lalůčky.
Uráty jsou ostré a kloub permanentně dráždí, proto zde vzniká zánět. Někdy dochází ke vzniku shluků, kterým se říká dnavé tofy. Uráty se ale mohou ukládat i v měkkých tkáních nebo ledvinách, kde přispívají ke vzniku ledvinových kamenů. Nezpůsobují zánět ovšem čistě jen mechanicky. Mají vliv i na bílé krvinky, což také přispívá k jeho rozvoji.
Dna byla známá již ve starověku, přesný mechanismus vzniku onemocnění byl ovšem popsán až v 19. století. V dřívějších dobách trpěla dnou pouze bohatší vrstva obyvatel, která si mohla dovolit konzumovat maso a alkohol v hojném množství. Proto se u tohoto onemocnění ujalo označení „nemoc králů“. Dalším lidovým názvem pro dnu je pakostnice. [1, 2, 3, 4, 5]
Příčiny vzniku dny
Dna patří mezi metabolická onemocnění. U mnoha pacientů způsobuje zvýšenou hladinu kyseliny močové to, že jejich organismus není schopen tuto látku přeměnit na rozpustný metabolit (kyselina močová je sama o sobě špatně rozpustná ve vodě) a vyloučit ho z těla. Důležitou roli sehrává v tomto případě i strava bohatá na puriny.
V některých případech stojí za rozvojem dny nadměrná syntéza kyseliny močové v organismu. Tento problém mohou způsobovat například některá maligní onemocnění.
Rizikové faktory dny
- nadměrná konzumace potravin bohatých na puriny,
- nadměrné pití alkoholu,
- nedostatek fyzické aktivity,
- špatný pitný režim,
- nadváha nebo obezita,
- věk a pohlaví (nejohroženější jsou muži nad 40 let),
- dědičné predispozice,
- užívání určitých léků (cytostatika a diuretika),
- jiné probíhající onemocnění.
Na rozvoji dny se většinou spolupodílí celá řada vnitřních i vnějších faktorů. Podle primární příčiny se rozlišuje:
- primární dna,
- sekundární dna.
Primární dna
S primární dnou se v praxi setkáváme mnohem častěji. Zde stojí za rozvojem hyperurikémie především nadměrný přísun purinů ve stravě. U některých pacientů je rozvoj dny ještě podpořen genetickými predispozicemi.
Sekundární dna
Objevuje se v souvislosti s jiným probíhajícím onemocněním. Většinou jde o maligní onemocnění, renální insuficienci nebo třeba psoriázu. Sekundární dna se objevuje také u cytostatické léčby nebo při terapii diuretiky. [6, 7, 8, 9, 10]
Jaké má dna příznaky?
To, jak se projevuje dna, závisí v prvé řadě na fázi onemocnění. U dny rozlišujeme celkem čtyři fáze:
- asymptomatická hyperurikémie,
- akutní záchvat dny,
- interkritické období,
- chronická tofózní dna.
Asymptomatická hyperurikémie
V období bez příznaků pacienti nepociťují žádné potíže ani omezení. Jediné, co může upozornit na počínající problém, je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Tu lze snadno odhalit vyšetřením krve. Tato latentní forma dny může trvat měsíce, v některých případech i roky.
Akutní záchvat dny
V druhé fázi onemocnění se objevují akutní dnavé záchvaty, které mají velmi rychlý nástup. Dnavý záchvat se objeví náhle, většinou v ranních nebo nočních hodinách. Postižená oblast (palec na noze, klouby na rukou, kotník) zrudne, oteče a je na dotek velmi bolestivá. Nemocný nesnese ani mírný tlak a nedokáže kloub ohnout. Často se přidruží i zvýšená teplota, zimnice nebo velká únava. Záchvat dny může trvat jen několik hodin, ale i pár dní. Většina příznaků samovolně odezní do 14 dnů.
Interkritické období
Následuje bezprostředně po akutním dnavém záchvatu. Pacient nepociťuje v této fázi žádné příznaky onemocnění a na první pohled vypadá zcela zdráv. Toto období trvá většinou několik měsíců, poté se dostaví další dnavý záchvat. Intervaly mezi jednotlivými záchvaty se postupně zkracují, nicméně samotné záchvaty mohou ztrácet na prudkosti.
Chronická tofózní dna
V posledním stádiu nemoci dochází k tvorbě uzlovitých ložisek urátů (dnavých tofů), které kloub obklopují. V důsledku chronických zánětů a masivního hromadění krystalů se klouby deformují a jejich hybnost je značně omezena. Dnavé tofy mohou vystoupit i nad povrch kůže. [11, 12, 13, 14, 15]
Dna: léčba
Při léčbě dny hraje důležitou roli důslednost. Do jisté míry zde navíc dochází k překrývání preventivních opatření s léčebnými zásadami, protože bez změny životního stylu je šance na zlepšení stavu mizivá. Pacienti musí dodržovat určitá režimová opatření týkající se jídelníčku, aby se předcházelo hromadění kyseliny močové v těle.
Když už dojde k dnavému záchvatu, podává se například kolchicin. Lékaři pacientům předepisují nesteroidní antirevmatika, která potlačují zánět a mírní tím bolestivost kloubů. Aby se předcházelo tvorbě ledvinových kamenů, užívají někteří pacienti léky na úpravu pH moče. [16, 17, 18]
Dna: jídelníček
Dieta je při dně velice přísná, protože puriny najdete i v takových potravinách, které jinak tvoří běžnou součást zdravého jídelníčku (například špenát nebo luštěniny). Vhodné je konzumovat potraviny s co nejnižším obsahem nukleových kyselin a dbát také na správný pitný režim. Vylučování kyseliny močové z těla dokážou podpořit alkalické minerální vody.
Dna: zakázané potraviny
- červené maso,
- vnitřnosti,
- plody moře, mušle a určité druhy ryb (sardinky, šproty, tuňák),
- masové vývary,
- uzeniny a zabijačkové pochoutky,
- kvasnice,
- luštěniny,
- kakao a čokoláda,
- špenát, chřest, rebarbora,
- fíky,
- smažené a ostré pokrmy,
- černý čaj a silná káva,
- veškerý alkohol.
Dna: vhodné potraviny
- čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,
- kysané mléčné výrobky,
- tvaroh a čerstvé sýry,
- některé druhy zeleniny (brambory, avokádo, celer, mrkev, cibule, cuketa, zelí, rajčata),
- některé druhy ovoce (kiwi, třešně, višně, broskve, mandarinky, meruňky, banány, pomeranče),
- čerstvé bylinky (kopr, petrželka, majoránka, pažitka, tymián, oregano),
- semena a oříšky,
- hnědá rýže,
- celozrnné potraviny.
V omezeném množství lze konzumovat také drůbeží maso, sladkovodní ryby, vejce, houby a cereálie.
Dna: přírodní léčba
Při léčbě dny mohou velice dobře posloužit i specifické bylinky a doplňky stravy:
- andělika lékařská,
- kopřiva dvoudomá,
- bromelin v kombinaci s kvercetinem,
- omega-3 nenasycené mastné kyseliny,
- vitamin C,
- vitamin D,
- šťáva z aloe vera. [19, 20, 21, 22]
Neléčená dna a komplikace
Neléčená dna může vyústit v celou řadu nepříjemných komplikací. Degenerace kloubu vede k omezení či úplné ztrátě jeho hybnosti. Často se objevují trávicí potíže, bolesti hlavy a bolesti svalů. Zanedbání nemoci je riskantní i s ohledem na ledviny, protože v konečné fázi může dojít k jejich selhání. [23, 24]
Zdroje: nhs.uk, cdc.gov, arthritis.org, mayoclinic.org, kidneyfund.org, arthritis-health.com, webmd.com, healthline.com, onlinelibrary.wiley.com, internimedicina.cz, klinickafarmakologie.cz, revma.cz, ikem.cz, cpzp.cz