Pomáhat dospívajícím, kteří čelí psychickým problémům, využít k tomu moderní komunikaci: například podporovat speciální projekty zaměřené na esport. To všechno i mnohé další má v úmyslu nově založený nadační fond, který navazuje na mimořádně silný odkaz Karla „Twistena“ Ašenbrenera.
Karlova rodina, která za založením nadačního fondu stojí, věnovala základní jmění. Přispěje i francouzský esportový tým Vitality, v němž Twisten úspěšně působil. Významnou finanční podporu nabídne společnost Sazka, která u příležitosti vzniku nadace uspořádá 15. 12. 2023 charitativní esportový turnaj.
Karel Ašenbrener, v esportové komunitě známý jako Twisten, by právě dnes oslavil dvacáté narozeniny. Svůj boj s depresí ale nakonec prohrál. Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to,
říká Twistenova matka Ivana Ašenbrenerová také za svého manžela a další dva syny.
Nadační fond chce pomáhat dospívajícím, kteří se nacházejí v podobných situacích jako Karel Ašenbrener. Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,
vysvětluje zaměření fondu Ašenbrenerová.
Psychika mladých lidí
Průzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazuje, že psychický stav mladých lidí je alarmující. U každého třetího deváťáka v Česku se projevují znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese.
Právě v komunitě gamingu a esportu, v níž Karel Ašenbrener vynikal, se pohybuje stále více mladých lidí. Celosvětově má už miliony fanoušků. Jednou ze společností, která se rozhodla Twisten Foundation podpořit, je česká loterijní jednička Sazka.
Ta se v oblasti esportu dlouhodobě angažuje a 15. prosince pořádá charitativní esportový turnaj s názvem Sazka No rivals, jehož výtěžek věnuje nově vzniklému fondu.
Twisten – tak ho vidí rodina, spoluhráči a přátelé
Karel Ašenbrener (Twisten) se narodil v Praze a od malička byl velmi aktivní. Hrál závodně fotbal za ČAFC v Praze a vždy měl velmi bojovného ducha. Rád soutěžil, jezdil výborně na snowboardu. Jako malý kluk začal se svými staršími bratry hrát počítačové hry, například Counter Strike, FIFA a další. Postupně se dostal až ke hře Valorant, kterou začal hrát v roce 2020.
Svou pílí a úsilím si vybojoval cestu přes dvě největší české esportové organizace, eSuba a Entropiq, až do organizací světového formátu: nejprve do německé BIG a poté do francouzské organizace Vitality. Snil o tom, že se bude hraním počítačových her živit a že jednou bude stát na stagi. A to se mu splnilo.
Tisíce fanoušků a peníze a charitu
Pod přezdívkou Twisten ho znaly tisíce fanoušků online hry Valorant po celém světě. Patřil ale nejen k nejtalentovanějším hráčům na světě, byl to především člověk s velkým srdcem. Nemálo vydělaných peněz posílal na charitu, zajímal se o dění kolem sebe, přispíval například na děti postižené zemětřesením v Turecku.
Byl také odvážný. Začátkem roku 2023 se otevřeně přiznal k tomu, že bojuje s depresemi, že pravidelně navštěvuje odborníky a že se léčí. I tady se projevil jako velký bojovník, který se nebál mluvit o tom, co je pro mnohé mladé spíš tabu. Svůj boj s depresemi bohužel prohrál a 7. června 2023 se rozhodl ukončit svůj život.
Vždy chtěl, aby se lidé kolem něj cítili dobře
To, že v esportovém světě zanechal nesmazatelnou stopu, se ukázalo i po jeho smrti. Rodina dostávala tisíce soustrastných zpráv, v nichž fanoušci i další lidé z celého světa vyjadřovali soustrast a psali o tom, co pro ně znamenal. Mnozí si ho pamatují jako neuvěřitelně pozitivního člověka, který se rád smál, žertoval a vždy se snažil, aby se lidé kolem něj cítili dobře, přestože sám uvnitř bojoval s démony, a nakonec i s nešťastnou láskou. Byl zodpovědný, měl týmového ducha a nikdy se nevzdával. Svou povahou inspiroval spoustu lidí, a to nejen gamingovou komunitu.
Po jeho smrti mnohé zahraniční esportové organizace vyzvaly ostatní, aby se víc mluvilo o mentálním zdraví. Jeho přezdívka Twisten zanechala v lidech tak velkou stopu, že se rodina rozhodla pomáhat jeho jménem mladým s psychickými problémy.
Podle Českého statistického úřadu si v roce 2022 v Česku vzalo život 1302 osob. Tato statistika roste nejrychleji právě u mladých lidí. Sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let.
Ačkoliv je duševní zdraví celospolečenským tématem, na poli esportu šlo dlouhou dobu o podceňované téma, a diskuze nad ním je tak stále v plenkách. Jde proto o jedno z témat, kterému se v rámci našeho působení v esportu chceme systematicky věnovat. Vznik Twisten Foundation může přinést zásadní a tolik potřebnou změnu. Máme velký respekt, že se rodina Ašenbrenerových rozhodla tento projekt spustit a nesmírně rádi jej podpoříme,
komentuje Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka. Firma během turnaje Sazka No rivals vypíše dobročinnou sbírku. Její výtěžek Sazka po skončení turnaje zdvojnásobí. Jsme připraveni poslat nadačnímu fondu Twisten Foundation až jeden milion korun,
upřesnil Jonák.
Zároveň s Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzská organizace Vitality, v níž Karel Ašenbrener působil ve hře Valorant. Projekt nazvaný KARE (kombinace jména Karel a anglického care neboli pečovat) se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu. S nadačním fondem Twisten Foundation plánuje úzkou spolupráci a chce ho dlouhodobě podporovat.
Karla „Twistena“ Ašebrenera připomíná i vzpomínkový dokument nazvaný Forever in our heart Twisten, který zveřejni Team Vitality.
Cíle nově vzniklé nadace Twisten Foundation
Nadační fond založila v listopadu 2023 rodina Karla Ašenbrenera: matka Ivana, otec Karel a dva bratři. Rodina do fondu vložila základní jmění ve výši 250 tisíc Kč.
Nadační fond má následující cíle:
- Snížit počet dospívajících trpících psychickými problémy, a snížit tak i počet sebevražd mezi teenagery.
- Poskytovat finanční prostředky na úhradu služeb soukromých odborníků pro dospívající ze sociálně znevýhodněných rodin.
- Organizovat preventivní vzdělávací akce zejména na středních školách.
- Natáčet podcasty, rozhovory a edukativní videa na podporu mentálního zdraví a předcházení sebevražd, aby mladí získali zajímavou formou dostatek informací a znalostí, jak pomoct i sobě navzájem. Informace chce předávat nejen prostřednictvím odborníků, ale také influencerů a streamerů, s nimiž se mladí snáze ztotožní.
- Poskytovat finanční podporu vybraným organizacím a dobročinným projektům.
- Podporovat speciální projekty zaměřené na esport, protože je to segment, který se masivně rozšiřuje a má po celém světě miliony fanoušků. Chce bořit mýty, že esport vede k depresím a sebevraždám. Depresemi trpí i jiní vrcholoví sportovci. Příčinou je primárně tlak na výkon a výsledek.
- Podporovat poradenské služby pro teenagery i rodiče. Rodiče velmi často netuší, co se s jejich dítětem děje, případně nevědí, jak s nimi mluvit a jednat. I pro rodiče je boj s psychickými problémy jejich dětí velkou zátěží.
- Provozovat webové stránky s relevantními články či blogy odborníků o duševním zdraví.
- Organizovat další charitativní projekty, eventy a vzdělávací preventivní workshopy.