Zaujala mě ta několikrát opakovaná poznámka, že klíšťová encefalitida nepředstavuje neúměrně vysoké riziko u dětí a adolescentů. Dříve jsem se naopak opakovaně setkával s informacemi - bohužel už si přesně nevybavím zdroj, pravděpodobně to byly různé "zdravotní" přílohy LN a podobných periodik, už je to fakt dlouho - že naopak nejohroženější skupinou co se týká trvalých následků jsou mladí muži ve věku cca 17-22 let. Je tedy toto tvrzení již vyvrácená, nebo nebylo nikdy podložené, nebo se jedná jen o propagandu farmaceutického průmyslu?
Pokud se podíváte na stránky SZÚ opravdu snadno zjistíte, že incidence klinicky manifestní klíšťové encefalitidy je u dětí nižší než u dospělých a seniorů, ty rozdíly ale nejsou zase tak úplně dramatické. Jde o rozdíly zhruba 2 až 3 násobku.
Důležitější však je, že průběh klinicky manifestní encefalitidy u dětí a oproti tomu dospělých a seniorů je výrazně odlišný. Úmrtí jsou v naprosté většině případů po 35 letech s maximem kolem 55-65 let.
Avšak informace o tom, že trvalé následky mají nejvíce muži ve věku 17-22 let může být i za těchto okolností stále pravdivá. Ty dvě informace se nevylučují a mohou být platné současně. Ke statistikám, v jaké věkové dekádě je těžiště trvalých následků po KE jsem se nedostal (nehledal jsem ji).
Proto tuto informaci nemám nyní čím vyvrátit.
Nešlo náhodou o záměnu klíšťové encefalitidy třeba s meningitidou (což spadá do stejné skupiny nemocí)? Co já si pamatuji, tak tohle se hodně řešilo v době povinné vojny, kdy byly opravdu zaznamenány problémy v kasárnách (tato forma nakažlivá je) a tím se asi zvedla statistika pro tuto věkovou skupinu...
U klíšťové encefalitidy je to ale asi opravdu trochu jinak.