Nechala jsem se před 10 lety naočkovat, po druhé injekci jsem cítila bolest kloubů, konkrétně kolen a kyčlí. Od té doby mě pokaždé, když prodělám nějaké nachlazení, bolí ještě cca 1-2 týdny kolena, kyčle.
Bolesti kloubů po nachlazení jsou údajně běžné a asi jsem je zažila i někdy před očkováním. Ale od doby očkování už to mívám po každém nachlazení.
Očkování bych znova nepodstoupila.
Teď to vidím tak, že proti klíšťatům se dá bránit repelenty, dále častým důkladným prohlížením, a když už se klíště přisaje a nevytáhneme ho brzy, dá se poslat do laboratoře na rozbor. S výsledkem rozboru se pak dá případně dále pracovat.
Píšu jen svůj názor, rozhodnutí je samozřejmě na každém.
Existují dvě varianty přístupu:
1. Necháte si vyšetřit každé klíště na KE, protože věříte, že některé alternativní metody mohou natolik imunomodulovat váš systém v mezidobí, že se rozvoji KE vyhnete (ačkoliv byste se s velkou pravděpodobností nákaze vyhnul i bez nich).
2. Nenecháte si vyšetřit vůbec žádné klíště, protože klasická medicína nezná žádnou efektivní prevenci rozvoje KE. Tak akorát se na Vás bude dávat větší pozor, jestli u vás náhodou nevznikají příznaky, aby byla nespecifická léčebná podpora zahájena včas. K tomu, abychom na sebe měsíc po kousnutí klíštěte dávali pozor, však nikdo nepotřebuje testovat klíště v laboratoři.
Testování klíšťat je tedy pouze reflexí světonázoru, kdy exaktní laboratorní testy mohou mít paradoxně význam pro rozhodování zastánců alternativních směrů.
Takže já s kolegou AAA asi žádné klíště do laboratoře dnes nepošleme, ale někdo k tomu důvody najít může.
Poté, co jsem po obyčejném štípnutí komára onemocněla boreliózou a léčím se z ní intenzivně už rok, poslala bych úplně každé klíště, které by se zakouslo do mě nebo někoho z rodiny na rozbor. I když já bych nasadila rovnou atb. Každý den, kdy se infekce neléčí, je pozdě a raději zobat měsíc "zbytečně" atb, než o měsíc léčbu zpozdit a pak se léčit roky.