Nejvic me dojme, kdyz se doktor predstavi < Jmenuji se doktor ...>. Doktor se prece nejmenuje ani krestnim jmenem, ani prijmenim (prijmeni zcela vyjimecne) a s titulem se nenarodil. Takovemu nafukovi pak odpovidam <Jmenuji se inzenyrka ...>. I kdyz titulu nepouzivam a nemam ho ani v OP. Nemam totiz zadny duvod ke stiznostem. o)))
Ne, jenom ukazuje jak je někdy vyžadování titulu při oslovování trapné. Možná budu Ph.D., takže budu mít vystudovaný pravý doktorský stupeň. Aby byl zmatek dokonalý, tak pan doktor medicíny a zubařiny má vystudovaný pouze magisterský stupeň vysokoškolského studia. Joke: Při mém oslovování zvlášť lékaři budu tak titul NEKOMPROMISNĚ vyžadovat! :-)))
V Česku ješitnost dosáhla vrcholu, a tak spolu se Slovenskem je tu jedna specialita. Máme tu malý a velký doktorát. Jinde ve světě to není.
I proto se ten filozofický ješita nahoře s Ph.D. (velký doktorát) cítí nadřazen nad MUDr. (malý doktorát). Nicméně bych řekl, že MUDr. bude mít větší znalosti, použití i praktickou užitečnost, než jakýkoli Ph.D.
Všude jinde ve světě mají jediný doktorát.
Autor tohoto textu není ani MUDr. ani Ph.D.
Nevíte moc nic. Ph.D. je vědecký titul po absolvování dalšího x letého postgraduálního doktorského stupně studia na VŠ všech oborů. Může ho mít klidně i magistr MUDr. na lékařské, vědecký pracovník (chemik, fyzik, biolog, matematik) nebo filosof. Takže takový vědecký pracovník v oboru výzkumu farmak s Ph.D. (absolvent farmacie, biochemik, molekulární biolog nebo i MUDr.) bude mít asi ve svém oboru větší znalosti než magistr MUDr. na obvodě. Je to titul, který vychází z původních stupňů univerzity (bakalář, magistr, doktor). Malý doktorát je český nesmysl.
P.S. MUDr. je magistr, protože neobhajuje žádnou pokročilejší práci (ani neobhajuje diplomku). I k dalším malým doktorátům z jiných oborů je potřeba něco obhájit. V Německu lékaři používají titul Dr. med., který se píše před jménem. K jeho přiznání je nutné obhájit disertační práci (wiki).
Nevím nic a je mi to jedno. Tyhle věci beru stejně jako hodnosti vojáků, je to interní věcí vědců, a nijak mě to nezajímá.
Protože jsem vystudoval úspěšně několik vysokých škol, a dokonce na jedné i učil, tak jediné, co jsem pochopil je, že vyšší tituly se dávají za žvásty a grafomanii. Tedy si těchto titulů nijak nevážím, pokud nebyly získány za staré doby.
Nyní Česko převzalo americký model – čím větší žvanil, tedy čím více vlastních publikací a článků, tím pro vědeckou obec lepší věděc. Hlavním předpokladem pro vyšší stupně vědeckých titulů je chorobná grafomanie, schopnost jednu věc sepsat do co největšího počtu písmenek a slovních emisí a prodat to jako co největší počet článků a mpublikací. Pokud umíte toto, není pro vás jakýkoli vědecký titul žádný problém.
Takže se na mě nezlobte, ale vyšší tituly beru jen za úřednického šimla a nijak si jich ani trochu nevážím.
A když slyším věty jako „Karlova univerzita dělá nejlepší vědu, protože má nejvice citací v impaktovaných časopisech“ – beru to tak, že prostě mužské staré Blažkové s největšími drbacími schopnostmi se usídlili tam.
Ještě hezčí je citační index. Když napíši do impaktovaného čsopisu větu: „větší debilovu než práci vědce X jsem nečetl“, tak vědci X zvyšuji citační index a on se tím pádem stává „lepším vědcem“, protože je více citován a více citována jeho práce.
Pracovat ve vědě je nejlepší způsob, jak získat despekt k vědě, vědcům, i vědeckým titulům vyššího stupně.
Howgh.