Do sauny, nebo do páry?

23. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Často bývají vedle sebe a v obou se prohřejete. Pára ale není to samé jako sauna. V čem se od sebe liší kromě toho, že v jedné místnosti je sucho a ve druhé vlhko? A je vůbec moudré tyto místnosti střídat?

Pára neboli parní kabina bývá často ve sportovních areálech. Někdy je ale součástí nabídky wellness center se zaměřením na sauny. Návštěvník si tak koupí vstupenku, v rámci které může navštívit jak různě vyhřátou saunu, tak i páru. „Ve wellness centrech vyšší kvality je skutečně nabídka prohřátí velmi pestrá. Kombinace jednotlivých prohříváren je možná s tím, že například v páře doporučuji peelingové nebo beauty procedury, které zážitek z pobytu ještě umocní,“ říká Pavel Hofrichter z České asociace saunérů.

Co se dozvíte v článku
  1. Pára, nebo sauna: v čem je vlastně rozdíl?
  2. Zdravotní přínos
  3. Sauna vs. pára
  4. Dodržování hygienických zásad
  5. Sauna i pára jsou skvělé ve spojení s dalšími procedurami

Pára, nebo sauna: v čem je vlastně rozdíl?

V sauně je horko, sucho a můžete v ní cítit dřevěné obložení. Pohodlně se položíte na některou z lavic a oddáváte se pocení, které většinou nastupuje až po několika minutách.

Naopak při vstupu do páry pocítíte ihned na vlastní kůži vlhko. Není to pot, ale pára, přítomná všude v místnosti. Při každém nádechu se vám dostává do dutin. Máte trochu pocit, jako byste pluli v horkých oblacích. Parní místnosti proto bývají nejčastěji z porézních materiálů, například z větších či menších kachlů. 

Kromě vlhkosti, která v páře dosahuje až 80 až 100 procent, je rozdíl také v teplotě. Horko se mnohem lépe snáší v suchém prostředí, takže tak vysoké teploty, s nimiž se setkáváme v saunách, v páře čekat nemůžeme. Teploty v parní lázni se pohybují „pouze“ od 35 do 50 °C, zatímco v saunách se mohou vyšplhat až ke 120 °C.

„V řadě wellness center mají rozdělené sekce a třeba římské lázně obsahují několik typů parních procedur. Někdy najdeme v prostorné parní místnosti také relaxační bazének. Zážitek je to parádní a můžeme se cítit jako v pravých lázních z doby Římanů. Prohřívání v parní lázni tedy může být i velkým zážitkem,“ říká Pavel Hofrichter.

Galerie: Víte, že sauna je i na střeše Národního divadla?

Zdravotní přínos

Obě metody mají spoustu pozitivních účinků pro náš organismus. Díky prohřátí dochází k prokrvení svalů a jejich regeneraci. Zejména pravidelné saunování má pak velmi dobrý preventivní účinek proti infekcím horních cest dýchacích, proti alergiím a je skvělou relaxací.

„Saunování je úplně jiné než návštěva parní místnosti. Efekt sauny, a to jak pocitový, tak zdravotní, je zcela jiný. Pára rozhodně nenahradí pravidelné saunování,“ tvrdí zakladatel a předseda České asociace saunérů a dodává: „Návštěvu parní místnosti doporučujeme třeba při kombinaci s plaváním. Zahřátí po studenější vodě v bazénu pěkně zapadá do nabídky sportovních areálů.“

Parní lázně jsou naopak vhodné pro ty, kteří ze zdravotních důvodů do klasické sauny nemohou a některým lidem se v páře také lépe dýchá. Parní kabina je vhodná například pro alergiky, astmatiky nebo lidi s dýchacími potížemi, vysokým tlakem, ale i pro malé děti.

Délka pobytu je individuální, ale doporučuje se od deseti do dvaceti minut.

Sauna vs. pára

Sauna

  • sucho
  • horko, teploty až ke 120 °C
  • obvykle ze dřeva
  • významnější zdravotní i pocitový efekt

Pára

  • vlhko (vlhkost 80–100 %)
  • teplo, teploty 35–50 °C
  • obvykle z porézních materiálů, například z kachlů
  • vhodnější např. pro alergiky, astmatiky nebo lidi s dýchacími potížemi, vysokým tlakem, pro děti

Dodržování hygienických zásad

Ať už vstupujete do sauny, nebo parní místnosti, měli byste dodržovat hygienické zásady. Zejména být čistí, tedy osprchovaní a umytí mýdlem; stejně tak je třeba osprchovat se před tím, než po saunování nebo prohřívání v páře vstoupíte do studeného bazénu nebo do vířivky. 

„V parních lázních, které jsou součástí wellness, platí, že by se do nich mělo vstupovat zcela bez oděvu, nejsou vhodné ani plavky, a kvůli vysoké vlhkosti ani prostěradla,“ upozorňuje Pavel Hofrichter.

Každá parní místnost je vybavena hadicí, a návštěvník by si tak měl lavici před usednutím nejprve osprchovat. Stejně tak ji opláchnout i na konci pobytu před odchodem.

 

Sauna i pára jsou skvělé ve spojení s dalšími procedurami

Největším přínosem pro naše zdraví je, pokud se saunování věnujeme pravidelně, a to nejen v zimě, ale i v parných letních měsících. Některá wellness centra nabízejí také zážitkové saunování, tzv. ceremoniály, a pro lepší účinky a relaxaci používají přímo v místnosti éterické oleje.

„Také parní lázně mohou být velmi příjemným zpestřením pobytu ve wellness / saunovém světě. Ideální je, pokud centrum nabízí procedury peelingu. Mnohdy je parní lázeň kombinovaná s tradiční procedurou HAMMAM (masáž na horkém kameni po pořádném prohřátí organismu) a to je pak pro návštěvníky skvělým zážitkem,“ vysvětluje Pavel Hofrichter s tím, že se v těchto procedurách v parní lázni dokonce soutěží: „Připravené peelingy jsou velmi propracované, mnohasložkové a na pohled i dotek příjemné,“ dodává.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).