v lete obetujem časť úrody ovocia a urobím si doma mrazený ovocný pretlak sama. skúšala som z jahôd, malín a marhúľ. Ovocie pokrájam, zasypem troškou cukru, nechám pustiť šťavu, rozmixujem a plním do malých kelímkov. Do marhuľovej som tento rok nakoniec pridala trochu šľahačkovej smotany - trvanlivej. Mám čo mlsať počas horúcich letných večerov...
já to řeším zamrazením ovoce, větší ovoce v pokrájeném stavu.
Zmrzlina pak je snadná, vytáhnu z mrazáku, mixérem rozšmelcuju a pokud chci čistě ovocnou, přidám jen trochu vody a cukru, případně zahuštěnou jablečnou šťávu, která to současně s mírným rozmrazením do správné konzistence i osladí, nebo jiný přírodní sirup. Pokud chci smetanovou, přidám trochu cukru a smetanu.
výsledek nemá konkurenci a je to za pár minut.
No nazdar bazar. Protože nejím vanilkové a podobné příchutě kvůli obsahu práškového cosi, prý sušeného mléka, kupuji si ovocné nanuky, ve kterých není ani stopa po mléčném či melaminovém prášku. Jiří: moc si to zahraničí neidealizujte, jsou tu ještě větší byznysmani toužící po ještě vyšším profitu.
...na želatině v ovocné "vodové" zmrzlině není pranic špatného, želatina sama o sobě je zcela bez chuti. To je legitimní složka, která se používala už za našich dědů. Prostě prase je všestranně užitečný tvor, doslova nositel a spasitel evropské kultury. Nebál bych se parafrázovat Jana Husa: "Miluj prase, nos prase, jez prase až do smrti: nebť prase tě vysvobodí od hladu, zimy, nudy i nepohodlí." A v dohledné době se stane patrně i prostředkem ideologického boje (plány islamistů zhatí naši vepři boubelatí) ;-)
Pochopitelně, že ve smetanové zmrzlině, v ovocné dřeni nebo například v jogurtu nemá želatina co dělat - tam s ní výrobci jen šidí a maskují nedostatek a nekvalitu skutečných surovin. Ale jsou pokrmy, a to i sladké, kam se želatina - lhostejno či vepřová nebo hovězí - dává odedávna. Narozdíl od agaru, který do našeho kulturně-potravního rámce v podstatě nepatří.