Vlákno názorů k článku Dobře utajená éčka od AAA - driv maskovali chemii tim, ze ji vypisovali v Eckach,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2010 10:30

    AAA (neregistrovaný)

    driv maskovali chemii tim, ze ji vypisovali v Eckach, dneska maskuji Ecka tim, ze je vypisuji v chemickych nazvech! No ja bych je hnal!

    Mimochodem, nepripomina vam to stary vtip? Koupis si cednik, tece. Zalepis diry, necedi!

    Jestli ono to nakonec nebylo lepsi za komancu, kdy se zadne slozeni na potravinach neuvadelo a vsichni byli spokojeni.

  • 26. 3. 2010 17:02

    Patrik Chrz

    Za komančů byla potravinářská chemie používána opravdu mnohem méně – hlavní důvod byl, že většina se jí musela dovážet za nedostatkové devizové prostředky. Je pravda, že potraviny byly díky tomu zdravější, ale také dražší (v porovnání s tehdejší průměrnou mzdou – a to velmi výrazně, i o stovky procent a to byly ještě dotované) a s kratší dobou trvanlivosti. Ale některé látky se používaly i tehdy, např. zmíněná kyselina benzoová do hořčice.
    Podle mě je to čistá hysterie. Přišla móda – žádná „éčka“, no tak se jí výrobci přizpůsobí. Jenže zákazníci zároveň chtějí aby potravina hezky vypadala, dlouho vydržela a přitom byla za zaplatitelnou cenu. Něco jde obejít jiným způsobem konzervace (zpravidla teplem – pasterizace, sterilizace, mrazem, sušením), ovšem to má někdy vliv na vzhled nebo chuť potravin, stejně jako na obsah živin a jiných prospěšných látek. Ten příklad s tím cedníkem fakt sedí :)
    Schválně – kdo máte rádi sušené meruňky, koupíte si raději ty krásně oranžové konzervované oxidem siřičitým, nebo ty „nesířené“, ale „ošklivé“ hnědé? :D

  • 27. 3. 2010 7:33

    Efs (neregistrovaný)

    „…a to byly ještě dotované…“

    Nabízí se otázka: A dnes nejsou dotované?

    Ty naše opravdu (většinou) ne. Ty dovážené/vyráběné z dovážených surovin ano nebo ne? Proč jsou tak laciné a proč vedle nich vzácné (a často lepší) domácí (míním vyrobené u nás z domácích surovin) výrobky jsou hůře prodejné?

    Pohoda, hezký den

  • 28. 3. 2010 13:15

    Efs (neregistrovaný)

    V rychlosti jsem to nenapsal dost přesně. Samozřejmě nejsou dotace jako dotace. Dotace na výrobu, na rozdíl bonity, na podporu vývozu… Mají v cizině (o tolik) jinou zem, vodu, Slunce…, že mohou pěstovat a vyrábět o tolik levněji srovnatelné potraviny? A ještě se jim vyplatí to tahat stovky kilometrů? Spočítejte si, z jakých složek se skládá prodejní cena. Co je všechno za ní.

    Neboli jde spíše o srovnání, jaké dotace poskytujeme svým zemědělcům my a jaké dotace mají jinde, kde stát ví, že když vyrobí a vyveze, bude se díky tomu mít dobře. U nás to je tak, že své zemědělství záměrně likvidujeme v zájmu cizinců za spolupráce zkorumpované vrchnosti.

    A pokud nestačí výše zmíněná úvaha, stačí mít oči k vidění a uši ke slyšení a taky si dohledat potřebné informace.

    Pohoda, hezký den

  • 28. 3. 2010 14:34

    AAA (neregistrovaný)

    Inu, tomu se říká Společná zemědělská politika Evropské unie

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).