Pekárnu máme asi zhruba dva roky, ze začátku jsme pekli týdně tak 3-5x dnes to je asi kolem 1-2 x do týdne.
Když se mě někdo optá na rady tak říkám : Pokud bydlíte ve městě tak je to na zváženou, pokud chcete jen ušetřit, tak to asi časem taky vzdáte. Pokud jste labužníci a chcete experimentovat tak ano. Asi nejvíce ji oceníme my co bydlíme na vesnicích kde žádné potraviny nejsou a ranní teplý pečivo je jen výsada týdne kdy jezdíme do města za prací. Asi nejvíce oceňujeme program s odloženým startem, kdy v sobotu či neděli vstanem a je upečen chleba či vánočka. To je fakt skvělá věc. Jinak směsi se opravdu vyplatí vozit z německa tam jsou za zlomek ceny co u nás.
Souhlasim. Neni to sice vec, bez ktere by se nedalo zit, ale je to prijemny luxus. Nedelni budicek vuni cerstveho chleba je lepsi, nez ten otravny piskavy zvuk budiku:)
K tem smesim z Nemecka (pridavam i zkusenost z Rakouska a Italie) - nejen ze nizsi cena, ale i vyssi kvalita. U nas je pro mne cca 50% smesi nepozivatelnych, z D,AU,I tak slabych 5%. Vsude cena do eura.
Ještě jedna věc: prodávané chleby často obsahují různá éčka. Čtu-li například, že chléb obsahuje "prostředek na vylepšení mouky", tak asi ta jejich mouka moc kvalitní nebude. Chci-li si udělat dobrý chléb bez chemie, pak jednoznačně do domácí pekárny míchám základní suroviny a nepoužívám směsi (je to i levnější). A při výběru pekárny je třeba dbát na to, aby pekárna měla programy na český chleba z kvásku a nejen 20 programů na bílé pšeničné chleby.
Když ten chleba z kupované směsi, tedy jak z které, je prostě tak nějak chuťově lepší. zkoušel jsem spoustu receptů z návodu i vlastních experimentů, ale třeba v směsích Labeta (Slunečnicový, vícezrnný) je prostě něco, co chleba podle návodu jen z mouky, droždí, soli, cukru a tuku zkrátka nemá.
Dá se ten kvásek někde koupit hotový pro okamžité použití, tak aby vydržel, ideálně sušený? Postup na trojstupňové vedení kvasu jsem našel, ale to opravdu není něco, co bych chtěl absolvovat.
Pekárnu máme a nějaký ten rok používáme. Na chalupě, kde do obchodu je daleko a ne vždy mají otevřeno když je potřeba pečivo.
Z koupené směsi je to opravdu snadné, vysypu obsah krabice, naleju vodu, zapnu a za dvě hodiny mám chleba. Nebráním se ani experimentování, pokud je na to čas.
Nechat pekárnu načasovanou aby se chleba dopekl když vstávám se neosvědčilo. Upečený chleba je logicky horký a je potřeba ho nechat zchladnout aby se dal krájet a dále pak vychladnout aby se dal jíst, ne každý chce jíst teplý chleba, protože může nadýmat. Takže se buď musí čekat nebo si někdo z rodiny musí přivstat. Takže radši pečeme tak aby se chleba vyndal než jdeme spát, přes noc rozhodně neztvrdne.
Dále cena pekárny nezávisí jen na množství funkcí, ale i na značce a léta optimalizovaném algoritmu hnětení a kynutí těsta. Levné pekárny čínských značek často nejsou tak vychytané - objeví se nový typ produktu, tak číňani honem něco zmatlají aby jim neutekl segment trhu a moc se s tím nemažou. Produkty z takových pekáren pak často budí rozpaky.
Já jsem zvolil pekárnu Pasnasonic, které se opakovaně ve spotřebitelských testech umísťuje na špici a jsem s ní plně spokojen.
koupil jsem nějaký rok tomu na vánoce pekárnu od Moulinexu. Párkrát jsem to zkusil a i když jsem se držel přesně přiloženého návodu, tak ten tzv. chleba byl vždy spíše něco mezi rohlíkem a knedlíkem. Nemáte někdo nějaký zaručený recept, že bych tomu dal ještě šanci?
Před koupí jsem se zejména těšil na opožděný start. Má představa byla taková, že večer do toho nahážu ingredience a ráno mne vzbudí vůně chleba. Mám docela lehké spání a i o víkendu se budím před šestou a to spíše dřív. Nechat tuhle věc v noci míchat, tak nespím od dvou a asi i půlka paneláku. Dost hlučná záležitost během míchání.
Myslím že na webu je hromada receptů a poměrně odzkoušených a odladěných stačí se jen začíst a navíc jsou často k nim komentáře kde se řeší různé niance.
Nevím kde spíte ale obyčejně máme pekárnu v kuchyni a tam to opravdu ne ložnice není slyšet. No teda když je hrobové ticho tak maximálně pípnutí na konci že je to hotové, ale že by to hnětení bylo tak hlučné se mi nechce věřit.
Ještě mě napadá vyzkoušejte nejprve směs kde přidáte jen vodu a jak to dopadne. Je to takovej jednoduchej test jestli vše v pekárně funguje jak má(časy+teplota)
Jak udelat, aby z toho nevylezla buchta? To je jednoduche - mouka, voda, sul, spetka kvasnicovych granuli, zamichat, nechat 12 hodin kynout, v troube nechat vyhrat litinovou nadobu libovolneho tvaru na 200 stupnu, nalit smes, prikryt, pul hodiny do trouby, odkryt, dvacet minut dopect a je chleba, na jaky se nechyta zadny produkt z domaci pekarny. Samozrejme mozno jeste posypat ruznymi seminky apod. Mouka nejlepe pul napul zitna a psenicna.
Já domácí pekárnu kupovala přes http://domaci-pekarny.hyperzbozi.cz. Skvělé ceny, široký výběr!
Sice je článek přes čtyři roky starý, ale pekárna co zmiňuji výše je stále v permanenci (teď ji máme již šest a půl roku - 7 sezón), zrovna dneska při vyndavání chleba sem si říkal, že je škoda, že to nemá počítadlo.
Kilovka směsi se v celkem pravidelných intervalech dá koupit v Lidlu v akci za 25 Kč, jsou z ní dva cca třičtvrtěkilové chleby á 12,5 Kč. Roční produkci odhadnu tak na 50 kousků, takže za tu dobu vychází z ceny pekárny 10 Kč na jeden chleba, i s elektřinou kolem 25 Kč za bochník, takže je to nejen praktické, ale i cenově to vychází velmi slušně.