To, že když se podívám na Zeměkouli (teda sorry, podle Vás zřejmě zeměplochu :-)), tak je jasně placatá, na to nepotřebuji studii, to je triviální fakt, stačí se podívat kolem sebe a vždyť by lidé na druhé straně země spadli. Pokud nějaká studie tvrdí že Země je kulatá, tak je buďto zmanipulovaná, nebo chybná.
Nepřipadá Vám takovýto názor směšný? Mě ano - ale úplně stejně mi přijde legrační vaše odsouzení těch studií (zdaleka není jedna ani jich není pár), aniž byste o nich cokoli bližšího věděl.
Pro Vaši informaci, nikdo netvrdí, že při porodu doma je menší procento úspěšné vyřešených komplikací. V tom máte úplnou pravdu. To co nevíte (a co byste se z těch studií dozvěděl, kdybyste místo jednoduchého odsouzení se je alespoň snažil přečíst), že úspěšnost domácích porodů je založena na předcházení problémů a tedy že doma zároveň k daleko méně komplikacím dochází. Výsledný počet nevyřešených komplikací je tak podobný jako v nemocnici (s tím bonusem, že navíc se méně často musí něco řešit).
A pokud byste chtěl vědět, proč tomu tak je, tak Vás jednak odkážu na dané studie, jednak Vám mohu nabídnout pár faktorů (který je hlavní těžko říci, na to ještě není dostatek dat):
- žena při porodu doma se zpravidla cítí "více v pohodě" (pokud ne, pak pro ni rozhodně není domácí porod vhodný), přičemž nepohoda rodičky je objektivní rizikový faktor (dochází k vyplavování hormonů brzdících porod)
- při nemocničním porodu musí žena vprostřed první doby porodní přejíždět do nemocnice, to většinou porod pozastaví (a s přibývající délkou porodu roste rizikovost)
- v nemocnici není možné držet takový stav personálu, aby byla za každé okolnosti možná individuální péče, navíc tam díky (nutnému) systému služeb mohou vést porody PA, které již nejsou v optimální kondici (např. na konci noční směny), to vše vede k většímu riziku pozdní detekce nějakého průšvihu (to, že v nemocnici je lepší detekční technika průšvihů než při domácím porodu je velmi rozšířený omyl, detekční technika nedostupná doma (mimo monitoru, který ale nepřináší žádné benefity a od jeho rutiního užívání se v poslední době v zahraničí ustupuje) se v nemocnici používá jen v případě detekce problému: v tu chvíli ale i u domácího porodu dojde k transportu do nemocnice)
- v nemocnici se zpravidla dělají zbytečné lékařské zákroky do porodu (např. 80% českých žen během porodu obdrží oxytocin, místo 10% oprávněných císařů jich máme 25%, epiziotomie je provedena cca 60% rodiček, opravdu nutná je dle zdroje mezi 10-20% atd...)
atd...