Chtěl bych se autorky zeptat, jak dělí látky na "přírodní" a "nepřírodní". Olej vylisovaný z mandlí (nejspíš za vysoké teploty) je přírodní. Vazelína oddělená z ropy vyvěrající ze země je nepřírodní.
Je to dělení na "přírodní" a "nepřírodní" nějakou pocitovou či módní záležitostí, nebo má pevná pravidla, případně jaká?
Dobrý den,
děkuji za reakce, které jsem tak trochu očekávala. Záměrně jsem se v článku příliš nezabývala tématem ropy v kosmetice, jen jsem ho zmínila, protože téma článku bylo zcela jiné.
Co se týče přírodní kosmetiky, myslím, že neexistuje žádná obecně platná definice. Osobně za takovou kosmetiku považuji tu, jejíž jednotlivé složky prošly co nejmenším průmyslovým zpracováním a jedná se zejména o cenné rostlinné oleje (či jiné tuky) a bylinné složky.
Ropné složky v kosmetice (ať už jsou to parabeny, či jiné látky) nejsou mnohými (včetně mě) příliš oblíbené, protože ačkoliv jsou používány již léta, a mohlo by se zdát, že je čas dostatečně prověřil, mohou způsobovat podráždění pokožky, apod. O látkách mající syntetický ropný původ je obecně známé, že při používání v kosmetické péči o pleť ucpávají póry, vytváří na kůži "neprodyšnou" vrstvu... Kromě toho existují dohady, že se mohou hromadit v játrech, lymfatických uzlinách, ale tyto teorie opravdu nemám podložené. Nicméně obecně platí, že ropné složky do přírodní kosmetiky - založené v nejlepším případě na nerafinovaných rostlinných olejích, máslech, 100% esenciálních olejích, atd.- nepatří.
Věřím, že má odpověď jistě není vyčerpávajíci.
Pěkný den
Blanka Chocová
> O látkách mající _syntetický_ ropný původ
Doporučuji ve slovníku cizích slov nalistovat význam slova "syntetický". Dovoluji si podotknout, že ani petrolej, benzín, nafta a vazelína z ropy nejsou syntetizovány = vyráběny slučováním, ale že se z původní suroviny oddělují destilací a následně čistí. Na rozdíl od např. PVC.
Doporučuji se libovolného člověka v okolí zeptat na význam slov hnidopich, rejpal a otrava. Může to pomoci najít sám sebe.
Za článek děkuji, vazelínu z vosku a oleje určitě zkusím udělat, protože mám atopický ekzém a to znamená v jednom kuse suchou a podrážděnou kůži.
Díky za skvělé informace - začínám s domácí kosmetikou. Aromatrapii se věnuji již nějaký čas..
Hledala sem nějaké receptíky na tuto mast. Tygřích mastí mám několik z různých koutů světa - nejnovější ze Sumary a stala se mojí oblíbenou - složení arom. složky je pouze z máty a kafru a působí úžasně. Do budoucna budu určitě experimentovat s přidáváním různých složek. :-)
Tak já nevím. článek mne zaujal, ale brzy poněkud zhořknul. Pominu-li již rozsáhlou diskusi o původu ropy (chápu argumenty obou stran a těžko dát za pravdu jen jedné straně), mne zklamaly jiné věci.
Jednak moc nerozumím, co je na masti domácího, když většinu složek doma běžně nemám. Okej, všechno seženu v lékárně, ale to si rovnou můžu koupit za částku 00-prd hotovou mast bez práce.
A druhak mi přijde, že pokud autorka článku nevaří jen z vody, pak moc dobrá mastičkářka nebude, jelikož postup přípravy je poněkud "děravý" Když do něčeho dávám tavit vosk, a nebudu pak výslednou mast míchat do vychladnutí, vytvoří se mi svrchní škraloup, který pak už nerozmíchám. A další věc, když dám do roztaveného základu malá množství silic, pak si můžu být jistý, že než mast vychladne, budu tam mít jen zlomek toho, co jsem tam dal.
No, hned je mi líp. To je všechno, co jsem chtěl říct. :)
Hezký den.