Domov pro dospělé občany s autismem „Domeček“ uspořádal přátelské setkání u příležitosti Světového dne informovanosti o autismu a zároveň prvního výročí svého otevření.
Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že člověk trpící autismem dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.
Lidé s autismem potřebují speciální přístup ke vzdělání a takřka neustálou asistenci. Navíc schopnost pracovat v běžném pracovním prostředí mají pouze dvě procenta z nich. Lidí s touto diagnózou přibývá, jen na území hlavního města Prahy jich žije kolem pěti tisíc. V pražských středních, základních, mateřských a speciálních školách je v současné době 548 dětí a žáků, kteří potřebují asistenta pedagoga. Z tohoto počtu je 84 dětí s poruchou autistického spektra.
Praha na činnost asociací, které pomáhají lidem postiženým autismem, finančně přispívá. Za rok 2009 poskytla těmto organizacím dotaci ve výši 8,2 miliónů korun. Na rekonstrukci samotného Domečku a jeho provoz v letech 2009 a 2010 přispěla Praha ze svého rozpočtu částkou 12,6 miliónů korun.
Posláním Domečku, který provozuje Dětské centrum Paprsek, je poskytovat lidem s autismem možnost žít ve společné domácnosti s podporou týmu pracovníků v přímé péči. Služba podporuje uživatele v samostatném rozhodování a v odpovědnosti za sebe a svá rozhodnutí.
Od roku 2007 připadá Světový den autismu na 2. dubna. Spadá do tzv. Dnů OSN, tří dnů oficiálně vyčleněných pro specifické poruchy. Cílem akce je přivést k problematice autismu celosvětovou pozornost.
Zdroj: Magistrát hl. města Prahy