Vlákno názorů k článku Doplňky stravy na Vánoce: Dárek, nebo nepodarek? od Žaneta - Nepochybuji o tom, že trh s výživovými doplňky...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2013 11:58

    Žaneta (neregistrovaný)

    Nepochybuji o tom, že trh s výživovými doplňky je obludný a točí se v něm nesmírné množství peněz. Stejně tak uznávám, že jsou doplňky, které svůj účinek mají (pár takových při vybraných potížích kupuji). Nicméně zmíněná databáze Evropské komise je z mého pohledu v určitých ohledech nedokonalá. Podle mého názoru tam řada látek zkrátka chybí. Namátkou řada vitaminů skupiny B (kupř. kyselina listová (B9) - má své prokazatelné účinky na snižování hladiny homocysteinu, a proto je doporučovaná v těhotenství), rutin (posiluje cévy a je vhodný například při vyšší krvácivosti z nosu), atd.
    Nicméně jako mírně řečeno kontroverzní se mi jeví zařazení umělých sladidel (která mají snad jedinou výhodu konzumace, a to v jejich ne-vlivu na zuby; zato mají spoustu nevýhod - objevují se studie o jejich podpoře zvyšování hmotnosti, existuje podezření, že způsobují metabolický syndrom, atd.) mezi autorizované složky s prokázanými účinky a odmítnutí zařazení medu tamtéž. Neudělali úředníci z EK někde chybu?

  • 20. 12. 2013 12:25

    Autor (neregistrovaný)

    Je pravdou, že kyselina listová (B9) neobhájia ani jedno jediné zdravotní tvrzení.

    Rozporovat to ale tím, že to "je prokázané". To nelze. EFSA posuzovala všechny důkazy, které jí průmysl zaslal a tedy i takové studie, které "prokazují" co tvrdíte. Nebyly dostatečně průkazné. Musíte to nastudovat přímo z těch vědeckých analýz.

    Tady je sumární dokument:
    http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1213.pdf

    EFSA samozřejmě mohla udělat chybu. A mohlo jich být i hodně. Jsem však přesvědčený, že chyby, na kterých nikdo nemá komerční zájem jsou málo pravděpodobné. Proč zakazovat vit. B9, kdyby prokázané účinky opravdu měl?

    To jiná situace už je s umělými sladidly. Tady za jejich povolení bylo určitě silně lobováno potravinářským průmyslem. Je těžké říct, zda to tak je, nebo zda se někomu pouzwe povedlo, že to tak bude?

    S tím vitaminem B9 a rutinem to ale určitě nebyla "restrikce na objednávku".

    Ještě ten rutin:
    http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1751.pdf

  • 20. 12. 2013 12:33

    Autor - ERROR (neregistrovaný)

    ERROR

    Vidíte jak je snadné udělat chybu! Mnoho zdravotních tvrzení bylo pro vitamin B9 schváleno! Jenom to nesmíte hledat v databázi Komise EU jako

    Vitamin B9, ani jako
    Folic acid

    ale stačí zadat

    Folate

    a hned Vám to vyjdete jako autorizovaná zdravotní tvrzení.

  • 20. 12. 2013 13:18

    Folate (neregistrovaný)

    No vida. Tak to jsem také přehlédla.

    Každopádně by jistě bylo zajímavé, kdyby výrobci potravin museli vedle přínosů uvádět i případné nežádoucí účinky a kontraindikace pro danou složku. Ovšem to bychom se asi ocitli v jiné realitě. Možná by i ty tlaky na schválení byly docela jiné.

    Však časem uvidíme, jestli to s potravinami oslazenými umělými sladidly nebude obdobné, jako margaríny a trans mastnými kyselinami.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).