Takové množství jsem před rokem také pila. Měla jsem 20 kg nadváhu. Přešla jsem na zdravější způsob života, který začal tak, že jsem si kontrolovala pitný režim, takže příjem byl 2-3 l denně. Pouze díky tomu se mi ztratily boky, jak tělo přestalo zadržovat vodu. Což nejspíš značí, že zvýšený příjem tekutin je pozitivní. Nehledě na to, že tekutinami se tělo čistí. A nemyslím si, že by na to 1 až 1,2 litru+tekutiny ze stravy stačilo. Jakmile si nehlídám množství, tak se tělo ozve ( bolest hlavy, náhlá únava atd. )
Tak ja to mam presne naopak. Za den mi staci klidne jen ten litr nebo i mene a netrpim zadnym pocitem zizne, zadna bolest hlavy,... Nekdy se mi stane ze se poprve za den napiju az treba kolem treti hodiny odpoledne.
Spatnou naladu bych mel kdybych se do sebe snazil nalit vice jak dva litry - neustale bych behal na wc :-)
Je zvláštní, že Pavel Suchánek jmenuje ze všech sladidel zrovna Aspartam.
Sice ani já nevím, zdali je Aspartam zdraví škodlivý, ale podle mých chuťových buněk je Aspartam s přehledem nejodpornější sladidlo na trhu. Jeho chuť má nepříjemný podtón a ještě nepříjemnější „ocas“. V nápojích mi Aspartam připadá ještě odpornější, a ten „ocas“ cítím na jazyku ještě dlouho potom, co dopiji. Třeba taková Coca-Cola Light mi přijde téměř nepoživatelná (na rozdíl od běžné cukrované Coca-Coly). Horší už jsou snad jen některé ústní vody se sladidly, jejichž „ocas“ se „zažere“ do jazyka, a cítím ho ještě druhý den ráno.
mam to uplne stejne, tak odpornou pachut zejmena na bocich jazyku jako je u cc light a ji podobnych nedokaze vyvolat nic jineho. popravde receno, ale mam podobny problem, ikdyz ne tak intenzivni, napriklad u caje slazeneho stevii. zkratka cukr at uz z repy nebo trtiny je to prave orechove.
Takovou kravinu, že je třeba vypít min. 2 litry tekutin denně jsem slýchával dost dlouho. Konečně na to někdo přišel, že je to hloupost. Pít se má, když pociťujete žízeň. Tělo si o to umí samo říct. Já osobně vypiji sotva litr denně a moje dvaadevadesátí letá maminka vypila tak sotva litr za týden. Důležité je tělo "nerozmazli". Pochybuji, že nějaký beduín nebo křovák uvažuje o tom, kolik denně vypije tekutin a jsou zdravější, než kterýkoliv evropan. A když se vám chce vypít 2 litry denně, tak je klidně vypijte. Já tvrdím, že kromě toho, že se tělo čistí (další hloupost), si z těla vyplavujete minerály, které pak musíte zpětně dodávat. A hlavně "doporučuji" balenou vodu. Větší jed hned tak nepotkáte.
Čus bus
Naprostý souhlas, mnoho tisíc let se lidé řídili tím, jak mají žízeň, a ne nějakými doporučeními "odborníků". Když sedím celý den v kanceláři taky vypiju tak ten litr, max. litr a půl, ale když jdu v horkém létě na tůru po horách, vypiju za den klidně i 5-6 litrů. Prostě tělo si řekne...
Souhlasím, že evolučně je nesmysl, aby pocit žízně "nefungoval". Problém je spíše v tom, že jej spousta rodičů přebíjí v dětech už od mládí "racionalitou" (Vůběc nepiješ, napij se!). Druhý problém pak je rozptýlení, kterého je v současnosti násobně více než v minulosti. Priorita pití je tak spoustou lidí potlačována a pocit žízně ignorován.
Odborníci? Ti, kterým je jedno, že perorální příjem vody (tekutin) a osmotický prostup vodních emulzí a sloučenin z potravy se výrazně liší, jsou falešní jak Klausova poctivost. Perorální příjem vody je nenahraditelný, lidský organismus je na toto nejen zvyklý, ale i vybavený schopností vodu vstřebávat a přebytek vylučovat. Lidé odsouzení k sedavému trávení dne obvykle netuší, jaký je to pro ně zdravotní problém. A ten diskutér, který si stěžuje, že by při větším pití více běhal na WC, by si měl položit otázku, jaký je stav jeho ledvin a močového traktu.
Ze mě by asi neměli radost ani příznivci ani odpůrci pitného režimu: Mnoho let (asi 20) piju prakticky pouze a jenom černý čaj, spíše silnější, asi 2 litry denně, občas mokačíno z automatu a zcela výjimečně minerálku nebo pivo (pár hltů po jídle). Kdyby byla pravda, že čaj se nemá započítávat, tak zbydou polívky (cca 1x za týden), případně zelenina (nějaká prakticky denně). A věřím, že mi to klidně ještě 20 let v pohodě vydrží...
P.S. A pravda - aspartam je hnus ať škodí či nikoli.
Takovéto články jsou k ničemu, znamenalo by to, že všichni lidé jsou stejní. Já osobně vypiju v létě i 5,5 litru denně, pokud jsem dlouho ve skleníku, kde je na 40°C. V zimě, kdy tělo víceméně hibernuje a nemusí ani dostávat takové množství tekutin a není teplo klidně litr denně a někdy když si vzpomenu tak třeba 2 sklenice. Tělo si vždy řekne, když něco potřebuje.