...z velkochovu je vejce z volného výběhu. Tím podpoříte ty místní chovatele, kteří se ke zvířatům chovají slušně, a naopak vyšlete jednoznačný signál "klecákům". Kdežto když budete místo vejce dlabat banány, podpoříte akorát ty vobšousty, co sem za velké peníze vozí druhou jakost z třetího světa. Navíc tím škodíte chudákům černoušům, protože ti by ten banán klidně mohli sežrat sami, zatímco z toho, že si ten banán koupíte vy, nemají prakticky nic (zisk shrábne korporace). Pojídat tropické plodiny v mírném pásmu znamená ujídat z talířů těm nejchudším. O uhlíkové stopě takového banánu přes kopečky vezeného raději ani nemluvím: to je vám vážně úplně jedno, že svou mimozemšťanskou stravou nakonec utopíte chudáky Kiribaťany?
Jestli to opravdu myslíte vážně, tak se řiďte pravidlem sta kilometrů ("jím jen to, co vyrostlo v okruhu sta kilometrů kolem mého bydliště"). Brambory, tuřín, oříšky, houby, mrkev, celer, petržel, jabka, hrušky, blůmy, dýně, semínka. Zvládnete to? :-P
v knizce je banan pouzit asi jen ve dvou receptech,mj je tam dalsich 6 zpusobu jak ho nahradit,ale lnene seminko nebo hraska by v nazvu neznelo mic atraktivne :) diky za kimentar,souhlasime,ze kinzumace bananu neni zrovna dvakrat eko,i proto jako veganka tech bananu snim drive nez predtim,to jsem v tehle souvislostech nepremyslela.a proc vegani neji vejce z volneho chovu? protoze se slipky a kohouti rodi 1:1 a kohouti vejce nesnaseji a tak jsou zabijeni hned po narozeni..
Jistě, černoušci budou štěstím bez sebe, když od nich nebudeme nic nakupovat a jejich už tak problematická ekonomika přijde o další část svých příjmů... Mimochodem řečeno banány se primárně dovážejí ze zemí jako je třeba Kostarika, kde je životní úroveň obyvatelstva na zvyklosti rozvojových zemí poměrně nadprůměrná (a ani tam nežije tak moc "černoušků", ale to jen tak na okraj).
To už spíš beru ty argumenty s uhlíkovou stopou, nicméně osobně se k tomu stavím malinko jinak, totiž ve smyslu, že nemám rád, když se něco dováží z větší vzdálenosti fakt nesmyslně. Typicky třeba u jablek se snažím preferovat česká (nebo minimálně ta z okolních evropských zemí), protože skutečně nevidím žádný přínos v tom, aby se stovky či dokonce tisíce kilometrů dováželo něco, co běžně roste u nás. Naproti tomu ale tropické ovoce beru jako docela zajímavé doplnění jídelníčku a převoz v tomto případě není samoúčelný...
Já bych to zvládl, jen s kořením bych měl problém. Ne že by to nešlo, ale tak daleko bych už nešel. No a sůl se těží také o kousek dál, nežli 100 km.
Nakonec o co jde? Banány, pomeranče, citróny, kokosy, bez toho se dá vydržet. Čokoláda také, i když chudáci děti. Sója v pohodě. Celoročně papriky a rajčata také nemusí být, bo ta holandská jsou stejně hnus.
Horší by to bylo s bavlnou, ocelí, hliníkem ropnými produkty atd. Ale s potravinami by tak velký problém nebyl.
U lidí, kteří chtějí chránit zvířátka, bych čekal, že budou milí, tolerantní, pozitivně naladění. Ale opak je pravdou. Místo toho tihle lidé nadávají ostatním, že zabíjejí zvířata, jedí mrtvoly apod. Zatímco masojed respektuje, že vegetarián to maso jíst nebude, vegetariáni naprosto odmítají akceptovat, že ostatní jíst maso chtějí. Když si to srovnám, vychází mi, že rostlinná strava je možná prospěšná pro fyzické zdraví, ale už ne pro zdraví duševní. A mimochodem - víme, co cítí rostlina, když ji trháme? Je to živý organizmus stejně jako zvířátko.
"U lidí, kteří chtějí chránit zvířátka, bych čekal, že budou milí, tolerantní, pozitivně naladění"
A to jako čekáte proč? Neexistuje žádný důvod, proč by to mělo platit a spolu s tou Vaší vstřícností masožroutů (to snad nemyslíte vážně), je to uvaha, kterou je škoda si i utřít :) PEACE.
Jak se z vegana stane masožravec?
M. M. Já jsem byla veganka dlouhá léta. Ale ráno jsem nemohla vstát z postele, jak se mi točila hlava, občas se mi točila hlava. Jednoho léta jsem zkolabovala, a odvezli mě do nemocnice. Tam mě lékaři vyšetřili. A vysvětlili mi, že problém je ve stravě. Od té doby jím maso, a zdravotní problémy zmizely. Ale než jsem se dala dohromady, musela jsem na rok přerušit školu.
Skutečný příběh mé bývalé spolužačky.
To nás mrzí. Než to ale celé svedeme na veganství, bylo by dobré vědět, jak se kamarádka stravovala. Veganský neznamená zdravý, pokud si nezjistím něco k výživě a nezačnu používat správné suroviny. Bez ořechů, luštěnin, zeleniny, ovoce, celozrnných obilnin, vitamínu B12, semíne, lněného a konopného oleje a mořských řas to fungovat nebude asi :) Podobné příznaky měla jedna naše kamarádka veganka, ale místo toho, aby to vzdala, zaměřila se na správnou stravu, začala přijímat dostatek bílkovin a železa, což byly podle krevních testů deficitní živiny a také během krátké doby příznaky vymizely. Teď je veganka 8. rokem a všechno v pohodě. Já jsem veganka 2 roky, mám za sebou těhotenství, 11 měsíců kojení, týdně naběhám 40 km a podle nedávných rozsáhlých krevních testů, které si nechávám preventivně dělat každý rok, vše naprosto v pořádku...
Já také mohu dosvědčit, že rostlinná, tedy veganská strava je zdravá. Jen musí být správně poskládaný jídelníček, ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, mořské řasy atd. Potvrzují to i světové dietetické organizace, např. ADA, a také Komise lékařů pro zodpovědnou medicínu, PCRM. Veganka jsem už čtyři roky, zdraví mám v pohodě a energie více než za mlada. Jestli někdo se chce dát na veganskou stravu, raději si to vše prostudujte a složte si vyvážený jídelníček, rady najdete na těchto internetových stránkách, soucitne.cz, veganfighter.cz, veganstvo.sk a další.
Ano, to je šablonovitá reakce, jinou jsem nečekal. A jako ve velké většině těchto případů, tuhle teorii měla načtenou a dodržovala ji.
Nefungovalo to. Nakonec člověk je všežravec. Takže celkem podle očekávání nefungovalo na co tento živočišný druh není stavěný, fungovalo na co stavěný je.
.
Ale co, tohle nemá smysl. To každý pozná, až nastane problém. A nemyslím to zle.
Ono 2 roky s těhotenstvím a kojením organismus ještě zvládne z podstaty. Ale další dítě už bych tahle neriskoval - kvůli tomu dítěti, ne kvůli tomu, co já si myslím.Organismus už nemusí mít kde brát. On člověk bez problémů vydrží týdny například bez vitamínu C, ale po čase nastane problém.
Pak doporučuji prostudovat tyto zdroje: http://soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi
LIdstvo tu bylo dávno, asi půl milionu let, tehdy bylo teplo po celé planetě, osa země tehdy nebyla tak nakloněná jako nyní. Bylo hodně rostlinné stravy, ovoce a zelenina, lidé tehdy nepotřebovali lovit. Až potom přírodní katastrofa a následně doba ledová to vše změnila. Lidé neměli co jíst a museli si něco ulovit, aby neměli hlad. Prostudujte si Bibli, Upanišády, Bhagadavigta, nevím přesně, jak se to píše, jsou to starodávné hinduistické texty, a další manuskripty.
Žádné texty půl milionu staré, krom těch knih, co jsem uvedla, jsou ještě další knihy, které napsali dnešní autoři: Ivo Wiesner, Zecharia Sitchin a Erich von Daniken, přímo se tam nezmiňují o stravě, ale o dávných civilizacích, mimozemských civilizacích, o vesmíru a jsou tam i odkazy, stačí si ty knihy sehnat a prostudovat, a ne tu klást blbé otázky.
opravdu? chcete tu bibli davat jako zdroj? vzdyt je to astro-mythologicky literalni hybrid a plagiat legendy o slunecnim bohu horovi. co to ma za vypovidaci hodnotu? o pohadkach fantasty danikena nemluve, timto jej neodsuzuji, na zakladni skole v osmdesatych letech jsem jich prect fakt dost.