Náhražky jídel, lépe řečeno potravin, neexistují.
Obávám se, že jste otázku moc nepochopil. Samozřejmě, že náhražky existují. Proč se do salámů namísto masa, které tam patří, cpe náhražka zvaná sojový granulát či separát? Proč se do majonézy, kam patří žloutek, olej a koření cpe modifikovaný škrob? Proč se do jogurtu cpe kromě škrobu i želatina? Proč jsou restaurace, kde tatarák dělají ze zadního hovězího?
Protože všechny tyto náhražky jsou levnější než použití původní, kvalitní suroviny, kterou NAHRAZUJÍ. Proto náhražky.
S tou svíčkovou je to něco podobného jako s tím tatarákem. "Svíčková" se vztahuje k dílu hovězího masa.
Svíčková jako taková se ale k jídlu mylně nazývanému svíčková vůbec nehodí protože nejenom že je drahá ale nemá chuť jako hovězí zadní které se dnes k příprave "svíčkové" používá, v tomto případě by ale toto jídlo mělo být nazýváno "Hovězí pečeně na smetaně".
Z pravé svéčkové dmes ale dostanete vředních luxusních hotelů v četně hotelu Alcron a Pupp, stea ze svíčkové přelitý krémovou omáčkou protože pravou svíčkovou omáčku nelze udělat bez zelenového základu a dobrého hovězího masa.
MICHAEL KLIMA CEC, CCE,
Certified Executive Chef, Certified Culinary Educator,
Certified Hospitality Industry Consultant, Professor Emeritus of
Triton College, Illinois, USA, člen Syndikátu novinářů ČR,
Freelance Writer, čestný člen AKC ČR od 1989, nositel zlaté medaile Magdaleny Dobromily Rettigové
e-mail: klima@steakgrill.cz , www.hostovka.cz, www.steakgrill.cz
Tel.: 776 890 056
Vzhledem k tomu, že otázka zněla naprosto jasně (zda jsou levná jídla z náhražek) a mířila na suroviny, těžko se mi bude věřit, že by byl tento pán inteligence tak mdlé a odpovídal na to, že když si objednáte jedno řízek, nedostanete místo něj tofu.
Náhražky nejen že existují, ale jsou hrozně moc populární, protože na první pohled nejsou vidět :-(
Otázka zněla:
"Dobrý den,
dá se uvařit z kvalitních surovin jídlo za 60 korun, nebo jsou všechna jídla, která mají tuto cenu, jaksi a priori jasná, že jsou z náhražek?
Děkuji Marie Tůmová"
O tom, jestli jsou levná jídla z náhražek nebyly řeč, a já odovídám na otázky a ne na to, kam tazatel míří.
Tento pán inteligence mdlé jsem já:
MICHAEL KLIMA CEC, CCE,
Certified Executive Chef, Certified Culinary Educator,
Certified Hospitality Industry Consultant, Professor Emeritus of
Triton College, Illinois, USA, člen Syndikátu novinářů ČR,
Freelance Writer, čestný člen AKC ČR od 1989, nositel zlaté medaile Magdaleny Dobromily Rettigové
e-mail: klima@steakgrill.cz , www.hostovka.cz, www.steakgrill.cz
Tel.: 776 890 056
Na mé iteligenci asi již nic nezměním ale alespon se za své jméno nestydím jako většina diskutérů.
To že někde, když si objednáte řízek dostanete tofu byste musel být specifický, protože jinak je to výplod geniálního, ale chorého mozku.
Máte pravdu v tom, že jsem to nepochopil. Pro mě náhražka je náhražka, ale pak jsou přísady které se do některých potrvavinářských výrobků přdávají. Do jaké míry tyto přísady jsou legitní, nebo do jaké míry jsou zdraví škdlvé, nemohu posoudit. Například želatina se přidává do mnoha pokrmů a obávám se, že na ni není nic zdravotně závadného. Máte prsvdu v tom, že tatarák se má dělat ze svíčkové, což dnes už málo lidí ví, ale pokud na jídelním lístku napíší, že používají že hovězí zadní, tak je to z gastronmického hlediska šizení, ale těžko lze hovězí adní nazvat nějakou potravinovou náhražkou. No, a co tahle tatarák z lososa, což je česká specialta?
Smim se tedy zeptat co to jsou nahrazky? Chapu dobre ze pouzi sojoveho granulatu, nebo zelatiny tam kde ma byt pouzito maso resp. mleko za nahrazku nepovazujete. Tak co je tedy nahrazka?
Btw. z vasich rekaci plyne ze nahrazka je zdravotne zavadna. Mohu se zeptat, ktere zdravotne zavadne zavadne nahrazky se tedy (asi tedy ne casto) pouzivaji?
P.S.: Z jazdykovedneho hlediska je slovo nahrazka, skutecne od slova nahrazovat. Takze tam kde ma byt neco, je vlozena nahrazka. Treba puvodni zub je nahrazen titano keramickym, ktery je ale ve skutecnosti kvalitnejsi, nicmene pokud tento keramicky zub pouzijite do modelu kostry o nahrazku se jednat nebude. Takze nahrazka uz z principu neni definovana slozenim nejakeho materialu, ale konecnym pouzitim. Od kdy je to v gastronomii jinak?
Jako vysvětlení, jak se má dělat jídelní lístek dá odkaz na google, místo pojednání o náhražkách v lacinejch jídlech v restauraci hraje na slovíčka a svoji autoritu podpírá odkazama na běžným člověkem neověřitelné diplomy, místo, aby vysypal informace slíbený nadpisem.
Já na to kliknul, abych se dozvěděl, co mám od čeho čekat v restauraci za šedesát korun. Že ve svíčkový s knedlikem nebudu mít pravou svíčkovou, to jaksi čekám, tahle náhražka mi nevadí, ale chtěl bych vědět, jestli se to dá udělat z čerstvý zeleniny a bez olejovejch náhražek smetany nebo se tam dávno používaj nějaký průmyslový polotovary. Stejně tak o jinejch jídlech.
Jestli to neví nebo říct nechce, tak ať nepíše nic, googlovat si umím i bez něj.
Kašlu vám na náhražky, daleko víc mě znepokojuje čínský česnek, který cpou kuchaři/ky do všeho jak v restauraci, tak ve šk. jídelnách. V jídle ho poznám okamžitě. Kdysi jsem si v restauračkách s oblibou dával česnečku, dnes musím říci, že snad všude česnečka stojí za psí exkrement. Co s tím?