Poselstvi "jezte vice ryb" rozumim a souhlasim s nim (s prihlednutim k individualni snasenlivosti a kvalite zdroje ryb, kdy volne ryby jsou nutricne lepsi nez pestovane na farmach, jako je to ostatne u jinych zivocisnych produktu).
Poselstvi "smazte na canole (repkovem oleji)" je ale absurdni. Vysoky obsah polynenasycenych mastnych kyselin vam zajisti predevsim nizkou odolnost vuci teplote a vysokou oxidaci.
Na teplotni upravy se hodi tuky s vysokym podilem nasycenych mastnych kyselin (sadlo, maslo, kokosovy olej..) nebo mononenasycenych (olivovy olej).
Kdyby autori sledovali muj blog:-)) , zaregistrovali by vyzkum:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24625239
3 skupiny, 93 lidis NAFLD(ztucneni jater z dusledku jinych nez konzumace alkoholu), 6 mesicu - jedna pouzivala na tepelne upravy olivovy olej, druha canolu a kontrolni skupina sojovy a/nebo svetlicovy olej (vsechny < 20 ml).
Olivova skupina zvalcovala canolovou a obe na tom byly lepe nez kontrolni. K velke skode zde nebyly skupiny s kvalitnim sadlem, maslem/ghee ci kokosovym olejem.
Jak uz tady zaznelo v posledni "tukove" diskuzi - uprednostnovat olej jenom na zaklade obsahu mastnych kyselin a konvencnich predpokladu o jejich (ne)skodlivosti je zcela nemistny redukcionismus.
Jenže radši nechtějte vědět, co vše se uvolní při smažení z olivového oleje (zejména nerafinovaného) :-(
Nic proti němu pro studenou kuchyni či tepelnou úpravu řekněme "vařením", ale smažit při vysoké teplotě na olivovém oleji mi opravdu nepřipadá jako až tak skvělý nápad.
K úpravě ryb bych ale obecně podotkl, že zejména tučnější ryby (včetně českého kapra) vyjdou daleko zajímavěji při pečení v troubě, kdy se další olej přidávat nemusí prakticky vůbec. Doporučuji zkusit :-)
Nelze přeci srovnávat kilo svaloviny, jako v případě vepřového a kuřecího masa s kilem masa nevykostěného pstruha. Určitě bude i s hlavou. Po vykostění Vám z toho kila moc nezbude. Ryby jsou prostě drahé a spíše bych poukázal na jejich prospěšnost, než vyvracení mýtu, který vyvrátit logicky moc nejde. Ovšem i ryby obsahují škodliviny (perfluorované látky, hexachlorbenzen, polychlorované bifenyly a DDT) nejvíce ti pěstované ve velkovýkrmnách (rybí farmy) nebo v znečištěných mořích (Balt) a řekách. Takže spíše bych doporučil větší rozmanitost, než se preferovat ryby - ještě k tomu ze supermarketů.
presne tak, kuchana ryba (50-70% cisteho masa) se nemuze srovnavat s kurecimu prsnimi rizky (ciste maso)
za dalsi:
pouze ryby chycene v mori nebo v potoce/velkem rybnice maji maso s vyznamnym obsahem omega 3/6. ty chovane v zajeti (95% ryb z obchodu v CR) a krmene nechtejte-vedet-cim nemaji v mase skoro zadne nenasycene mastne kyseliny.
no ale budu si protirecit - i tak jim ryby min. 2x tydne.
Me tedy po vykosteni pstruha vzdycky zustane dost na to, abych se najedl. Z tohoto pohledu je rybi maso opravdu levne. Ackoliv - nikdy me nenapadlo se divat na jidlo touto optikou a kdyz nad tim tak premyslim, prijde mi to dost prastene. Kupuju prece to, co mi chutna a ne to, co stoji nejmin, ne? Nakonec, nejlevnejsi by pak bylo si neco vlastnorucne ulovit.