Poselstvi "jezte vice ryb" rozumim a souhlasim s nim (s prihlednutim k individualni snasenlivosti a kvalite zdroje ryb, kdy volne ryby jsou nutricne lepsi nez pestovane na farmach, jako je to ostatne u jinych zivocisnych produktu).
Poselstvi "smazte na canole (repkovem oleji)" je ale absurdni. Vysoky obsah polynenasycenych mastnych kyselin vam zajisti predevsim nizkou odolnost vuci teplote a vysokou oxidaci.
Na teplotni upravy se hodi tuky s vysokym podilem nasycenych mastnych kyselin (sadlo, maslo, kokosovy olej..) nebo mononenasycenych (olivovy olej).
Kdyby autori sledovali muj blog:-)) , zaregistrovali by vyzkum:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24625239
3 skupiny, 93 lidis NAFLD(ztucneni jater z dusledku jinych nez konzumace alkoholu), 6 mesicu - jedna pouzivala na tepelne upravy olivovy olej, druha canolu a kontrolni skupina sojovy a/nebo svetlicovy olej (vsechny < 20 ml).
Olivova skupina zvalcovala canolovou a obe na tom byly lepe nez kontrolni. K velke skode zde nebyly skupiny s kvalitnim sadlem, maslem/ghee ci kokosovym olejem.
Jak uz tady zaznelo v posledni "tukove" diskuzi - uprednostnovat olej jenom na zaklade obsahu mastnych kyselin a konvencnich predpokladu o jejich (ne)skodlivosti je zcela nemistny redukcionismus.
Jenže radši nechtějte vědět, co vše se uvolní při smažení z olivového oleje (zejména nerafinovaného) :-(
Nic proti němu pro studenou kuchyni či tepelnou úpravu řekněme "vařením", ale smažit při vysoké teplotě na olivovém oleji mi opravdu nepřipadá jako až tak skvělý nápad.
K úpravě ryb bych ale obecně podotkl, že zejména tučnější ryby (včetně českého kapra) vyjdou daleko zajímavěji při pečení v troubě, kdy se další olej přidávat nemusí prakticky vůbec. Doporučuji zkusit :-)