Dávat za sůl stovky korun nepokládám za příliš smysluplné, ale rád místo té za pětikorunu koupím nějakou 2x až 3x dražší, pokud neobsahuje přidané protispékavé látky. Nemusím se ládovat chemikáliemi, když to není nutné. A nevšiml jsem si nikdy, že by ta sůl bez protispékavých látek byla nějak "spečená" či méně sypká.
no speceni soli bez protispekavych latek se projevuje az pri vysoke vlhkosti. Jestli mate doma sucho, tak jen platite neco co nepotrebujete.
My mame doma vlhko, tak mam pytlik levne soli, kterou nabiram po lzickach, kdyz solim jidlo ve velkem kotli(spekani me netrapi, ze solnicky by se to spatne sypalo, ale lzickou ze sacku to naberu uplne v klidu). A na drobne dosolovani pouzivam solnicku v hezkem obalu, ktera je nadopovana protihrudkujicimi latkami. To je snad normalni, ne? A šetřit na soli/platit víc to je pro běžnou domácnost snad uplně zanedbatelný výdaj.
Záleží, jak ji skladujeme... v uzavíratelné sklenici se jí daří lépe než v ledabyle utěsněném sáčku, v kterém byla zakoupena.
Nicméně taktéž s těmi ,,přírodními" mám dobré zkušenosti a případné drobné hrudky jednoduše při solení rozmělním mezi prsty, s tím nemám problém... obvykle se to však nestává. Viděla jsem už obyčejnou sůl spečenou, jakoby navlhlou a méně sypkou, takže je to stejně o ničem, úplně zbytečná chemie... Stačí ji jen správně skladovat.
draselná sůl se používá u lidí, kteří mají vysoky tlak (nevím jestli umí navodit dostatečný pocit slanosti). Pravdou je, že draslíku býva nedostatek a sodíku nadbytek. U lidí s vysokým tlakem se doporučuje nesolit klasickou solí, protože se jim zvyšuje hladina sodiku v krvi, která má pak za následek zvýšení tlaku. Spousta léků na tlak funguje na principu odstraňování tohoto sodíku.
Hladina draslíku je v tele prisne hlidana a jeji nadbytek i nedostatek ma za nasledek vazne srdecni komplikace az smrt. To, ze se v USA zabijeji vezni roztokem draselne soli jsem nevedela, je to velice zajimave. Nejspis se jim roztok aplikuje primo do krve (injekci) takze v krvi stoupne hladina drasliku, ktera ma za nasledek fibrilaci sini a smrt. Pokud si nekdo touhle soli bezne soli nehrozi smrt. Nejedna se totiz o zadny jed. I kdyz je celkem slozite tvrdit co je a co neni jed, protoze zabit cloveka muze cokoliv - i klasicka sul - zalezi jen na mnozstvi :-)
V clanku sa zase opakuje standardny omyl: "kupujte morsku sol, je lepsia ako kamenna." V skutocnosti je to presne naopak.
Kamenna sol je povodom tiez morska sol, ale usadila sa na dne vyschnutych mori pred mnohymi milionmi rokov. V tom case pojmy ako znecistenie mori a kontaminacia zivotneho prostredia neexistovali. Preto je kamenna sol ta najcistejsia a najkvalitnejsia. Samozrejme ak sa neznecisti v procese tazby a spracovania.
Naproti tomu dnesna morska sol je ziskavana zo znecistenych mori a ludia by sa jej mali vyhybat sirokym oblukom...
Jakákoli speciální sůl, tedy i zde vychvalovaná Fleur de sel, je v ČR silně předražená. V Německu i ve Francii koupíte v běžných obchoďácích 125 g balení této soli, údajně pocházející z nejrůznějších přímořských regionálních oblastí, od cca 2.50 Eura. V ČR však tato balení Fleur de sel prodávají nejrůznější "takydovozci" a překupnící minimálně od Kč 130.- Obávám se, že se však o zdraví kupujících moc nezajímají...
Můj otec, a naučil to i bratra, vždy považoval stupeň mletí za důkaz jemnosti a při používání byla hrubá, následoval řev.
Jako prodavač potravin jsem mu říkal: Na to co požaduješ, nesmíš kupovat mletou sůl ale vakuovanou.
Vysvětlení je jasné, nejjemnější kuchyňská sůl je vakuovaná.
nechapu,jak muze nekdo platit za sul takovy penize.Jediny rozdil u soli z Bretane je ten,ze se vse dela rucne a i procesy suseni jsou prirodni. Ovsem jak muze byt sul kvalitni,kdyz se vyrabi z vody z more, ktere je silne znecistene a plne chemikalii a bordelu? Lidi premyslejte. Pokud tu ma ovsem nekdo typ na sul,ktera se doluje z hlubin a je nekolik stovek let stara, sup sem s odkazem.
Uvedeme si příklad na KVALITNÍ himalájské SOLI:
- přírodní celistvost
- přírodní minerály
- jemná chuť
- vyživuje organismus
- regeneruje tkáně a sliznice
- pozitivně upravuje krevní tlak (obsahuje kovy vzácných zemin)
- podporuje funkci myšlení a nervové soustavy
- pomáhá udržovat správné pH krve
VS.
BĚŽNÁ KUCHYŇSKÁ SŮL:
- chemicky rafinovaná (čištěná)
- odstraněny minerály
- agresivní ke tkáním
- přidáván chemický jód, fluor (otrava organismu)
- podporuje tvorbu celulitidy, dny, artrózy a artritidy
- podporuje tvorbu žlučových kamenů (sloučení rafinované NaCl s kyselinou močovou)
- přidávány konzervační, protihrudkující a pomocné látky, které se nemusí uvádět (E535, E536, E540, E550, E570, E572)