Ledová káva je mléčný nápoj, který může obsahovat různé množství kávy i kofeinu, zahušťovadel i cukru. Jakou si vybrat, když potřebujete „nakopnout“, po jaké sáhnout, když si chcete jen zamlsat? Spotřebitelský časopis dTest porovnal složení dvaceti šesti balených ledových káv a kávových nápojů podle deklarovaného obsahu kávy, cukru, tuku a dalších ingrediencí. Známe jejich závěry.
Fotogalerie: Ledová káva v podání různých podniků znamená úplně něco jiného
Ledová káva může skoro cokoliv
Definice ledové kávy ani kritéria pro její složení nejsou v žádném předpisu. A platí to i pro ledovou kávu, kterou si objednáte v restauraci. Pokaždé tak může chutnat i vypadat úplně jinak. (Více v článku Je frappé a ledová káva to samé?) I v případě ledových káv prodávaných v plechovkách či krabičkách tak záleží jen na receptuře výrobců, kolik kávy použijí. Většina prodávaných ledových káv jsou slazené mléčné nápoje s přídavkem rozpustné kávy. Hlavní složkou většiny výrobků je opravdu mléko, proto je legislativa řadí do skupiny mléčných nápojů. Deklarovaný obsah mléka srovnávaných káv často překračoval sedmdesát procent.
Třicet a více procent ale netvořila káva, jak bychom se mohli domnívat. Způsob označení obsahu rozpustné kávy se u různých výrobků velmi lišil. „Na výrobcích jsme našli dva různé, vzájemně neporovnatelné způsoby vyjádření. Buď se uvádělo množství kávového nálevu bez informace o jeho síle, nebo množství samotného kávového extraktu, ze kterého se nálev připravuje,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Nejkomplexněji k označení přistoupil Mr. Brown Iced Coffee-Drink, na jehož lahvičce jsou uvedeny obě informace o složení, a to 1 % kávového extraktu a 30 % kávy.
Nejvíce kávy bylo v Nescafé Black Roast
Nevýhodou deklarace použitého množství vařené kávy, odborně řečeno kávového nálevu, je, že se kupující nedozvědí, jak silnou kávu výrobce použil. „U námi porovnávaných výrobků se množství kávového nálevu pohybovalo v řádu desítek procent. Nejnižší, třináctiprocentní podíl kávy sliboval mléčný nápoj Cappuccino značky Müller. Naopak téměř neředěnou kávu ukrývala plechovka Nescafé Black Roast, kde se její obsah dostal na téměř devadesát čtyři procent. Kávou nešetřilo ani Nescafé Cappuccino White, kde káva představovala více než padesát osm procent celého výrobku,“ říká Hana Hoffmannová.
Mr. Brown má kofeinu jako tři šálky espressa
Kofein funguje v těle jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu a navozuje bdělost. Informace o jeho obsahu v ledových kávách však nejsou povinné. Evropská pravidla označování potravin říkají, že výrobky se slovy káva nebo čaj v názvu nemusejí obsah kofeinu deklarovat. Přesto devět obalů množství kofeinu dobrovolně prozradilo. Hodnoty se pohybovaly od 134 mg/l (Meggle Ice Coffee) až po 660 mg/l (Mr. Brown Iced Coffee-Drink). Vypitím celého balení Mr. Brown Iced Coffee-Drink povzbudí konzument svůj organizmus 218 mg kofeinu, což je téměř třikrát víc kofeinu, než obsahuje jeden šálek espressa.
Ledovou kávu tvoří mléko, káva a…
Nejsladším nápojem byl Meggle Ice Coffee s rovnými 10 g / 100 ml cukru a podobně na tom bylo i sedm dalších nápojů, které ve 100 ml ukrývaly více než 9 g cukru, tedy přes dva sáčky cukru používané v kavárnách. Množství cukru v Coca-Cole je pro srovnání okolo 11 g / 100 ml. „Ledové kávy jsou kromě obyčejného cukru slazeny i cukrovými sirupy, nejčastěji invertním nebo karamelovým. Dobrou zprávou je, že glukózo-fruktózový ani glukózový sirup jsme ve složení žádného z výrobků uvedený nenašli,“ říká Hana Hoffmannová.
Aby výrobci naplnili představu zákazníků husté ledové kávy vyrobené ze smetany a zmrzliny, přidávají do výrobků aditiva – zahušťovadla. Z dvaceti šesti testovaných výrobků dTest našel jen čtyři nezahuštěné výrobky: Nescafé Black Roast, Mr. Brown Iced Coffee-Drink, Kapucín Ledová káva a Bobík Kafíčko. Ve zbývajících dvaceti dvou výrobcích se nějaké zahušťující éčko vyskytlo a někdy šlo rovnou o směs několika aditiv najednou.
Milým překvapením u porovnávaných ledových káv je absence konzervantů. Jediným výrobkem uvádějícím použití sorbanu draselného na obalu bylo krabičkové Icecoffee značky Albert quality. Podobně ojedinělé bylo i použití náhradních sladidel. Hlásil se k nim pouze jediný výrobek – Hochwald Eiskaffee Light, což je alternativa k cukrem slazené kávě téže značky.
Zdroj: TZ dTest