dTest: Nejlevnější ovesné vločky obstojí před těmi nejdražšími

5. 4. 2018

Sdílet

dTest poslal do laboratoře čtrnáct druhů ovesných vloček. Nechal u nich zkoumat množství žádoucí vlákniny a beta glukanů. Laboratoř hledala plísně, mykotoxiny, pesticid glyfosát i černé vločky a přítomnost stébel. Známe výsledky.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti patří vysoký obsah vlákniny a beta glukanů. Časopis dTest otestoval čtrnáct výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí bát o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.

V žádném z výrobků nejsou jedovaté látky

V České republice tvoří objem prodaných vloček skoro čtvrtinu ze segmentu snídaňových cereálií. Společnost Emco nám již dříve potvrdila, že obrat u jemných vloček se u nich za posledních deset let více než ztrojnásobil. Ve společnosti PRO-BIO se sice výroba nijak nenavyšuje, ale ročně vyrobí asi sto tun ovesných vloček. A to není málo, proto se časopis dTest rozhodl, že pošle do laboratoře čtrnáct zástupců ovesných vloček od malých i velkých výrobců, z prodejen se zdravou výživou i ze supermarketů, v bio kvalitě i z konvenčního zemědělství. V laboratoři nechal zkoumat množství žádoucí vlákniny a beta glukanů. Kromě toho laboratoř hledala plísně, mykotoxiny a pesticid glyfosát.

„Ovesné vločky jsme testovali na žádost mnoha čtenářů. Jedním z důvodů velkého zájmu o jejich kvalitu je, že se dětem do jídelníčku zařazují už v prvním roce života. Náš test ukázal, že ať koupíte jakékoliv z testovaných vloček, určitě se nespálíte. V žádném z výrobků jsme nenašli jedovaté látky,“ shrnuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Zkouškami prošly oba typy vloček, které jsou k dostání, tedy jak velké o tloušťce 0,5 až 0,7 mm, tak drobnější světlé vločky (jemné nebo fine).

Galerie: Rozdíly mezi ovesnými vločkami a instantními

Malé množství plísní se našlo u Alnatury

„Testovali jsme, jestli je jejich kvalita v souladu s českou vyhláškou, jak jsou na tom po výživové stránce, jestli cestou z pole k zákazníkovi oves nezplesnivěl a zda se v nich nenachází tolik diskutovaný pesticid glyfosát,“ popisuje Hana Hoffmannová. Ovesné vločky mají předepsanou maximální vlhkost, ta smí být nanejvýš dvanáctiprocentní, aby se ve vlhku nemnožily plísně. Plísně se však mohou v obilí objevit ještě na poli před jeho zpracováním. Proto součástí testu bylo přezkoumání přítomnosti plísní a jejich jedovatých produktů – mykotoxinů. „Plísně jsme nalezli pouze u výrobku Alnatura Bio Hafer Flocken Feinblatt, ale i tak šlo pouze o velmi malé množství. Mykotoxiny, jako jsou ochratoxin A a aflatoxiny B1, B2, G1, G2, test ani v jednom případě neprokázal,“ komentuje výsledky chemické analýzy Hana Hoffmannová.

Nedostatky v jakosti vykázaly vločky v kvalitě bio

Vláknina ve stravě má příznivý vliv na lidské tělo, zlepšuje například činnost střev. Testované vločky měly hodnoty vlákniny v rozmezí od 7,6 % (Globus/korrekt) do 10,4 % (Country Life), což je rozptyl, který odpovídá nutričním databázím. Součástí vlákniny jsou beta glukany, kterým se připisuje schopnost podporovat imunitu, působit antivirově a antibakteriálně, absorbovat mykotoxiny a příznivě ovlivňovat hladinu cukru i cholesterolu v krvi. I v tomto ohledu měly vločky očekávané množství beta glukanu mezi 3,4 % (Bio Harmonie Vločky ovesné jemné) a 5,5 % (Globus/korrekt Ovesné vločky) hmotnosti.

Nedostatky v jakosti jako zvýšená vlhkost, výskyt černých vloček a přítomnost stébel a pichlavých kousků se vyskytovaly u Bio Harmonie ovesných jemných vloček. Ty v testu skončily na poslední příčce. Vlhkost a výskyt černých vloček trápil výrobek Country Life Bio Vločky ovesné. Překvapivé jsou závěry z porovnání cen u vloček. Po výživové i jakostní stránce obstojí i nejlevnější vločky ve srovnání s třikrát dražšími konkurenty. V případě bio produktů spotřebitel platí za ekologicky šetrný způsob pěstování.

Přehled testovaných ovesných vloček najdete na webu www.dtest.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).