už není složité sehnat opalovací přípravek bez rizikových složek. Patláky vylepšené chemicky pak můžeme ponechat úplně bez povšimnutí. Nevidím vůbec důvod, proč něčím podobným mazat sebe, natož dítě, které je daleko citlivější.
Že je nějaký chemický sajrajt, který to obsahuje, oficiálně povolený, to mně vůbec nezajímá. Taky jsem se pár let po revoluci mazala různými povolenými exempláři a pravidelně odjížděla od moře se zarudlou vyrážkou. Dnes jezdím pěkně hnědá a s kůží zdravou a zářivou. Běžný opalovák bych použila už jen z nouze.
Když se dojmy pletou s pojmy
Karel Hadek
Opalovací olej SPF 15
INCI: Glycine soja Oil, Canola Oil, Juglans regia Seed Oil, Simmondsia chinensis Seed Oil, Sesamum indicum Seed Oil, Hypericum perforatum Flower Extract, Tocopherol, Retinyl palmitate, Octocrylene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, BIS- ETHYLHEXYLOXYPHENOL methoxyfenyl triazinu, Lavandula angustifolia Oil, Daucus carota sativa Seed Oil, Beta-carotene
A teď k jedné látce v tom chemicky nevylepšeném patláku:
BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE
Známka prospěšnosti (jako ve škole): 4
Další názvy:Avobenzon, Butyl-4′-Methoxy-Dibenzoylmethan, Parsol 1789, Avobenzone
Původ: syntetický
Účel: UV absorbér, UV filtr
Charakteristika:
může vyvolat alergické reakce na pokožce
biologicky neodbouratelný
bioakumulace (hromadí se v organismech)
nestabilní látka při kontaktu s UV zářením
dráždí pokožku – reakce jsou poměrně časté
chrání kosmetické přípravky před účinky UV záření
chrání pokožku nebo vlasy před účinky UV záření
chrání pokožku před spálením na slunci
Díky za upozornění. Moje blbost, že nečtu aktuální příbalové letáky.
Docela jsem zvědavá, co mi u Hadka odpoví na můj dost naštvaný dopis, proč se v katalogu holedbají složením z pouze přírodních olejů a vosků, když do toho perou čtyři druhy chemie.
Dnes už se nedá věřit vážně nikomu.
Ono to jde i bez chemie. Má to řadu ale. Výrobce obvykle není schopen zajistit stálé podmínky (zejména správnou skladovací teplotu), od výroby přes transport až ke konečnému příjemci. Procesy které jsou všem přírodním produktům vlastní - rozklad, ovlivní výsledný produkt.
Pokud chcete opravdu přírodní produkt, musíte si ho vyrobit sama :-) Osvědčenými složkami je třeba olej ze semínek mrkve nebo olej z obilných klíčků. Taky jsem četl o malinovém oleji, ale vyzkoušeno to nemám.
Varianty (které lze i kombinovat, je to velmi vhodné):
- Hodnotná strava a přiměřená hygiena. Dokáže zcela postačit aby se v našich podmínkách člověk vůbec nespálil, nebo jen nárazově a lehce - tedy nedojde ani ke sloupnutí kůže.
- Lehký oděv.
- Olivový olej (4 díli) s čerstvou citronovou šťávou (1 díl). Vhodné například k tomu moři.