Vážená paní Martino,
četl jsem Váš článek a je docela hezký. ALE!
Ale chybí mi v něm mnoho z těch věcí, které jsou opravdu důležité. Píšete například o zvýšeném riziku chřipkové nákazy ve věku pod 5 let a nad 65 let. (Pomíjím nyní rizika nemocných osob). To je hezké. Jaká ta rizika ale konkrétně jsou? Slovo "výrazně zvýšené" oproti téměř ničemu může být totiž poměrně stále velice nízké. Pokud se někdo snaží psát korektně, těmto datům by se opravdu vyhýbat neměl, pokud přímo nenapíše, že je nezná. Tato data ele určitě existují. (Já je třeba k dispozici nemám, takže zatím nevím.)
Dále mi chybí nikoliv údaj o nemocnosti očkovaných a neočkovaných chřipkou, ale údaj o mortalitě ve skupině očkovaných a neočkovaných v souvislosti s chřipkou. Na souboru 2000 obětí ročně, by měl být tento údaj precizně analyzovatelný. Nikde jsem jej zatím nenašel. (Ale také jsem jej ještě tak moc nehledal. :-) ) Podle mne jde o významný údaj, když mnohé empirické zkušenosti naznačují, že určité neznámé % očkovanců má po očkování proti chřipce následně mnohem těžší průběh chřipky, pokud jí onemocní. Nižší nemocnost očkovaných může tedy být paradoxně vyvážena jejich vyšší mortalitou. (Je to nyní jen pracovní názor, či spíše jen otázka. Potřeboval bych jej ale vědecky potvrdit, nebo vědecky vyvrátit.)
Dále se mi nelíbí jedna věc, které ale jinak rozumím. Pokud bychom se i shodli na tom, že očkování proti chřipce je u některých skupin populace opravdu vhodné, pak mne zajímá kterou vakcínou? To, že exituje hromada vakcín, ještě neznamená, že ta hromada je úplně stejná a stejně užitečná - stejně efektivní, stejně bezpečná a stejně prověřená. Jedna či dvě vakcíny to zkrátka "vyhrají" a dvě či tři vakcíny to zkrátka "prohrají". Jde o zcela přirozenou věc, když víme, že ty vakcíny nejsou a nemohou být stejné.
Je to jako kdybyste lidi přesvědčovala o tom, že jezdit autem po městě je užitečné - a pak jim doporučila za zhruba stejné peníze si koupit od trabantu po ferari vlastně cokoliv, hlavně ať ti lidi po městě jezdí...
To jsou pro mne známky, které mne vždy vedou k opatrnosti vůči jakémukoliv textu o očkování.
Tím ale nechci tvrdit, že s Vaším článkem nějak zásadně nesouhlasím. Pouze mne "nemá sílu" zatím přesvědčit o mém dosavadním pracovním názoru na užitečnost očkování proti chřipce.