Problémy s trávením zažil snad každý z nás, ať už na častější bázi, či nás postihnou jen zřídka. Zažívací potíže zahrnují nadýmání, průjmy, bolesti v oblasti žaludku nebo pálení žáhy. Všechno to jsou stavy nám nepříjemné a signalizující zdravotní obtíže, které bychom měli řešit. Na vině může být právě nedostatek enzymů v naší stravě.
Co se dozvíte v článku
Co jsou enzymy
Slovo enzym pochází z řeckého enzymos a znamená způsobit změnu nebo kvasit. Jsou to biokatalyzátory, podílející se na funkci našeho těla.
Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které v těle rozkládají veškeré živiny, jako jsou sacharidy, bílkoviny, tuky, a štěpí je na látky jednodušší, které se využívají jako stavební materiál pro buňky.
V těle se vyskytují ve třech formách. První jsou trávicí enzymy, které se nacházejí v trávicím traktu a slouží ke štěpení potravy na jednodušší části, které slouží ke stavbě a obnově tkání.
Druhou formou jsou metabolické enzymy prospívající našemu myšlení a vývinu.
A posledním druhem jsou exogenní enzymy, které čerpáme primárně ze stravy. Jedná se o potraviny, které nejsou tepelně upravovány.
Funkce enzymů v těle a v potravinách
Enzymy jsou nezbytné pro správné zažívání a podporu našeho trávení. Slouží k řádné činnosti žaludku a střev, a tím podporují vstřebávání veškerých živin a vitamínů. Mimo to pomáhají k hojení ran a rozpouštění krevních sraženin.
Enzymy mimo to přispívají ke zrání masa či sýrů, u ovoce jsou zodpovědné za jejich sladkost.
U některých potravin enzymy dokáží potlačovat aktivity jednotlivých surovin, aby nedocházelo ke kažení potravin.
K čemu vede nedostatek enzymů
Předpokladem pro lidské zdraví je plná aktivita enzymů tělu vlastních. Ty napomáhají odvádění jedů z těla, odbourávání cholesterolu, zabraňování trombóz nebo regulaci imunitního systému.
Bez pravidelné konzumace dochází k narušování životních funkcí. Během nedostatku enzymů v těle můžeme pociťovat letargii, bolesti v oblasti břicha nebo větší náchylnost k nemocem.
Mimo to u dlouhodobého nedostatku je zvýšené riziko poruchy tvorby hormonů v žlázách, náchylnost k civilizačním chorobám, poruše odstraňování odpadních látek z jater a ledvin nebo ateroskleróze.
Jak si zajistit správný příjem enzymů
Čím jsme starší, o to méně naše tělo produkuje enzymy, jenže jejich potřeba a důležitost pro správnou funkčnost našeho těla stále zůstává.
Nejlepšími zdroji pro jejich adekvátní příjem je konzumace potravin v té nepřirozenější formě, je tudíž dobře vyhýbat se zpracovaným druhům. Vybírejte proto kvalitní potraviny, nezpracované. Pro zachování enzymů je důležitá i tepelná úprava pokrmů. Enzymy jsou v surovinách ničeny, pokud teplota vaření přesáhne 42 °C, nebo při předčasné sklizni či dlouhodobém skladování.
V potravinách se enzymy vyskytují přirozeně, nebo jsou tam dodávány uměle. Nejlepšími přírodními zdroji jsou ořechy, semena, čerstvé ovoce, zelenina a klíčky; k dalším konkrétním příkladům se ještě dostaneme dále. Pokud konzumujeme potraviny, kde se enzymy vyskytují v přirozené formě, náš organismus snižuje činnost trávicích enzymů, které nejvíce pracují během vstřebávání zpracovaných potravin, a díky tomu přispíváme k prodlužování svého života.
Jejich příjem můžeme navýšit i pomocí enzymových doplňků. Doplňky stravy mohou pomoci s obnovou zažívání, redukcí nadýmání a s problémy s pálením žáhy. Z lékařského hlediska vysoké dávky enzymů podporují léčbu rakoviny slinivky, tlustého střeva nebo zmírňují nepříjemné projevy chemoterapií. Jsou k dostání v lékárnách nebo prodejnách zdravé výživy. Naleznout je můžete jako součást doplňků ze superpotravin, jako je chlorella, mladý ječmen, nebo v prášku z baobabu.
Nejvhodnějším časem, kdy enzymy dodávat pomocí doplňků, je před jídlem či nalačno pro jejich lepší vstřebatelnost a využití. Doporučuje se je kombinovat spolu s probiotickými potravinami pro podporu vstřebávání a zažívání.
Galerie: Zdroje probiotických bakterií v potravinách
Mezi žrouty enzymů pak patří nadváha, nedostatečná pohybová aktivita a stres.
Stejně jako obvykle platí, že ani s enzymy bychom to neměli přehánět. Jejich nadměrná konzumace vede k přetěžování organismu, které se může projevit ve formě vyčerpání, zvýšené únavy, obezity nebo náchylnosti k infekcím.
Potraviny bohaté na enzymy
- Papája obsahuje enzym papain sloužící ke správnému trávení masa a bílkovin obecně.
- Ananas obsahuje bromelain podporující trávení, navíc je i protizánětlivý.
- Včelí pyl, coby zdroj například medu, je snad nejpřírodnější potravinou vůbec. Obsahuje téměř všechny živiny, které jsou pro náš organismus důležité. Navíc obsahuje enzym amylázu štěpící škrob, tedy sacharidové potraviny.
- Obecně fermentovaná zelenina je zdrojem živin a živých enzymů, která je navíc bohatá na probiotika. Přemíra stravy bohaté na živé enzymy však vede k přetížení zažívacího ústrojí, což může vyústit v nadměrnou plynatost, zácpu, průjem nebo nadýmání.
- Banány obsahují enzymy amylázu a maltózu, které se podílejí na rozkladu složitých sacharidů a vstřebaných cukrů.
- Kefír je kvasný mléčný nápoj z kravského mléka a kravských zrn. Tato zrna jsou kombinací bakterií, kvasinek, bílkovin a tuků. Společně vytvářejí příznivé společenství mikroorganismů podporující náš trávicí systém. V kefíru nalezneme enzymy, jako je lipáza nebo laktóza, která se podílí na štěpení mléčného cukru.
- Výčet zakončíme poslední dobou velmi populárním avokádem, které obsahuje lipázu pro správné trávení tuků. Avokádo mimo to pomáhá snižovat záněty.
S enzymy v kuchyni
Dbát na zdravý životní styl je prvním krokem ke správnému zažívání. U enzymů je podstatné dbát i na samotnou přípravu jídla. Je třeba mít na paměti, že při různých druzích přípravy se enzymy vytrácejí v jiném množství. Jak již bylo zmíněno, ztrácejí se již při teplotě 42 °C.
Každá přírodní potravina v syrovém stavu obsahuje kompletní výbavu enzymů, kdežto v tepelně upravených pokrmech se ztrácejí, a tělo je tak nuceno si potřebné enzymy tvořit samo. To znamená, že začne spotřebovávat větší množství energie, než je třeba, začne využívat vitamíny, aminokyseliny a minerály. Tím se tělo zbytečně ochuzuje o potřebné živiny.
Přirozené množství enzymů získáme zejména ze syrové stravy, enzymových doplňků a čerstvých šťáv konzumovaných nalačno.