Ačkoli je v naší zemi problém dvojí kvality potravin již několik let frekventované spotřebitelské i politické téma, v rámci EU jde evidentně o problém marginální. Ani předchozí rakouské předsednictví EU, ani současné, problematice více nakloněné rumunské předsednictví totiž s pravděpodobností hraničící s jistotou dvojí kvalitu potravin ke spokojenosti některých našich politiků, kteří si jej vzali za své, nevyřeší.
„Dočasné“ řešení
Poslední příležitostí k prosazení tvrdé regulace dvojí kvality nastává tento týden. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že bude schváleno kompromisní řešení, které vzešlo z předchozích diskusí mezi evropskými orgány. Uvedené řešení má sice podle textu navrhovaného dokumentu punc „prozatímní dohody“, takže se může časem ještě měnit, ne ale zřejmě v nejbližší době.
Za „dvojí kvalitu“ se přitom v ČR považují potraviny prodávané ve stejných obalech, ale odlišného složení. To je podle některých názorů klamáním spotřebitele a nekalou obchodní praktikou, byť složení uváděné na obalech odpovídá tomu, co v obalech skutečně je.
Galerie: Dvojí kvalita potravin potvrzena (r. 2017)
Problém je, že v různých zemích je složení potravin, které podle obalu vypadají jako identické, opravdu ve skutečnosti jiné. Pojem „dvojí kvalita“ je nicméně pouze český výraz, v rámci legislativy EU se operuje s pojmem „podstatně odlišné složení nebo vlastnosti“ výrobků. Právě to je ale hlavní oříšek.
Obtížné hledání definice „dvojí kvality“
Je totiž velmi sporné stanovit, co je „podstatně odlišné“ a co je ještě odlišné „nepodstatně“. Variabilita odlišnosti je samozřejmě velmi široká, takže kritici navrhovaného kompromisního řešení správně upozorňují na to, že z působnosti připravovaného Nařízení EU může téměř každý výrobce „dvojí kvality“ potravin uniknout.
V Nařízení se přitom navrhuje, aby byl každý případ „dvojí kvality“ posuzován individuálně, a i když to kritici „dvojí kvality“ považují za svou prohru, je to zřejmě jediné možné řešení. Pokud vezmeme v úvahu, že v rámci EU se vyrábí několik set tisíc položek různých druhů potravin, z nichž mnohé si jsou hodně podobné nejen svým obalem, ale i názvy a složením, těžko by bylo možné regulovat tak rozsáhlé spektrum výrobků nějakým obecným předpisem.
Samotných výrobků „dvojí kvality“ (identický obal, jiné složení) kromě toho není mnoho a nikdo nenutí spotřebitele tyto produkty, z nichž mnohé jsou mediálně známé, kupovat. Podobných potravin, byť ne v podobě obalu, je ovšem naopak téměř nekonečné množství.
Galerie: Dvojí kvalita potravin: Druhá fáze testování (r. 2017)
Potravina od potraviny, stát od státu
Odůvodnění v návrhu dokumentu, který má zvýšit ochranu evropského spotřebitele před škálou nekalých praktik, navíc konstatuje další významný fakt: znění národních legislativ i systém sankcí postihujících nekalé praktiky je totiž v současné době v jednotlivých členských zemích EU velmi rozdílné.
Nicméně – jednotlivé země mohou nekalé praktiky, včetně „dvojí kvality“ potravin, postihovat již dnes. A na to se také návrh dokumentu odvolává, ba dokonce k tomu nabádá. Jinými slovy, i naše kontrolní orgány mohou (a i v minulosti mohly) „dvojí kvalitu“ postihovat, to se však nedělo a neděje, právě proto, že se očekávalo řešení, či jakýsi návod, na úrovni EU. Není totiž jednoduché bojovat s velkými nadnárodními potravinářskými koncerny vybavenými řadou velmi dobrých právníků, kteří jsou schopni (ne)odlišnost složení potravin a jejich vlastností obhájit. Sankce vůči takovým společnostem pak zakládají riziko vleklých a drahých právních sporů s nejistým výsledkem.
Tak či tak, snaha řešit „dvojí kvalitu“ potravin má už své výsledky i bez toho, aby se nějak výrazně měnila evropská legislativa na ochranu spotřebitele. Medializace příkladů odlišných potravin ve stejných obalech vede jejich výrobce k postupnému obměňování svých výrobků tak, aby se jejich složení v různých zemích příliš nelišilo, nebo se nelišilo vůbec. Cesta osvěty, ač jde o proces obvykle dlouhodobější, než jsou regulace prostřednictvím zákonů, tak přináší ovoce i na tomto poli, takže zas taková prohra nepřijetí tvrdé regulace „dvojí kvality“ potravin nebude.
Galerie: Nejhorší potraviny roku 2018