Dýně nejenom výborně chutnají, mají také blahodárné účinky na naše zdraví. Regenerují a posilují organismus ve všech směrech.
Dužina dýně je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, beta-karoten, alfa-karoten, lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou. Semena dýní obsahují zinek, fosfor, železo, vápník, vitaminy skupiny B, lecitin, nenasycené mastné kyseliny – linolovou a olejovou.
Přečtěte si: Dýně chutná nasladko i naslano
Léčivé účinky dýně
Dýně výrazně posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy, napomáhá správné činnosti srdce, snižuje hladinu tuků v krvi, podporuje správou funkci slinivky, působí močopudně, ulevuje chorobám ledvin, detoxikuje organismus, celkově regeneruje tělesné buňky, pomáhá při revmatismu a dně.
Úžasná odrůda – dýně Hokkaidó
Dýně Hokkaidó má sytou sladkou chuť a nádhernou barvu. Obsahuje provitamin A, vitamin E, C a velké množství draslíku. Tento druh dýně se nemusí loupat, protože slupka lehce změkne. Hokkaidó namáhá při čištění organismu, při poruchách funkce žaludku, onemocnění slinivky a sleziny, je tedy vynikající pro diabetiky. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů obsahuje dužina této dýně zvláštní látky s preventivně protinádorovým účinkem. Podle provedených studií postačí dlouhodobá denní konzumace 100 g dýňové dužiny k tomu, aby až třikrát poklesla pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění, zejména rakoviny plic a prostaty.
Tipy: Dýně pro zdraví
Dýně s citronem je účinným prostředkem proti zácpě
Dýně v kombinaci s citronovou šťávou a lněným semínkem je velmi účinné přírodní projímadlo. Při potížích se zácpou po dobu 3 dnů užíváme tento odpolední nápoj:
Potřebujeme: 3 dl teplé vody, 3 lžíce dýňové dužiny, 1 lžíci citronové šťávy, 1 lžíci lněného semínka
Postup: Všechny uvedené ingredience rozmixujeme a hned vypijeme.
Dýně podporuje tvorbu mateřského mléka
Dýně má vysokou výživou hodnotu a podporuje i laktaci. Při nedostatku mateřského mléka doporučuji tento 4týdenní postup – 3 lžíce nahrubo nastrouhané dýně osmažíme dozlatova na olivovém oleji, hotovou zeleninu přisolíme mořskou solí.
Čtěte téma: Neumíme správně kojit. Na internetu je milion špatných rad
Dýňová semínka – přírodní zásobárna zinku a železa
Dýňová semínka jsou v našich podmínkách prakticky jediným zdrojem většího množství zinku, bez něj je přitom celá řada nemocí prakticky neléčitelná. Ze semen se lisuje kvalitní olej, který pomáhá při obnově energie, dodává tělu potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů i vlasů a pozitivně ovlivňuje trávicí trakt, činnost srdce a ledvin.
Urologická kúra s dýňovými semínky
Tato procedura je velmi prospěšná při problémech s močovým ústrojím i ledvinami. Je i úžasnou prevencí zánětů způsobených zbytkovou močí.
Po dobu 14 dní 3× denně řádně rozžvýkáme 10 dýňových semen nebo 3× denně spolkneme půl lžičky dýňového oleje.
Semínka můžeme užívat ve formě oleje
Jestliže zrovna nejsme milovníky chroupání semínek, můžeme si koupit v obchodech se zdravou výživou vylisovaný dýňový olej. Doporučené užívání je 1× denně 1 lžička oleje.
Zinek, ale v kombinaci s vitaminem A
Pro dobré vstřebání zinku do organismu potřebujeme ještě vitamin A, ten obsahuje v přírodní formě a ve velkém množství rakytník řešetlákový. K dostání je formě čaje, sirupu či šťávy.
Dýně pro krásu a vitalitu
Tato zelenina díky komplexu cenných látek výrazně zpomaluje stárnutí organismu. Dopřávat bychom si ji měli po celou podzimní sezónu. A věřte mi, že se budete cítit skvěle.
Dužinu i semena dýně můžeme s úspěchem uplatnit i při přípravě domácí kosmetiky.
Omlazující nápoj
Potřebujeme: 2 dl šťávy z dýně, 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z mrkve
Postup: Přísady smícháme a hotový koktejl popíjíme po douškách po dobu 6–8 týdnů.
Dýňová šťáva tiší kožní neduhy
Čerstvě vylisovaná šťáva z dýně je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.
Hydratující pleťová maska
Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci najemno nastrouhané dýně, 2 lžíce zakysané smetany, 1 lžičku citronové šťávy
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na obličej i dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté umyjeme.
Výživná dýňová maska
Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci najemno nastrouhané dýně, 1 lžíci tučného tvarohu, 1 lžičku tekutého medu, půl lžičky citronové šťávy
Postup: Ingredience smícháme dohromady, dýňovou směs nanášíme na obličej i dekolt a vše necháme 25 minut působit. Po uplynutí této doby opláchneme.
Maska ze semen dýně
Maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje.
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých dýňových semen, 1–2 lžíce smetany.
Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme.
Výživná semínková maska
Potřebujeme: 1 hrst dýňových semínek, 1 čajovou lžičku mandlového oleje, 1 čajovou lžičku tekutého medu
Postup: Semínka rozmixujeme, pak je smícháme s olejem a medem. Vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit.
Pasta na odstraňování pih
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých dýňových semínek, 1 lžičku mandlového oleje
Postup: Semínka smícháme s olejem, vzniklou pastu naneseme na pihy. Po 30 minutách působení ji dobře spláchneme vodou.
Výživná koupel
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce sladké smetany, 2 polévkové lžíce dýňového oleje
Postup: Obě přísady smícháme dohromady a přidáme je do lázně.
Zjemňující olejová maska na ruce
Potřebujeme: 2 lžíce dýňového oleje, gumové rukavice, bavlněné rukavice
Postup: Ruce si potřeme olejem, pak je vložíme do gumových rukavic a následně ještě do bavlněných a vše necháme 30 minut působit. Po uplynutí této doby ruce otřeme ubrouskem. Díky této masce ruce získají jemnost a jiskrný vzhled.
Dýňové mazání na unavené nohy
Potřebujeme: 3 dl čerstvě vymačkané šťávy z dýně, 2 dl 60% lihu (nebo ovocné pálenky)
Postup: Obě ingredience smícháme a nalijeme do skleněné lahve. Tinkturou natíráme bolavé a unavené končetiny, nejlépe večer. Skladujeme v lednici.
Čtěte dále: Léčivá moc křenu