Dýně poslouží jako hezká podzimní dekorace a v kuchyni pak na mnoho způsobů. Můžete ji zpracovat hned nebo uložit – ne k ledu, ale do chladu určitě. Pokud dýni kupujete s úmyslem uchovat ji na později, sledujte při výběru, jestli není povrch plodu porušený, zdravá dýně vydrží při skladování na chladném místě klidně tři měsíce i déle.
Jak vybrat tu pravou a co pak s ní? Přečtěte si Sezóna dýní začala. Umíte ji připravit?
Jako u ostatních potravin i u dýně platí, že když už ji jednou načnete, „doba spotřeby“ se krátí. I načatou dýni uchovávejte v chladu, ale pokud ji nezabalíte do fólie, bude okorávat, a pozor, načatá dýně může během několika dnů začít plesnivět. A jestli dýni nemáte kde uchovat, můžete si ji i zavařit.
Jedním z nejpopulárnějších druhů je dýně Hokkaidó, jejím specifikem a výhodou je, že není nutné ji loupat. Více v článku: Dýně Hokkaidó – nejlepší je pečená.
Na vydlabání semínek a vláken poslouží lžička či lžíce podle velikosti plodu, Hanka Michopulu ve své kuchařce Recepty z farmářského trhu doporučuje použít obrácenou lžíci na zmrzlinu. Další dýňové triky, k čemu je tahle zelenina krom chuti ještě dobrá, tipy na pěstování a pár originálních receptů navrch najdete v článku Tisíc dobrých důvodů, proč zasadit dýni.
A nakonec – pěkné dýně koupíte na farmářských trzích. A kde jsou farmářské trhy zjistíte snadno v našem přehledu:
Připravili jsme pro vás:
- NOVINKA: HLÍDAČ FARMÁŘSKÝCH TRHŮ – termíny do vašeho mailu
- FARMÁŘSKÉ TRHY – termíny, aktuality, vyhledávání v celé ČR:
- FARMÁŘSKÉ PRODEJNY – nabídka z celé ČR
- SEZÓNNÍ KALENDÁŘ ČESKÉHO OVOCE A ZELENINY – kdy je co českého