Již v roce 2016 jsme na Vitalia.cz psali, že bisfenol A (chemická látka používaná v kombinaci s dalšími chemickými látkami k výrobě některých plastů a pryskyřic) může mít vliv na imunitní systém zvířat. Aktuálně se odborníci stejného úřadu, tedy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), podělili o závěry svých rozsáhlých bádání. A nejsou to zprávy dobré.
Chemické látky, jako je BPA používaný v nádobách na potraviny, mohou ve velmi malém množství migrovat do potravin a nápojů, které jsou uvnitř nádob, proto je pravidelně přezkoumávána bezpečnost těchto látek a zohledňují se nové údaje.
Hrozí autoimunitní poruchy
„Vědci panelu EFSA zkoumali bezpečnost BPA velmi podrobně po celá léta od prvního úplného posouzení rizik této látky v roce 2006,“ říká Claude Lambré, předseda Panelu EFSA pro materiály přicházející do styku s potravinami, enzymy a pomocné látky. Při tomto přehodnocení pečlivě prozkoumali obrovské množství vědeckých publikací, včetně více než 800 nových studií zveřejněných od ledna 2013.
„Ve studiích jsme pozorovali zvýšení množství jednoho typu bílých krvinek, tzv. pomocných T-lymfocytů, ve slezině. Ty hrají klíčovou roli v mechanismech naší buněčné imunity a jejich zvýšení by mohlo vést k rozvoji alergických zánětů plic a autoimunitních poruch,“ uvedl Claude Lambré.
Odborníci panelu vzali v úvahu také další potenciálně škodlivé účinky, a to na zdraví reprodukčního, vývojového a metabolického systému, které byly identifikovány v rámci hodnocení rizik.
Kde se využívá BPA
- Bisfenol A (BPA) je chemická látka používaná v kombinaci s dalšími chemickými látkami k výrobě některých plastů a pryskyřic. Používá se například v polykarbonátovém plastu, což je průhledný tuhý typ plastu používaný k výrobě dávkovačů vody, nádob na uchovávání potravin a opakovaně použitelných lahví na nápoje.
- Látka se také používá k výrobě epoxidových pryskyřic, které se používají v ochranných nátěrech a na vnitřních vrstvách potravinových a nápojových plechovek a nádob.
- Dříve bisfenol A obsahovaly i dětské láhve, od roku 2011 je výroba a prodej plastových lahví pro kojence s obsahem bisfenolu A v celé Evropské unii zakázána.
Práh pro příjem BPA byl snížen
V porovnání s předchozím hodnocením z roku 2015 odborný panel úřadu EFSA výrazně snížil tolerovatelný denní příjem (TDI) BPA, tedy množství, které lze denně přijímat po celý život, aniž by představovalo znatelné zdravotní riziko.
TDI odborníci stanovili ve výši 0,2 nanogramu (0,2 miliardtiny gramu) na kilogram tělesné hmotnosti za den, čímž nahradili předchozí dočasnou úroveň 4 mikrogramy (4 miliontiny gramu) na kilogram tělesné hmotnosti za den.
Nově stanovená hodnota TDI je přibližně 20 000krát nižší.
Od roku 2011 je výroba a prodej lahví pro kojence s obsahem bisfenolu A v Evropské unii zakázána.
Obavy o zdraví jsou namístě
Porovnáním nového TDI s odhady dietární expozice BPA dospěli odborníci k závěru, že spotřebitelé s průměrnou i vysokou expozicí BPA ve všech věkových skupinách překračují nový TDI, což vyvolává obavy o zdravotní následky.
Ačkoli vědecký panel odborníků použil odhady expozice BPA z jejich hodnocení v roce 2015, je možné, že omezení, která zákonodárci EU zavedli po roce 2015 pro některá použití této látky, mohla snížit její příjem ve stravě. To znamená, že postup odborníků byl konzervativní.
Celkové zdravotní riziko pro jednotlivce může ovlivnit několik proměnných, včetně dalších stresových faktorů působících na lidský organismus, genetiky a výživy.
Díváte se při nákupu, zda plastové lahve a krabičky na jídlo obsahují BPA?
Chtějte výrobky „bez BPA“
Vědecké doporučení úřadu EFSA týkající se BPA bude nyní sloužit jako podklad pro diskusi zákonodárců EU o vhodných regulačních opatřeních, která je třeba přijmout na ochranu spotřebitelů.
Již dnes se zcela běžně setkáváme s prodejem opakovatelně použitelných obalů, včetně lahví, které výrazně upozorňují na to, že neobsahují BPA. Je tedy vhodné, do zavedení vhodných regulačních opatření, výrobky bez tohoto označení prostě nekupovat.