Nejak se ztracim v nazvoslovi:
"
Sonické kartáčky
...
Pracují na principu vibrací, které rozechvějí štětiny kartáčku pomocí ultrazvuku.
Vzniklá suspenze slin, vody a pasty se díky ultrazvuku dostane i do míst, které nepokryjí štětiny kartáčku."
Proc se elektricke kartacky pracujici na ultrazvukovem principu nazyvaji sonicke (prelozeno do cestiny 'zvukove')?
Dobrý den,
ano, zvukové, protože principem sonických kartáčků je rozkmitání vláken na násadci na vysoké frekvenci.Hlava kartáčku kmitá, vibruje. Štětiny se pohybují rychlostí kolem 30 000 i až 40 000 tisíc kmitů za minutu. Přitom se v ústech vytváří zvukové vlnění šířené tekutinou, tomu se říká dynamický proud tekutiny (voda v ústech se při sonických vibracích rozkmitá a tak jsou i těžko dostupná místa dokonale vyčištěná).
S pozdravem Veronika Řeháková
Nu dobra. Proc tedy do toho motate ten ultrazvuk?
Mohla by jste priste byti tak laskava a napsat clanek normalne lidsky a ne tou nic nerikajici 'reklamstinou'?
Osobne mi Vas text prijde hodne naivni a neduveryhodny. Jak mam verit nekomu pisicimu 'dynamicky proud tekutiny' nebo 'voda v ustech se pri sonickych vibracich rozkmita', ze vi o cem mluvi? Cekal bych, ze Vami ziskane informace znehodnocene reklamstinou prefiltrujete a nebudete nas s ni obtezovat i zde.
Základy fyziky: Zvuk je podélné vlnění (vibrace) média - vzduchu, vody, případně pevné látky. Pokud má frekvenci vyšší, než je slyšitelná oblast, říkáme mu ultrazvuk.
Aplikace: Kartáček vibruje na nějakých 30-40 KHz, rozvibrovává sliny a tímto ultrazvukem se odstraňuje usazený plak.
Další otázky?
Vyborne, zakladni (a tak abstraktni az de facto nic nerikajici) poucky ze zakladni skoly byste znala. Ponechme stranou, co je to 'podelne vlneni media', neb byste mi zrejme dost tezko vysvetlovala, ktery ze smer v ustech je ten podelny. Vim, ve skole se to deti takto uci i presto, ze vsichni jsme jiz zjistili, ze se zvuk nesiri jen jednim smerem. Mohl bych Vas take koupat v pojmu 'vlneni', kteryzto je tak znacne abstraktni, ze bez konkretniho objasneni fyzikalni podstaty toho, co se ma vlnit, je de facto prazdny.
Pojdme tedy k te zakladni fyzice: O par prispevku vyse bylo napsano "30 000 i až 40 000 tisic kmitu za minutu". Predpokladam, ze sluvko 'tisic' tam zrejme pisatelka napsala omylem, neb neverim, ze skutecne zamyslela napsat 30 az 40 milionu kmitu za minutu. Jelikoz pani autorka pise o kmitech za minutu, ne za sekundu, ptam se, odkud mate tech vasich 30-40 kHz? Pokud udaj od pani autorky prevedu z minut na sekundy, dostaneme 500-667 Hz, coz rozhodne neni ultrazvuk. Ultrazvukem se totiz oznacuje spektrum pro lidi neslysitelne, tedy od cca. 20 000 Hz vyse.
Jeste byste rada neco vysvetlit?
"Ponechme stranou, co je to 'podelne vlneni media', neb byste mi zrejme dost tezko vysvetlovala, ktery ze smer v ustech je ten podelny. Vim, ve skole se to deti takto uci i presto, ze vsichni jsme jiz zjistili, ze se zvuk nesiri jen jednim smerem."
Podelné vlnění nesouvisí s nějakým směrem v ústech. Podélné vlnění znamená, že kmity jsou rovnoběžné se směrem šíření vlny.
Nevim, moje zkusenost se sonickym kartackem u ditete neni dobra. Po roce pouzivani sonickeho kartacku mel syn na vsech 4 zadnich stolickach kazy pravdepodobne zpusobene tim, ze u zadnich stolicek je malo mista a kartacek nemam misto vibrovat. Hlava je sice uzka, ale stetiny i sonickych karatku jsou dlouhe a nevejdou se detem do prostoru u zadnich stolicek.
Paní hygienistka evidentně protlačuje kartáčky sonicare philips a dost těžce pomlouvá výrobce braun, prý že rotační kartáčky nevratně poškodí chrup bubububu. Takže v rodině používáme brauny již 25 let a philipse bych nechtěl ani zadarmo, protože nečistí a jen nějak bzuči. A to se týká i ústní sprchy-irigátoru.
K diskusi jsem se dostal, protože text článku na mě působí velmi reklamním dojmem ... a je plný nepřesností a demagogie... mám elektrický kartáček Braun Vitality za 450,- a i když má kulatou hlavu, určitě není rotační, takový jsem nikdy neviděl a nevěřím, že je někdo vyrábí (s převody uvnitř hlavy kartáčku ..??) Tato hlava vibruje stejně jako hlava "sonického" ale ono to vypadá jako by se točila (oko není dokonalé) - už jen ten název SONICKÝ Je reklamní klín do hlavy ... sonický má asi navodit spojení s ultrasonickým čištění v kapalině (totéž se snaží naznačit článek). Můj kartáček kmitá odhadem na 100 Hz, sonický na 500Hz. Ultrasonické čištění potřebuje kapalinu, ale plnou nádobu, a tu rozkmitá na frekvenci cca 30.000 HZ (kmitů za sekundu), tj 1.800.000 kmitů za minutu :-O..., já osobně při čištění zubů nemám plná ústa vody, kde by tento jev mohl nastat. Ale jistě štětinky kartáčku mohou uvést do pohybu kapky slin s pastou a vodou, nicméně si myslím, že 100 Hz s větším rozkmitem je pro tento úkol vhodnější. Vyšší frekvence nutně potřebuje menší rozkmit/hmotu štětinky a tím pádem má i menší kinetickou energii, která by mohla být předána kapkám média, které se rozptýleně nachází v okolí hlavy kartáčku. Mimo jiné si myslím, že zuby čistí hlavně štětinky kartáčku, nikoli pasta, sliny a voda. Takže článek považuji za bezcenný pro rozhodování jaký kartáček použít. Zřejmě samotný kartáček nikdy zuby nevyčistí dokonale bez zubní niti či mezizubních kartáčků. Pro zdravé zuby je asi důležitější strava, jakou se cpeme. Moje zkušenost při přechodu z klasického kartáčku na elektrický je úžasný pocit čistoty zubů. A tvrdost kartáčku si každý zvolí individuálně, no ne? :-) Takže pryč s tou reklamou na sonické kartáčky!!! Btw. v obchodě jsem si jeden sonický pustil, ale měl jsem silný pocit, že mě to bzučení a jemné vibrace nijak moc zuby nevyčistí ... jistě je to ale šetrnější k dásním (i zubům i plaku i planetě :-)