Nejak se ztracim v nazvoslovi:
"
Sonické kartáčky
...
Pracují na principu vibrací, které rozechvějí štětiny kartáčku pomocí ultrazvuku.
Vzniklá suspenze slin, vody a pasty se díky ultrazvuku dostane i do míst, které nepokryjí štětiny kartáčku."
Proc se elektricke kartacky pracujici na ultrazvukovem principu nazyvaji sonicke (prelozeno do cestiny 'zvukove')?
Dobrý den,
ano, zvukové, protože principem sonických kartáčků je rozkmitání vláken na násadci na vysoké frekvenci.Hlava kartáčku kmitá, vibruje. Štětiny se pohybují rychlostí kolem 30 000 i až 40 000 tisíc kmitů za minutu. Přitom se v ústech vytváří zvukové vlnění šířené tekutinou, tomu se říká dynamický proud tekutiny (voda v ústech se při sonických vibracích rozkmitá a tak jsou i těžko dostupná místa dokonale vyčištěná).
S pozdravem Veronika Řeháková
Nu dobra. Proc tedy do toho motate ten ultrazvuk?
Mohla by jste priste byti tak laskava a napsat clanek normalne lidsky a ne tou nic nerikajici 'reklamstinou'?
Osobne mi Vas text prijde hodne naivni a neduveryhodny. Jak mam verit nekomu pisicimu 'dynamicky proud tekutiny' nebo 'voda v ustech se pri sonickych vibracich rozkmita', ze vi o cem mluvi? Cekal bych, ze Vami ziskane informace znehodnocene reklamstinou prefiltrujete a nebudete nas s ni obtezovat i zde.
Základy fyziky: Zvuk je podélné vlnění (vibrace) média - vzduchu, vody, případně pevné látky. Pokud má frekvenci vyšší, než je slyšitelná oblast, říkáme mu ultrazvuk.
Aplikace: Kartáček vibruje na nějakých 30-40 KHz, rozvibrovává sliny a tímto ultrazvukem se odstraňuje usazený plak.
Další otázky?
Vyborne, zakladni (a tak abstraktni az de facto nic nerikajici) poucky ze zakladni skoly byste znala. Ponechme stranou, co je to 'podelne vlneni media', neb byste mi zrejme dost tezko vysvetlovala, ktery ze smer v ustech je ten podelny. Vim, ve skole se to deti takto uci i presto, ze vsichni jsme jiz zjistili, ze se zvuk nesiri jen jednim smerem. Mohl bych Vas take koupat v pojmu 'vlneni', kteryzto je tak znacne abstraktni, ze bez konkretniho objasneni fyzikalni podstaty toho, co se ma vlnit, je de facto prazdny.
Pojdme tedy k te zakladni fyzice: O par prispevku vyse bylo napsano "30 000 i až 40 000 tisic kmitu za minutu". Predpokladam, ze sluvko 'tisic' tam zrejme pisatelka napsala omylem, neb neverim, ze skutecne zamyslela napsat 30 az 40 milionu kmitu za minutu. Jelikoz pani autorka pise o kmitech za minutu, ne za sekundu, ptam se, odkud mate tech vasich 30-40 kHz? Pokud udaj od pani autorky prevedu z minut na sekundy, dostaneme 500-667 Hz, coz rozhodne neni ultrazvuk. Ultrazvukem se totiz oznacuje spektrum pro lidi neslysitelne, tedy od cca. 20 000 Hz vyse.
Jeste byste rada neco vysvetlit?
"Ponechme stranou, co je to 'podelne vlneni media', neb byste mi zrejme dost tezko vysvetlovala, ktery ze smer v ustech je ten podelny. Vim, ve skole se to deti takto uci i presto, ze vsichni jsme jiz zjistili, ze se zvuk nesiri jen jednim smerem."
Podelné vlnění nesouvisí s nějakým směrem v ústech. Podélné vlnění znamená, že kmity jsou rovnoběžné se směrem šíření vlny.