TROCHU INFORMAČNÍ CHAOS, ŽE PANÍ KRBCOVÁ?
EMA varuje před příliš častými posilujícími dávkami vakcín proti covidu-19. Jejich aplikace by podle agentury mohla nepříznivě ovlivnit imunitní odpověď organismu.
Článek
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se obává, že aplikace posilující dávky vakcíny proti covidu-19 každé čtyři měsíce časem oslabí imunitní odpověď a může lidi vyčerpat, píše agentura Bloomberg. Státy by podle EMA měly zavést delší intervaly mezi jednotlivými dávkami a načasovat termíny očkování na začátek zimní sezony.
Posilující dávky „mohou být aplikovány jednou, možná dvakrát, avšak neměli bychom si myslet, že je můžeme neustále opakovat,“ řekl šéf vakcinační strategie EMA Marco Cavaleri. „Je třeba se zamyslet nad tím, jak můžeme přejít v posuzování nemoci z pandemie na endemii,“ dodal.
Rada přichází ve chvíli, kdy mnoho států poskytuje občanům třetí dávku vakcíny. Například Izrael na konci prosince zkrátil interval mezi druhou a třetí dávkou na tři měsíce a následně začal testovat účinnost čtvrté dávky.
Žít s covidem
Španělský premiér Pedro Sánchez v pondělí prohlásil, že k onemocnění covid-19 by se mělo začít přistupovat jako k endemické nemoci, podobně jako třeba v případě chřipky. To by znamenalo konec trasování v současné podobě a zároveň výraznou změnu strategie pro boj s koronavirem.
No snad se SUKL konečně pochlapí a přizná to také.
NO NEŘEKL BYCH. pOUKAZUJI NA ROZPO VE VAŠEM ČLÁNKU (TVRZENÍ SUKL)
„EMA zdůrazňuje, že očkování zůstává nezbytným nástrojem boje proti probíhající pandemii. V souladu s doporučeními vnitrostátních orgánů by mělo pokračovat úsilí o zvýšení plné proočkovanosti u osob, které v současné době nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně, a o
urychlení
zavádění posilovacích dávek,“ uzavírá informaci SÚKL.
COŽ JE V ROZPORU S NEJNOVĚJŠÍM DOPORUČENÍM EMA A I CDC. (viz. můj příspěvek)
Materiál SÚKLu hovoří o dokončení plné proočkovanosti, což je u nás v současnosti zjednodušeně řečeno 1.-3. dávka, zatímco text na Seznamu se týká eventuálního opakování dalších posilovacích dávek do budoucna, což je zřejmé i z citace šéfa EMA na Bloomberg.com. Proto si myslím, že jde o jiné téma a tento pohled na opakující se tzv. boostery bude zohledněn i v ČR. LK, Vitalia.cz
Nemusíte se tak urputně snažit, paní Krbcová. Tentokrát kritika nemíří na vás, ale na SÚKL, který je pořád o pár koňských délek nazpět a čeká na schválení "vyšších orgánů". V dokumentech SUKLu jsem podobnou zprávu nenašel a jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než se objeví.
Věta "urychlení zavádění posilovacích dávek, totiž je zavádějící. 3. posilovací dávka, je již zavedena. Jaké další posilovací dávky, teda chtějí zavádět?
13. 1. 2022, 16:00 editováno autorem komentáře
Zaměňujete posilovací dávku (booster) s druhou posilovací dávkou (tedy celkově 4.), kterou zatím aplikují v Izraeli osobám se sníženou imunitou.
Ovšem vzpomeňte si, co v srpnu o boosteru (3. dávce) říkali WHO, CDC - že je to hloupost, nanejvýš u osob s poruchou imunity... než připustili, že to je více méně nutnost.
Tak jak to bude s tou 4. dávkou ještě možná taky uvidíme nějaké změny v postojích. Oni to ale zase prozkoumají Izraelci - prostě proto, že začali očkovat dřív a mnohem rychleji, takže na problém s poklesem účinnosti v čase narazí dřív, než my.
Jedno jestli tomu říkáte booster nebo posilovací dávka. Je to už ta druhá tečka. Tak to u vícedávkových vakcín funguje. První vyvolá reakci a do peku protilátek pak příjde booster, který dobu peaku prodlouží. A pak další...a další... V izraeli ( a nejen tam) už zjistili, že každé další booostery zvednou ochranu méně a na kratší dobu než předešlé. Ochranu pouze protilátkovou, jináč nic. Zdravotní benefit minimální, pokud nejste vysloveně velmi rizikový.