Ergoterapie pomáhá lidem s fyzickým či jiným postižením. Patří sem různé smysluplné aktivity

Sdílet

Autor: Freepik.com/freepik
Ergoterapie představuje rehabilitační směr, jehož cílem je zlepšení stavu pacientů pomocí smysluplných činností a aktivit. Jednoduché práce, kreativní aktivity, hry nebo vzdělávací činnosti pomáhají lidem s postižením dosáhnout soběstačnosti a začlenit se do společnosti. Ergoterapie se často využívá třeba v neurologii, geriatrii a psychiatrii.

Co je ergoterapie?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je ergoterapie?
  2. Cíle ergoterapie
  3. Prostředky ergoterapie
  4. Využití ergoterapie
  5. Činnosti v ergoterapii

Ergoterapie je rehabilitační metoda, která si klade za cíl zvýšit kvalitu života pacienta tím, že ho zapojí do vykonávání smysluplných činností a aktivit. Znát ji můžete také pod názvem pracovní terapie. Primárně je určena pacientům s fyzickým, psychickým, smyslovým či jiným znevýhodněním, protože jim pomáhá zlepšovat zdraví a celkovou pohodu, zvyšuje jejich soběstačnost a umožňuje začlenit se do společnosti. 

Některé definice uvádějí, že hlavním cílem ergoterapie je zachování a využívání schopností člověka potřebných pro zvládání běžných denních činností (Activities of Daily Living = ADL). Ergoterapeut vždy nastavuje rehabilitační plán podle individuálních potřeb pacienta, aby bylo co nejefektivněji dosaženo požadovaných cílů.

V roce 1994 byla v tuzemsku založena profesní organizace pojmenovaná jako Česká asociace ergoterapeutů. Ta definuje ergoterapii následovně: „Ergoterapie je profese, která prostřednictvím smysluplného zaměstnávání usiluje o zachování a využívání schopností jedince potřebných pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností u osob jakéhokoli věku s různým typem postižení (fyzickým, smyslovým, psychickým, mentálním nebo sociálním znevýhodněním). Podporuje maximálně možnou participaci jedince v běžném životě, přičemž respektuje plně jeho osobnost a možnosti.“

Ergoterapeut je odborný zdravotnický (nelékařský) pracovník, jehož odbornost k výkonu povolání ergoterapeuta je vymezena v § 7 zákona č. 96/2004 Sb. (tzv. zákon o nelékařských zdravotnických povoláních). Tito zdravotníci pracují v nemocnicích, rehabilitačních centrech, denních stacionářích, terapeutických dílnách, domovech pro seniory a jiných zařízeních. [1, 2, 3, 45]

Léky na hubnutí mohou pomoci lidem, kteří zajídají stres, nebo těm, co mají problém se nasytit Přečtěte si také:

Léky na hubnutí mohou pomoci lidem, kteří zajídají stres, nebo těm, co mají problém se nasytit

Cíle ergoterapie

  • podpora zdraví a duševní pohody pacienta skrze smysluplné aktivity,
  • rozvoj schopností, které jsou nezbytné pro zvládání sebeobsluhy, pracovních činností a volnočasových aktivit,
  • umožnění pacientovi naplnit svou sociální roli,
  • pomoc se začleněním pacienta do společnosti,
  • podpora uživatele v udržení, obnovení či získání kompetencí potřebných pro plánování a realizaci každodenních činností v interakci s prostředím.

Prostředky ergoterapie

  • Diagnostické prostředky ergoterapie: slouží k diagnostice handicapu (postižení) a ke zjištění zbývajícího pracovního potenciálu. Patří sem také naplánování ergoterapeutického postupu.
  • Terapeutické prostředky ergoterapie: důležité je stanovit cíle ergoterapie, aby došlo ke zlepšení či zachování soběstačnosti. Do sekce terapeutických prostředků pak spadají aktivity a činnosti, které pacientovi pomáhají k obnově ztracených funkcí.
  • Preventivní prostředky ergoterapie: správně nastavený ergoterapeutický plán a vhodně vybrané metody mohou fungovat jako prevence proti vzniku daného handicapu. [6, 7, 8, 9, 10]

Galerie: Rehabilitace s prvky virtuální reality v Luhačovicích

Využití ergoterapie

Ergoterapeuti pracují s různými typy pacientů. Může se jednat o dospělé i dětské pacienty, kteří potřebují pomoc specializovaného rehabilitačního týmu. V jeho čele stojí rehabilitační lékař. Ten celý tým koordinuje a indikuje činnosti dalších členů, jako jsou fyzioterapeuti, ergoterapeuti, protetičtí technici, logopedi, psychologové a sociální pracovníci. Služeb ergoterapeutů využívají nejčastěji:

  • dospělí pacienti s fyzickým postižením,
  • pacienti s roztroušenou sklerózou,
  • pacienti po těžkém úrazu mozku,
  • pacienti s poraněním míchy,
  • pacienti s amputacemi,
  • pacienti s revmatologickým onemocněním,
  • psychiatričtí pacienti.

Ergoterapie ve specifických oborech

  • Pediatrická ergoterapie: je nápomocná hlavně u dětí, které trpí vrozenými vývojovými vadami, poruchami učení, autismem, dětskou mozkovou obrnou (DMO), Downovým syndromem, svalovou dystrofií či poruchami senzorického zpracování. Ergoterapeut nepracuje jen s dítětem, ale i s jeho rodiči a blízkými. K dosažení cílů slouží hlavně hry a hravé činnosti, které přináší dítěti potěšení a motivují ho.
  • Geriatrická ergoterapie: je vhodná pro stárnoucí pacienty, kteří potřebují pomoc s udržením soběstačnosti. Někteří senioři potřebují pomoc ergoterapeuta po pádu či jiném zranění. Také je může učit, jak se žije s invalidním vozíkem.
  • Neurologická ergoterapie: zaměřuje se na péči o pacienty, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu (CMP), úraz mozku, poranění míchy či jiné trauma centrální nervové soustavy. Indikována bývá také u roztroušené sklerózy, Alzheimerovy choroby či dětské mozkové obrny.
  • Ergoterapie v psychiatrii: psychiatrie je vůbec prvním medicínským oborem, který začal využívat ergoterapii. Ta pomáhá psychiatrickým pacientům zavedením pravidelného režimu, vyplněním volného času a celkovým zlepšením fyzického a psychického stavu. Lidem s psychickými problémy prospívají různé kreativní činnosti, arteterapie či muzikoterapie. [11, 12, 13, 14]

Zkusili byste rehabilitaci s pomocí virtuální reality?

Činnosti v ergoterapii

Aktivity používané při ergoterapii se vybírají vždy s ohledem na zdravotní stav a potřeby dotyčného. U pacientů s fyzickým postižením a po nejrůznějších úrazech je většinou žádoucí rozvíjet soběstačnost v oblasti sebepéče a sebeobsluhy. Pro některé uživatele jsou vhodné rukodělné, herní či rekreační aktivity.

  • Ergoterapie zaměřená na nácvik všedních denních činností (ADL): jedná se o všední denní činnosti, jako jsou osobní hygiena, oblékání, jezení či přesouvání se. S nimi mívají potíže třeba lidé po těžkých úrazech a nemocích, kteří mohou být ze dne na den neschopni se o sebe postarat.
  • Ergoterapie zaměřená na nácvik pracovních dovedností: je vhodná pro děti a dospívající jedince, kterým pomůže s plánováním výběru budoucího povolání. Další cílovou skupinou jsou dospělí jedinci schopní práce.
  • Ergoterapie zaměstnáváním: tento typ terapie slouží ke zmírnění úzkostí, depresivních nálad a pesimismu. Často jde o různé kreativní činnosti, sportovní aktivity a společenské hry, které lze provozovat ve skupinách.
  • Ergoterapie funkční: spočívá v procvičování přesně dané postižené oblasti. Program je nastaven tak, aby došlo ke zlepšení postižených funkcí.
  • Ergoterapie zaměřená na poradenství: cílem této terapie je poskytnout uživateli informace, které mu pomohou zvládat nepříznivé životní situace. Spadá sem třeba doporučení kompenzačních pomůcek, úpravy domácího prostředí nebo poradenství týkající se sociálních dávek a sociálních služeb. [15, 16, 17, 18]

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).