Evropský den melanomu pravidelně upozorňuje širokou českou i evropskou veřejnost na rizika rakoviny kůže i na způsoby, jak těmto rizikům předcházet. Právě dnes se můžete nechat zdarma vyšetřit mateřská znaménka.
Čtete téma: Musíme riskovat život kvůli opálené kůži?
Dermatologové ovšem varují, v případě podezření nečekejte na další Evropský den melanomu v příštím roce, ale přijďte co nejdříve. Ideální je navštěvovat kožního lékaře jednou za rok a nechat si vyšetřit pigmentové změny (pihy a mateřská znaménka), nejlépe digitálním dermatoskopem.
Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Je méně častý než např. bazaliom, ale zároveň nebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou vzácné. Nejčastější je kožní forma. Na těle se může se vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově. V místech slunci prakticky nevystavovaných se vyskytuje méně.
Čtěte také: Tři největší bludy o opalování. Taky jim věříte?
V raném stádiu nese melanom poměrně malá rizika a nevyžaduje následnou léčbu. V opačném případě neléčený nádor patří mezi nejzhoubnější a nejnebezpečnější lidské nádory.
Primář dermatovenerologie Nemocnice Blansko Lubomír Novotný říká, že co si kůže z mládí pamatuje, to se později projeví a nabádá rodiče: „Nevystavujte nahá batolata přímému slunci. Vystavujete ho enormnímu riziku, jde o nejčastější chybu, kdy si rodiče toto neuvědomují.“
Čtěte také: Solária, stroje na rakovinu?
Mezi pacienty jsou nejčastěji lidé ve věku 10 až 29 let, tedy ti, u nichž se projevuje porevoluční boom v opalování, který s sebou přinesl cesty za rovníkovým sluníčkem a časté opalování v soláriích.
Seznam všech pracovišť, kde si lze během EDM nechat zdarma vyšetřit mateřská znaménka, najdete zde nebo na bezplatné telefonní lince 800 880 854.