Novou experimentální halu, ve které se testuje intenzivní chov ryb v recirkulačním akvakulturním systému otevřela ve Vodňanech Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ryby jsou v hale umístěny ve speciálních nádržích, kterými prochází čistá recyklovaná voda s řízenými parametry kvality. Díky tomu mohou ryby celoročně růst a obsluha má přehled o jejich stavu.
Krčín by se divil
V České republice zaměřené především na tradiční rybníkářství jde o prototypové a moderní zařízení. Využívané technologické postupy by u nás mohly zvýšit celkovou produkci v Evropě ceněných a žádaných dravých druhů ryb, a v důsledku tak zvýšit konkurenceschopnost českého rybářství, což je jednou z ambicí realizovaného projektu. Výstavbu zařízení fakulta financovala ze svého rozpočtu. Očekává přitom, že produkce ryb investici v horizontu deseti let navrátí.
„V intenzivních chovech ryb využívajících recirkulační systémy, které nevyžadují trvalý a vydatný zdroj vody, je zcela jistě budoucnost produkce ryb. Naše odborné pracoviště musí držet krok s celosvětovým vývojem,“ říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod. „Očekáváme, že rozvoj podobných zařízení u nás teprve přijde. Fakulta pak bude moci komerčním firmám poskytovat know how, stejně jako poradenské služby pro provoz i vedení intenzivních rybářských farem. Zároveň vychováme studenty, kteří budou umět tyto provozy odborně řídit,“ dodává.
Chov především candátů, okounů, mníků a sumců bude sloužit nejen vědeckým pracovníkům a studentům výzkumného centra CENAKVA, ale také ke školení rybářských praktiků, kteří zde mohou získávat nové odborné zkušenosti.
Ryby kanibalky
„V novém pracovišti se chceme věnovat především intenzivnímu provozu a finančně efektivnímu chovu dravých druhů ryb, které jsou v našich rybnících omezeně produkovány vzhledem k jejich vysokému kanibalismu,“ říká Tomáš Policar, vedoucí laboratoře intenzivní akvakultury. V hale o celkovém objemu vody 65 000 litrů již byly nasazeny první ryby. Například candáti, na které se chov bude zpočátku nejvíce soustředit, budou odchováváni do různých velikostí s cílem jejich následného prodeje v kategorii násadového materiálu či tržních ryb. Odchované násadové ryby budou prodávány do intenzivních chovů po celé Evropě, naopak tržní ryby poputují na stůl českých zákazníků.
Recirkulační akvakulturní systémy recyklují používanou vodu, nejsou tedy náročné na zdroj vody a ani nevypouštějí znečištěnou vodu. Ve světě se využívají už několik desítek let. Jejich výhodou má být kontinuální, kvalitní a vyrovnaná produkce ryb po celý rok, šetrnost k životnímu prostředí a úplná ochrana chovaných ryb před predátory.
Zdroj: TZ Fakulta rybářství a ochrany vod, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích