Článek mi připomíná knihu Extáze a techno scéna. I po jejím přečtení měl člověk chuť jít okamžitě do klubu:o) Kromě rizika dehydratace a přehřátí, které v extrému může vést až k vnitřnímu vykrvácení (drobné ranky v těle se při této teplotě už nejsou schopny zacelovat) ale extáze způsobuje úbytek mozkových buněk, jak potvrdily výzkumy. Navíc pocit chemického blaha, které droga přináší, jen stěží nahradí šedá realita. V tom je asi největší nebezpečí. Práh toho, jak moc jste schopni vnímat emoce bez této drogy se pak dostává do normálu poměrně dlouhou dobu...
Píšete, že: „Pokusům následovníků Lea Zeffa chyběla vědecká preciznost. Ačkoliv svoje zkušenosti s léčebným použitím extáze občas popisovali, nikdy neprokázali, že je lepší než placebo…“ To ovšem není pravda. Existuje mnoho statisticky průkazných studií, které ovšem politici a mainstreamová média nechtějí slyšet.
Příklad jedné z posledních: Tým pod vedením Ricka Doblina z Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies, Santa Cruz, uskutečnil klinický test dvaceti pacientů s chronickou posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Pacienti vybraní pro experiment trpěli PTSD v průměru přes 19 let a jejich choroba vzdorovala jak psychoterapii, tak klasické psychofarmakologii.
V průběhu dvojitě slepého a kompletně znáhodněného pokusu došlo u pacientů léčených extází a doprovodnou psychoterapií k dramatickému a statisticky průkaznému zlepšení posttraumatické stresové poruchy. U 80 procent z nich došlo k úplnému vymizení příznaků PTSD, zatímco u skupiny užívající placebo a psychoterapii to bylo pouhých 25 procent. Tři lidé léčení extází se dokonce dokázali po řadě let vrátit do zaměstnání, čemuž do té doby bránila jejich stresová porucha. Během užívání extáze se u nikoho neobjevily žádné nepříznivé vedlejší příznaky, ani fyziologické, ani psychiatrické povahy. Po dvou měsících byla léčba extází nabídnuta i skupině předtím užívající placebo, přičemž 7 z 8 souhlasilo s léčbou, která dopadla stejně úspěšně, jako v předchozím kole.
Journal of Psychopharmacology online, 19. 7. 2010
Český souhrn: http://www.osel.cz/index.php?clanek=5167
Tváří v tvář takovým výsledkům je další prodlužování zákazu MDMA hloupým politikařením, které každoročně odsuzuje tisíce nemocných lidí k živoření.
V publicitě starším pracem bohužel nechvalně vévodil George Ricaurte z John Hopkins University. Jedině „extáze“ z jeho laboratoře opakovaně vykazovala vámi zmíněnou neurotoxicitu. Až do roku 2003. Tehdy se přišlo na to, že na testy „omylem“ dodávali speed (metamfetamin) namísto extáze (methylendioxymethamfetaminu).
Jeho studiím se dostalo zcela nezasloužené pozornosti mezi politiky a v médiích, a značným dílem se zasloužily o pokračující kriminalizaci tohoto léku.
Už samotná záměna těchto látek ve studiích (za 10 milionů dolarů od Národního ústavu pro monitorování a výzkum zneužívání drog) vyvolává pochybnosti, a je vědecky neomluvitelná. Ještě více skandální je však fakt, že studie nikdo nerozporoval, přestože v poslední publikované práci Ricaute uvádí naprosto absurdní úhyn 40% testovaných opic!
Co je na smutného? Radost není nic jiného než působení látek v mozku na příslušné receptory.. Je v principu přeci úplně jedno, jestli ti to vyvolá uměle nějaká tabletka nebo holka které strčíš něco do huby ty. To by někdo mohl také říct, že sex je umělé vyvolávání radosti.
Nedokážeš se uspokojit bez (auto)sexu? Fuj, umělé. Džízs.
Když nemáš vlastní zkušenost, nemáš ani právo hlásat tak silná slova. Ano, pokud už se člověk neumí bavit jinak než bez drogy, asi to s ní trochu přeháněl a dopracoval se do stádia prázdného zoufalce.
Nicméně drtivá většina rekreačních uživatelů extáze se umí bavit velmi dobře i bez ní. A někdy se prostě chtějí bavit víc. Za určitou cenu...
Záleží pak na každém, zda se mu za tu chvilku euforie zdá ta cena adekvátní. MDMA možná neni neurotoxická, ale zcela jistě dost zásadnim způsobem zatěžuje i ledviny, játra, organizmus jako celek, tlumí imunitní reakce, atd. Spousta uživatelů určitě zažila nachlazení s vysokými tepotami po pařbě.. Ani za kombinaci s alkoholem játra nepoděkují, je to asi jako zbaštit plato paralenu a zapít to flaškou vodky.
Čili jako kontrolovaný lék, pod dohledem, v přesném dávkování.. ANO, proč ne. Ale uvolnit k běžnému užívání? To by asi nedopadlo úplně dobře. Lidi nemaj dost rozumu na to, aby si tim nelikvidovali zdraví. Už takhle k tomu je volně dostupných prostředků dost.
Extaze ma ROZHODNE obrovsky mentalne lecivy potencial, pro nektere pacienty je mozna jedinou a posledni nadeji, ale tvrdit ze neposkouje mozek je jako tvrdit o huleni ze neposkozuje plice. (Mozna je neposkozuje marihuana, ale rozhodne je poskozuje tabak z cigara se kterym se bali a huli dokonce bez funkcniho filtru).
Vzdycky je to neco za neco a uzivat takovy latky je mozny bez vetsich nasledku jenom s rozmyslem a po porade s odbornikem.
Asi tak. Nicméně já z obsahu článku vyčetl jen to, že extáze není neurotoxická, tedy že nelikviduje neurony. Ale už se zde nic nepsalo o chemické rovnováze v mozku, to tu nikdo neřešil. Bez kontroly dávkování zkušeným lékařem (a někdy ani s ní) nemůže nikdo zajistit, že to nějakým způsobem mozek nepoškodí.. z hlediska schopností produkce a zpětného odchytávání serotoninu, zda negativně neovlivní počet receptorů, atd. Závěr, že extáze nepoškozuje mozek v jeho komplexnosti, může jen na základě vyvrácení její neurotoxicity jen ignorant (případně autor článku, který to opsal do titulku).
Alkohol také mění mozkový metabolismus serotoninu, a nikdo nemůže zajistit, že to mozek nějakým způsobem nepoškodí (a vskutku, poměrně často i poškodí). Nikdo přesto nenavrhuje, aby byl alkohol kontrolovaný jako lék, podávaný pod dohledem lékaře, a v přesném dávkování. Přitom je alkohol řádově tvrdší droga než MDMA.
Dokonce i kofein je psychoaktivní stimulační drogou. Ovlivňuje v mozku funkci adenosinových receptorů, a navíc narušuje metabolismus tuků.
Ba i cukr ovlivňuje mozek. Ve vyšším množství je navíc návykový, se silnými abstinenčními syndromy.