Pokud je význam slova „normální“ to, co dělá většina lidí (i kdyby pojídali exkrementy), pak s článkem jde maličko souhlasit.
Normální je totiž pojídat zmixované odpadky zabarvené a ochucené chemikáliemi nabízenými našimi milujícími potravinářskými koncerny. Cokoli jiného dělá menšina lidí a je to tedy extrémismus.
Například dnes je normální se rozvést a nebo vydojit druhého partnera. Kdo je věrný a kdo se chová pěkně ke svému partnerovi je podle článku MAŠÍBL (magor, šílenec, blbec), protože je extrémista.
Článek také cudně vynechává, že lékaři a věda se mýlí. Lékařské a vědecké názory na výživu se mění jak ponožky a déle přežívá obvykle ten, kdo je ignoruje a jde proti nim. Čemuž se článek posmívá. Nicméně na univerzitě jsem se seznámil s vědeckými studiemi, které jasně říkají, že z dlouhodobého hlediska ten, kdo příliš poslouchá lékaře ohledně výživy se dožívá kratšího věku než ten, který je ignoruje. To je vědecky a studiemi podložený názor s tvrdými daty. Mimochodem, ta věda, kde se to studuje se jmenuje psychologie zdraví (health psychology) a je to velmi smutné, když jí autor, psycholog, nezná.
Jsem do jisté míry vědec a docela se vyznám i v medicíně. K uvedenému tématu mohu říci snad pouze toto. Principy poznání a hloubka vědeckého bádání se časem mění. Názory publikované například v 60. letech nemusí být zcela shodné s dnešními poznatky. Významy jednotlivých složek potravy a zejména jejich synergickému působení se mění. Navíc stále mnoho lidí bere i člověka jako konstantu, což je také velká chyba. Člověk dnes nemá už moc společného s člověkem třeba ze středověku a už vůbec ne třeba s pravěkem. Dynamicky se mění i svět kolem nás, nejenom strava, ale i zvyklosti a pronikání různých jiných kultur do našeho jídelníčku a také, a to zejména, do našeho myšlení. Osobně bych doporučoval jednu moudrost našich předků, jíst do polosyta a pít do polopita. K tomu bych přidal heslo, být v pohodě a přidat nějaký i docela mírný pohyb. Pak rozhodně nebude strava váš hlavní problém. Hezký den všem. :-)
pani jarmilo, proc by meli lide byt pokrytci a stale predstirat nejakou falesnou skromnost? toto prizdisracovstvi se nosilo za bolsevika aby se lidem skopalo sebevedomi a nevykukovali z davu. nevidim jediny duvod, proc by pan ponkrac nemohl napsat ze neco umi, zna, ze necoho dosahl. prestante to brat jako nejake chlubeni, kdyz je to fakt a dejte naopak cloveku kredit ze neco zna. samochvala smrdi pouze kdyz se vychvalujete v necem na co nemate.