Trvanlivé mléko je svým složením naprosto stejné jako BIO/EKO/Čerstvé mléko. Tedy je naprosto jedno jaké mléko je použito. Jediné mléko, které má jiné složení je mléko čerstvě nadojené a nijak neupravované, podle našich norem (i norem EU) se takové mléko nesmí koncovému spotřebiteli prodávat.
Je to dáno především intenzivní "sterilizací" ohřevem... V trvanlivém mléku se holt zlikvidují všechny klasické "mléčné baktérie" a když ho necháte odkryté, tak se do něj postupem času dá ledacos, ale těžko lze očekávat, že se do něj "inteligentně" dají jen ty organismy, které tam byly předtím. To ale přeci neznamená odlišnost v chemickém složení...
Pravděpodobně by stačilo do trvanlivého mléka přilít trochu čerstvého a kysnutí by proběhlo "klasicky". Tohle jsem tedy nezkoušel, ale zmíněnou výrobu jogurtu ano a ta je o tom samém - přidáte do "sterilního" mléka ve formě "živého" jogurtu potřebnou bakteriální složku a ta se bez problémů začne množit a "pracovat"...
Nemám nic proti názorům kritizujícím trvanlivé mléko na základě názoru, že jsou pro člověka mikroorganismy běžně se vyskytující v mléku užitečné - to může být pravda nebo nemusí, má to ale hlavu a patu. Za nesmyslné ale beru teorie o nějakém masivním dolévání chemie atd - není třeba, trvanlivost je dána skutečně jen likvidací mikroorganismů a následně balením znemožňujícím jejich obnovení.
Jenže to co píšete žádný BIOsektář nikdy nepřijme jako holý fakt a stále bude opakovat, že se trvanlivé mléko vyrábí tak, že se do rostlinného oleje přidává sušené mléko a voda. A vůbec nevadí, že takový postup by výsledný produkt nehorázně prodražil oproti podojené krávě.
Jsem tak trochu biosektář. A kupodivu nevěřím tomu, že se trvanlivé mléko vyrábí z bůhvíčeho-je mi jasné, že je to prostě mléko. Sice nechutné, a o jeho přínosu pro tělo bych taky dost pochybovala, ale jinak nijak závadné.
Nikdy ovšem nezapomenu na to, jak jsem si jednou v novém nezařízeném bytě zapomněla v kredenci načaté tatramlíko, takové to v kartónu. Mohlo tam v teple paneláku být tak půl roku. Trochu jsem si pak lízla a něco ulila... a nestalo se s ním chuťově ani vzhledově vůbec nic. Od té doby se trvanlivým mlékům vyhýbám. Mléko, které se nechová jako mléko, nějak nemá mou důvěru.
a domaci bio zavarenine, ktera vam vydrzi rok a vic se nevyhybate? je to totiz uplne to same! Vydrzi diky ohrevu. Jakse dela cerstve a trvanlive mleko: http://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10003790-mleko-a-mlecne-vyrobky-2-zpracovani-v-mlekarne
Nevyhýbám se kvalitní zavařenině bio ani nebio.
Je totiž dobroučká, slaďoučká a prostě příjemná na chuť, na rozdíl od trvanlivého mléka. Navíc mně bůhvíproč nechutná syrové ovoce, takže ovoce konzumuju aspoň v džemech.
Ale nesnažím se namlouvat sobě či někomu jinému, že zpracované ovoce má stejné kvality jako to čerstvé, protože prostě nemá. Naši trvanlivomlékaři se právě o tohle snaží a je to směšné.
Jo, jasně, když potřebuju mléko do zásoby na chalupu, aby bylo vždy při ruce, když do slušného krámu s čerstvým mlíkem je daleko, tak si nějakou tu krabku trvanlivého, nejlépe bio plnotučného, samozřejmě koupím. Ono to přece není jedovaté, že ano. Je to jen méně kvalitní.
Když stojím v krámě a můžu si vybrat mezi čerstvým, chutným a plnotučným bio mlékem a trvanlivým mlékem z krabice, volím logicky to první. Stačí mi litřík týdně.
Je mi ovšem jasné, že hošani z mléčného průmyslu raději vidí nešťastníky nakupující kartony laciného a nepříliš kvalitního trvanlivého mléka po desítkách. Vítězství kvantity nad kvalitou. Nechápu. I kdybych byla fakt echt socka, tak si koupím raději čerstvé obyčejné. Týden vydrží a pak půjdu do krámu zas.
A mimochodem ještě, když nechám kvalitní zavařeninu půl roku otevřenou v teplém kredenci, tak prokazatelně zplesniví. Párkrát mi zapomenutá zplesnivěla i v ledničce. Velký rozdíl od mé zkušenosti s tatramlíkem, popisované výše.