Názory k článku Skutečná cena levného masa

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 2. 2015 8:53

    Pavel (neregistrovaný)

    Toto je třeba pěkný nesmysl: "Philip Lymbery uvádí, že krmíme hospodářská zvířata v intenzivních chovech obilím, jímž bychom nasytili tři miliardy lidí."

    Autor ani nikdy neslyšel o rozdílu mezi krmným a potravinářským obilím. Jednak se krmné obilí pro potravinářské účely vůbec nehodí a pak má asi desetinásobné výnosy. Takže pokud bychom na ploše, kde se pěstuje krmné obilí, pěstovali potravinářské, nasitili bychom podstaně méně lidí. (A to je ještě otázka, jestli by tam to potravinářské obilí pěstovat šlo. Ono je i poněkud náročnější)

    A když už má autor tak dojemnou péči o zabírání zemědělské plochy pro pěstování plodin pro krmné účely, že se vůbec nězmíní o mnohmen nesmyslnějším pěstování řepky, olejových palem a dalších plodin pro výrobu biopaliv. To je zhůvěřilost a několik řádů horší.

  • 4. 2. 2015 11:25

    Kybernet (neregistrovaný)

    Biopaliva mi neprijdou horsi, protoze tim trpi "jenom" krome lidi i krajina. Ale v pripade masa jde i o ty zvirata, ktera tak nejak porad neumime zapocitavat do nakladove bilance, ze?

  • 4. 2. 2015 12:00

    Procházející (neregistrovaný)

    Ten člověk to asi myslí dobře (i přes jeho evidentní ulítlost k právům zvířat), ale spousta věcí mu i přes jeho ohromná pozorování uniká. Bohužel se tím nemohu teď zabývat a nemyslím si že by to člověk který se osobně nestral o nějaká hospodářská zvířata na maso pochopil.

    Co se týká biopaliv je to jednoznačně větší zlo. Uvědomte si, že kvůli řepce a pecticidům dnes ve velkém umírají opylovači, včetně včel. A s nárůstem GMO modifikovaných rostlin (i řepky, slunečnice, kukuřice a brambor a myslím brzy i cukrovky, zatím jen pokusně ale v mnohem větší míře než je nám tvrzeno) se toto zlo rozrůstá již i bez pecticidů a herbicidů. Opilovači umírají a i med z takových rostlin je nebezpečný (i když vám všichni včetně ziskuchtivého včelaře, kterému právě zdechlo včelstvo, budou tvrdit že to není tak hrozné).

    A to je dnešní stav. Zkuste si zjistit jaké měl například Babiš ještě před rokem, dvěma ambice. Pokud se vám to ještě podaří dohledat.
    Nedozvěděli byste se vůbec nic, ani to že řepka pěstovaná pár let zpět není ta dnešní, jen by se asi více mluvilo o problémech s opilovači a sem tam by nějaký pomatenec říkal že kvůli tomu více umíráme a jsme nemocní. A pevnost kterou si monsanto buduje na ukrajině, dává také tušit že nás nečeká jen boj s dovozem z USA která potřebuje zkrachovat co nejpozději.

  • 4. 2. 2015 19:37

    Kybernet (neregistrovaný)

    Muzete upresnit, proc vcely umiraji kvuli repce? Muj otec je uz 40 let vcelar a repkova pole vzdy vyhledaval, vcely ji maji velmi radi a zadne potize kvuli tomu jsme nezaznamenali - ani v poslednich letech.

  • 4. 2. 2015 20:51

    Procházející (neregistrovaný)

    Dnes včely umírají převážně kvůli pesticidům či herbicidům. Někde mají štěstí (u nás také) že na ně nemají poslední roky peníze, nebo na to prostě prdí a řepka přesto roste prakticky stejně jako ta dříve stříkaná.

    Lidé mají z dnešní řepky problémy hlavně se slinivkou. Osobně med s řepkou konzumuji minimálně, od tohoto roku hodlám jarní medy začít úplně vypouštět a zvykat si na to že jarní medy (z ovocných stromů) vůbec nebudou vhodné k jídlu.
    Klidně vám ale veškerou jarní produkci (s obsahem řepky 10% a více) odprodám, levně, bez pastování, řekněme za 50 Kč/900g bez skla (tedy asi 40% z koncové ceny).

    Ty GMO varianty budou pro slinivku pravděpodobně ještě škodlivější a cizina co má již bohatší zkušenosti říká že problém mají i včely. otázka je nakolik je problém způsobený GMO a nakolik případným větším použitím pesticidů či herbicidů.

    je to dness problém říci bez vlastního pozorování a úsudku. Navíc tu máme dočasný zákaz používání přípravků s nikotinem, proto možná je teď méně postřiků v Evropě/Česku.

    Důležité je, že to podle mne za zkoumání nestojí. Žádné GMO, žádné postřiky, žádné plodiny cpané do nafty a benzínu které nám akorát zasírají ovzduší a ničí spalovací motory. je to blbost už z principu a musí to být jasné každému kdo nad tím bude pět minut přemýšlet.

    O pokřivené celé ekonomice a zemědělství nemluvě, ať si Babiš a jemu podobní naserou a dělají vše postaru a bez dotací a pobídek. Pokud to chtějí dělat, najdou odbyt a někoho kdo jim svěří nebo prodá půdu.

  • 4. 2. 2015 20:44

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    „Biopaliva mi neprijdou horsi, protoze tim trpi "jenom" krome lidi i krajina. Ale v pripade masa jde i o ty zvirata, ktera tak nejak porad neumime zapocitavat do nakladove bilance, ze?“

    Biopaliva jsou z hlediska bilance to nejhorší. Protože nutíme rostliny do spotřebování živin z půdy jen k tomu, abychom to spálili. Tím se drancuje půda i další bez většího užitku. Za velmi málo energie vysajeme z přírody mnohonásobek živin.

    V případě zkrmování ty živiny alespoň kolují v půdě, rostlinách, zvířatech a lidech.

    Nákladová bilance a energetická rovnice v případě biopaliv je příšerná. Kdyby se to spočítalo, nemohlo by se to dělat. Jenže dnes je BIO nové náboženství, a jakmile někdo uslyší BIO, tak existuje skupina lidí, kteří jásají a prosazují to.

    Ostatně právě proto se to mohutně dotuje a přikazuje, protože bilance energetická, z hlediksa ničení přírody, i nákladová je tak špatná, že by to člověk se selským rozumem, a i s láskou k přírodě, nemohl nikdy nic než striktně zavrhnout. Nemá to nic, než mínusy a velké mínusy.

  • 4. 2. 2015 12:22

    Kája (neregistrovaný)

    "Autor ani nikdy neslyšel o rozdílu mezi krmným a potravinářským obilím" - pokud jste slyšel, že má krmné 1000% výnos a že zvířata to smetí z krmného efektivně využijí, tak si ráda přečtu zdroj, protože nikde nic takového nevidím

  • 4. 2. 2015 13:18

    Zemědělec (neregistrovaný)

    Ještě před sto lety se více jak polovina zemědělské půdy v EU využívala pro krmení tažných zvířat, nebyly traktory a náklaďáky a místo nich koně a místy skot sežrali desetitisíce tun píce. Dneska provádíme zalesňování této nevyužité zemědělské půdy jelikož o ni nikdo nemá zájem. Tedy není to tak, že masný průmysl způsobuje hlad.
    Podmínky životní jatečních zvířat v EU jsou prokazatelně řádově lepší než dřív. Dřív kráva přes den orala na poli nebo tahala dřevo z lesa a do toho ještě ráno a večer dojila, to je naprosto nesrovnatelné s dnešním stavem.
    Tyto a podobné výkřiky jsou nic než skrytá reklama na vybrané potravinářské produkty.

  • 4. 2. 2015 19:36

    Kybernet (neregistrovaný)

    Zivot takove kravy si dobre pamatuju z hospodarstvi sveho dedy a jsem presvedceny, ze v porovnani s temi koncentraky, kde ziji kravy dneska, se mela jako kralovna. Sice tahala pluh a dojila, ale mela radove lepsi stravu a peci o sebe i telata - pro sve majitele totiz znamenala obrovsky majetek, na rozdil od te kravy s poradovym cislem 256231 a zivotem naprojektovanym presne na tyden.

  • 4. 2. 2015 21:05

    Procházející (neregistrovaný)

    A to se ještě proslýchá, že jakmile by se 10% francouzských chovatelů hovězího rozhodlo vykašlat se na vnucenou jim normu kdy krávy krmí americkou kukuřicí a sójou (opět pochopitelně vše převážně GMO), tak jim budou muset amíci vyhlásit válku nebo okamžite a konečně definitivně zbankrotovat, protože tak rychle prý tu třetí světovou, s těmi ovropskými zatvrzelými a neposlušnými hovady, opravdu rozpoutat nedokáží.

    To nemluvě o tom že Evropa podléhá vlastnímu šílenství, prezentovaném nedávno například v Davosu; kdy i názory současných eko-šílenců zde v diskusi zůstanou v porovnání s nimi jen holou polovlažnou vodou do které někdo zapoměl vložit alespoň již dvakrát zalitý čaj. Chcete mít vy eko-hovada peníze na nové hovadiny? Zvykejte si, že se budete muset vzdát toho na čem "profitujete" dnes, pro blahé zítřky vás i nás tupounů co ničemu nerozumíme, přece se nebudete vzpírat mecenášům (kteří vám mohou přihrát naše peníze).

  • 4. 2. 2015 20:48

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    „Podmínky životní jatečních zvířat v EU jsou prokazatelně řádově lepší než dřív.“

    Jsem hluboce přesvědčen, že kdybyste si mohl vybrat narodit se jako jateční zvíře dříve a dnes – že byste si s radostí a rád vybral dobu minulou.

    Nejlepší jsou manipulátoři, co – nemaje argumentů a při vědomí, že lžou – vypoltrovávají věty slovy jako PROKAZATELNĚ, aniž by nějaký ten důkaz vyplodili. Ale nemohou, protžoe pravda je přesně opačná. Lhát nic nestojí, když si toho nikdo nevšímá, že?

  • 4. 2. 2015 21:21

    Procházející (neregistrovaný)

    Ono by to mělo být opačně i s tou pšenicí. Ta ke zkrmování by měla být nutričně hodnotnější než ta pro lidi na pečivo (která obsahuje asi 80% lepku a pak již téměř nic hodnotného).
    Kdybyste tak mizernou stravou krmili zvířata, rozhodně by to dobře nefungovalo. A to se jim i dnes musí spousta minerálů a vitamínů do žrádla přidávat ještě bokem.

    Trochu odbočka: Zvířata mají (přinejmenším moje) narozdíl od lidí (od vás, ode mne ne) asi 5-ti násobek nutrientů ve stravě více než by zkonzumoval dospělý člověk . I v období mimo růst to bude minimálně 3 násobek. Tak asi tak.
    Zda se to vyplatí je otázka. Obecná odpověď je že mnohdy ne (nebavím se oz výřatech krmených ve velkochovu, která rostou z vody a vzduchu), ale i maso je dobré jíst a to co nedostanete zpět ze zvířat přímo zůstává přeci v půdě a zůročí se to postupně další roky, nejrůznějšími způsoby. Až bude válka a bude potřeba krmit tím zvířecím žrádlem lidi, vždy je tu možnost zvířata vyzabíjet a začít se chovat jinak...

    Když si uvědomíte jen například to jak se v minulosti lisovaly oleje, ne do mrtě jako dnes a ne vždy teplem,... a i tohle vše se zkrmovalo. Kolik se například jen u nás pěstovalo lnu, konopí, maku,... Nezkrmovaly se jen zbytky, ale i přebytky... To až komunisti začaly krmit krávy prošlými bonbóny a nechaly všechny krávy v zemi oplodnit jen pár býky.

  • 5. 2. 2015 22:40

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Nejsa v tomto odborník, kdysi jsem se ptal, a bylo mi vysvětleno, že potravinářská pšenice obsahuje převážně lepek, krmná pšenice zase převážně škrob. Tak nějak jsem kdysi pojal podezření, že pokud nechci dělat těsto, tak je lépe kupovat krmné obiloviny. Ale nerozumím tomuto tématu.

    Ale ono se dnes vše dělá jen naoko. Což má a bude mít důsledky. Nejen v mase, ale všude.

    Dnes se naoko učí ve škole, naoko vychovávají děti (jen proboha žádná autorita a disciplína, to by ničilo dětskou osobnost), naoko se hospodaří (virtuální papírky se kreativně účetně přesýpají či přímo vyrábějí sem a tam).

    Naoko se peče chleba (ani kvasit se pořádně nenechá, ačkoli je to základ pro stravitelnost), jogurty se dělají ze škrobu, sýry z řepky a sóji, a stejně tak je to s ostatním.

    Odpad je dnes surovina, která se ochutí, nabarví a naformuje – a je z něj super poživatina v supermarketech.

  • 27. 4. 2015 13:33

    MustWatchTV (neregistrovaný)
    27. 4. 2015 13:41 redakčně smazáno, důvod: Opakovaný spam
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).