Ono by to mělo být opačně i s tou pšenicí. Ta ke zkrmování by měla být nutričně hodnotnější než ta pro lidi na pečivo (která obsahuje asi 80% lepku a pak již téměř nic hodnotného).
Kdybyste tak mizernou stravou krmili zvířata, rozhodně by to dobře nefungovalo. A to se jim i dnes musí spousta minerálů a vitamínů do žrádla přidávat ještě bokem.
Trochu odbočka: Zvířata mají (přinejmenším moje) narozdíl od lidí (od vás, ode mne ne) asi 5-ti násobek nutrientů ve stravě více než by zkonzumoval dospělý člověk . I v období mimo růst to bude minimálně 3 násobek. Tak asi tak.
Zda se to vyplatí je otázka. Obecná odpověď je že mnohdy ne (nebavím se oz výřatech krmených ve velkochovu, která rostou z vody a vzduchu), ale i maso je dobré jíst a to co nedostanete zpět ze zvířat přímo zůstává přeci v půdě a zůročí se to postupně další roky, nejrůznějšími způsoby. Až bude válka a bude potřeba krmit tím zvířecím žrádlem lidi, vždy je tu možnost zvířata vyzabíjet a začít se chovat jinak...
Když si uvědomíte jen například to jak se v minulosti lisovaly oleje, ne do mrtě jako dnes a ne vždy teplem,... a i tohle vše se zkrmovalo. Kolik se například jen u nás pěstovalo lnu, konopí, maku,... Nezkrmovaly se jen zbytky, ale i přebytky... To až komunisti začaly krmit krávy prošlými bonbóny a nechaly všechny krávy v zemi oplodnit jen pár býky.