Vzhledem ke karanténě zdravotnických pracovníků na Oddělení urgentního příjmu dospělých Fakultní nemocnice v Motole dochází k významnému omezení provozu tohoto pracoviště. Informovalo o tom vedení nemocnice i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
„Prosíme veřejnost, aby toto omezení akceptovala a pacienti se v případě nutnosti obrátili na jiná zdravotnická zařízení,“ vzkazuje ředitel FN Motol Miloslav Ludvík s tím, že omezení potrvá minimálně dva týdny.
Současně nemocnice upozorňuje, že provoz dětského urgentního příjmu zůstává beze změn.
Podle ministerstva zdravotnictví se omezení pacientů nijak nedotkne, budou přesměrováni do ostatních pražských nemocnic.
Spalničky se šíří
Příčinou přijetí mimořádného opatření je nákaza zaměstnance spalničkami, ostatní, kteří s ním přišli do kontaktu, musí nyní být v izolaci.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění, situaci komplikuje fakt, že je minimálně ze začátku není snadné diagnostikovat: „Spalničky zkraje neurčí laik, a mnohdy ani lékař,“ říká specialista na infekční onemocnění Hanuš Rozsypal, přednosta Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce.
V poslední době u nás narůstá případů spalniček, aktuálně je známo 88 případů nakažení spalničkami, nejvíce – 49 – nemocných je v Praze.
Podle zkušeností z ústecké epidemie z roku 2014 jsou nejvíce ohroženy:
- osoby v minulosti neočkované proti spalničkám z důvodu odmítnutého nebo zameškaného očkování nebo osoby ročníku narození 1969 a méně (nechráněný jedinec), které dosud spalničky neprodělaly a nebyly očkovány,
- osoby ročníku narození 1970–1975, snad až 1979, očkované v dětství pouze jednou dávkou vakcíny proti spalničkám (nedostatečně chráněný jedinec),
- kojenci, u kterých nebylo očkování proti spalničkám podle národního imunizačního programu dosud zahájeno (nechráněný jedinec),
- zdravotničtí pracovníci.
Více v článku Spalničky zkraje neurčí laik, a mnohdy ani lékař.