Názor k článku FN Motol omezuje příjem pacientů kvůli spalničkám od JB - Zajímalo by mě, z jakých zdrojů vychází informace...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2018 1:31

    JB

    Zajímalo by mě, z jakých zdrojů vychází informace ve zvýrazněném čtverci "Podle zkušeností z ústecké epidemie z roku 2014 jsou nejvíce ohroženy".

    Podle grafů z prezentace KHS Ústeckého kraje (http://www.vakcinace.eu/data/files/hradecke_2014/trmal.pdf) to vypadá, že nejohroženější skupinou byly osoby narozené mezi roky 1970-1979.

    Skupina osob narozených před rokem 1970 byla mezi infikovanými zastoupena velmi málo, přestože se v době jejich narození ještě neočkovalo. To bude mít nejspíše co dělat s tím, že do té doby virus spalniček koloval a velká část této starší populace má imunitu po prodělané nemoci. Je to v prezentaci také uvedeno, že eliminace cirkulace viru v populaci byla podpůrným faktorem poslední epidemie.

    Velmi mě v článku zaujalo, že se liší míra ohrožení u neočkovaných podle důvodu jejich neočkování. Skutečně jsou jedinci neočkovaní z důvodu odmítnutí a zameškání očkování ohroženi více než osoby neočkované např. z důvodu lékařem uznaných kontraindikací nebo cizinci neočkovaní z důvodu jiného režimu očkování v jejich mateřské zemi?

    Článek v podstatě podporuje mylný předsudek, že dostatečná proočkovanost těch nejmenších je zaručenou ochranou před epidemií. Věkové rozložení infikovaných naznačuje, že zhruba po 20. roce už ani dvě dávky vakcíny nezaručují ochranu. Bylo by fér říct, jestli spalničky považujeme za opravdu velkou hrozbu. Pokud ano, je potřeba zajistit kolektivní imunitu ve všech věkových skupinách. Nedává přece smysl zákonná povinnost problematicky vynucovaná na nejmenších dětech, když čím dál větší skupina dospělých chráněná není, protože počet starších osob s doživotní imunitou po prodělané nemoci klesá. Takže děti se očkovat musí, ale dospělí po vyvanutí ochrany to nemají ani doporučeno.

    A když už si informaci o omezené době účinnosti vakcíny sami nějak vyčmuchají, mají jedinou možnost - naočkovat se trivalentní vakcínou Priorix, protože samostatná vakcína proti spalničkám u nás není dostupná.

    Pokud "se nechce" vysvětlovat dospělým, že účinnost vakcíny je časově omezená, pak nejsou za nízkou kolektivní imunitu v populaci zodpovědní ani tak odmítači, ale mnohem více politici, kteří mají v kompetenci očkovací politiku a informační kampaň kolem očkování.

    V dokumentu KHS se dočtete i to, že zdravotnický personál preventivně očkován nebyl a k mimořádnému očkování zdravotníků došlo až po vypuknutí epidemie.

    Neočkované děti mají omezený přístup do kolektivu, aby neohrožovaly své očkované spolužáky. Mezi očkovanými je ale jen malé procento nechráněných, pokud má vakcína deklarovanou účinnost. Na druhou stranu zaměstnanci školky nebo porodního a dětského oddělení po vyvanutí své imunity ohrožují skupinu těch nejmenších dětí, které kvůli svému věku ještě očkovány vůbec nebyly. Ohrožují tedy 100% dětí této věkové kategorie. Na tyto dospělé ale nikdo netlačí, nehrozí jim žádné sankce.

    V této souvislosti by bylo velmi zajímavé mít podrobné informace o tom, v které fázi epidemie byly infikovány děti ze skupiny narozených 2010-2014 a kolik z nich bylo neočkovaných, protože ještě nedosáhlo věku určeného pro první dávku MMR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).