Cukor a sacharidová strava ako taká ale obezitu ovplyvňuje celkom výrazne. Pozrite sa, čo sa stalo s Amerikou, keď na podnet nechvaľne známej štúdie (vďaka ktorej dodnes démonizujeme tuky) nahradila vajcia so slaninou "zdravými" cereáliami.
http://www.national-geographic.cz/detail/cukr-neni-jed-aneb-sladka-obrana-46690/#.VFucjme4ZnI
Prostě jednou tuky, pak cholesterol a dnes cukry. Strašíme, strašíme, strašíme, své knižní bludy dobře prodáváme...
Upravil bych, ze glukozo-fruktozovy sirup by mel mit vyssi obsah glukozy nez fruktozy. V tom nazvu zalezi (aspon v CR) na poradi. Oproti tomu fruktozo-glukozovy sirup bude mit vice fruktozy. Vysokofruktozovy kukuricny sirup muze mit vice fruktozy i vice glukozy - zalezi na zpracovani. Obsah fruktozy v procentech se uvadi i v cisle, napr. HFCS 42 je kukuricny sirup se 42 procenty fruktozy, HFCS 55 pak ma procent fruktozy 55.
ano, souhlasim: presne jak zde v komentarich zni vetsinovy nazor, opatrny zaver ma byt, ze fruktozou netreba byt posedly a soucasne netreba ji vyhledavat, neni-li clovek diabetikem.
jinak ze v case x se doporucovalo x1 etc. a zitra se bude zase rikat neco jineho nez dnes - to je pravda, na druhe strane - proc nesledovat aktualni vyzkumy, samozrejme i s nutnou skepsi? muze byt, ze obcas se skutecne objevi neco zasadniho i v necem tak vagne definovanem jako je "zdrave stravovani". (v zasade je to prece prirodni veda, genetika, biochemie...)
(v zasade je to prece prirodni veda, genetika, biochemie...)
To ano, ale je zde casto problem provadet kontrolovane experimenty a system zivotni prostredi X zivotni styl X genetika ma tolik parametru, ze k jejich aspon trochu solidnimu odhadu na zaklade prosteho pozorovani by bylo zapotrebi dost mozna vice lidi nez kolik jich zije.
Nezbyva nez se prohrabat vice nez 99 % balastu k necelemu 1 % slusnych vyzkumu, nektere veci jenom odtusit a verit, ze jsme se nespletli.