Fyzioterapeutka: k uším jsou šetrnější roušky na tkaničky

5. 11. 2020

Sdílet

Na rychlý nákup rouška na gumičky, na několik hodin třeba do zaměstnání spíš ta na zavázání. Přesně to doporučuje fyzioterapeutka Iva Bílková. Vyhnete se zbytečnému svalovému napětí. A jaký cvik uleví bolestem, které vznikají delším nošením roušky?

Povinné nošení roušek patří k základním vládním opatřením proti šíření koronaviru v populaci. Dotýká se většiny lidí, ovšem ne každý snáší zakrytí úst a nosu dobře. Přibývá svalových napětí, bolestí krční páteře nebo bolestí hlavy, o kterých jsme informovali nedávno.

Zabrání virům, ale…

Roušky jsou naší denní výbavou a štěstí má ten, jehož se týkají jen na rychlé přesuny po městě nebo nákupy. Mnoho lidí – a nejen zdravotníků – tráví se zakrytým obličejem celé dny třeba v zaměstnání. A právě oni čím dál více vyhledávají fyzioterapeuta:

„Dlouhodobé nošení roušek a respirátorů má bohužel i svá fyziologická negativa. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře,“ shrnuje hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková.

S gumičkami trpí uši 

Typické jednorázové roušky sice odborníci doporučují jako vhodnější a hygieničtější než ty bavlněné, ale problémy způsobují gumičky za ušima, a to především těm, kdo trpí migrénami. Tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje způsobuje podle odbornice častější a intenzivnější nepříjemné stavy, a to i v případě, že je rouška jen volně nasazená. Velká skupina lidí tyto roušky delší dobu nesnese.

„Na uších a v jejich okolí je plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je mnoha lidem nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů,“ vysvětluje Iva Bílková a zmiňuje, kdo by měl roušku na gumičky vyměnit za jinou:

„Rouška za uši může být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru ‚odstávání‘. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen,“ popisuje Iva Bílková.

Zatížení páteře

Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je podle fyzioterapeutky lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. 

„Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem navíc snižuje úhel pohledu a nutí nás zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř. Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy,“ objasňuje fyzioterapeutka.

V roušce se navíc nedá dostatečně nadechnout a vydechnout. To ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových dysbalancích. „Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu, z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje,“ dodává Iva Bílková.

Cvik pro zmírnění svalového napětí z nošení roušek

  • Položte se na záda. Přiložte si ruce dlaněmi na okolí uší tak, že máte ucho mezi ukazováčkem a prostředníčkem. 
  • Silně zatlačte proti lebce. Pomocí krouživých pohybů dlaní posouvejte celou kůži a svaly hlavy po lebce. 
  • V místě, kde ucítíte lehký odpor, se zastavte a provádějte menší intenzivnější kroužky.

Nádech – výdech

Povinnost roušky je daná a můžeme zatím jen vyhlížet, kdy se začnou opatření proti koronaviru znovu uvolňovat. Volný čas bychom tím spíše měli využívat k procházkám v přírodě:

„Tady je možné roušku sejmout, dýchat čerstvý vzduch a soustředit se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř. Chůze je zdravý pohyb, který posílí imunitní systém, uvolní namáhané svaly a podpoří správnou funkci vnitřních orgánů, to vše je ideální cesta k pevnému zdraví,“ uzavírá Iva Bílková. 

Odborná spolupráce: 

Mgr. Iva Bílková

Vedoucí fyzioterapeutka Fyzioklini­ky v Praze. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).