"Tak třeba, popsaný evoluční mechanismus by ztratil smysl po menopauze, nedá se ovšem říct, že by ženy starší, např. tchyně, měly pověst osob zrovna příjemných."
To by se dalo vysvetlit tak, ze proste v tomhle veku uz nejde o vlastnost, ktera by podlehala selekci - po 40 uz zeny obvykle mely dospele potomky (v dobe, kdy ta adaptace vznikala), takze pripadne zklidneni matky a otce na ne uz nemely takovy vliv...
To je hezké, že se pan profesor Gillings úzce zaměřil na pre-mestruační syndrom, ale jaksi mu uniklo, že v dnešní době nepřirozené úmělé stravy a nepřirozeného způsobu života, odtrženého od přírody, mají jeho srovnání s minulostí veliké trhliny. Pre- menstruační syndrom je dnes už téměř civilizační chorobou, podobně jako ADHD (hyperaktivita) nebo autismus. Je to hormonální porucha, ale dá se velmi úspěšně zmírnit zdravou stravou bez chemických aditiv.
Premenstruační syndrom, stejně tak jako ostatní choroby reprodukčního ústrojí – endometrióza, děložní myomy a cysty vaječníků - jsou pravděpodobně způsobeny přebytkem estrogenu a úbytkem progesteronu. (Jedním z pilířů této teorie je práce Dr. Johna Lee). Citace této první studie je následující: „ Zvýšené hladiny estrogenu mohou mít za následek snížení koncentrace vápníku, následně kompenzované zvýšením hladiny hormonu příštitné žlázy, která preventivně zamezuje hypokalcemii, nedostatku vápníku. Proto se došlo k hypotéze, že ženy s již vzniklou poruchou hladiny vápníku, např. ženy trpící PMS (=nižší hladina vápníku, 25-hydroxyvitaminu D a vyšší koncentrace hormonu příštitné žlázy) by mohly utrpět další snížení hladiny vápníku během luteální fáze menstruačního cyklu (která je spjatá s tvorbou progesteronu).“ Jinými slovy, veliké výkyvy u estrogenu byly příčinou poklesu vápníku, a tento úbytek vápníku může vyvolat příznaky PMS."