Je zajímavé, jaké výrazivo v tomto článku používají klimatoskeptici a jaké zastánci globálního oteplování.
Ačkoliv si nemyslím, že za GO mohou lidé, způsob argumetace zde vypodobených klimatiskeptiků se mi tak hnusí, že se k nim až stydím přihlásit.
Byl to snad záměr autora?
Řekl bych, že autor poukazuje na to, jak to naráží , dotýká a prolíná s nábožensvím, vírou, fylozofií.
Jak ateisticky smýšlející část společnosti místo víry v tradiční nábožensví, může vytvořit víru ve vědu, systém, technologiji. A stím se samo táhnou věci jak to je obhajováno a jak popíráno.
Ne, opravdu jsem to nepsal se žádným záměrem. Dokonce jsem ani neplánoval udělat z toho článek. Prostě jsem si tu otázku chtěl vyřešit pro sebe, a tak jsem si vyhledával různé články, navštívil dizkusní servery... Článek je shrnutím všech těch hlavních argumentů obour táborů (po odečtení různých osobních útoků, zesměšnování atd.), které jsem našel, podaných v laické podobě. Že klimaskeptici opakovaně argumentovali, jak uvádím, za to já nemohu.
Doplnění: Zmínka o metanu CH4 jako o plynu, který ovlivňuje oteplování -- pominut nezanedbatelný ba přímo mocný zdroj tohoto plynu -- hovězí dobytek.
Polemika o vlivu CO2 je zbytečná, vezmeme-li v úvahu, že nárůst teploty je zhruba přímo úměrný koncentraci. Nakolik je to lidský podíl, se dá spočítat podle spálených fosilních paliv současně s úbytkem plochy lesů. Zbytek jsou sopky a únik z moře.
Líbí se mi porovnání způsobu argumentace odpůrců a klimatologů.
K argumentaci: Kdo má důvody k tomu, aby klamal: Vědci, kteří z toho nemají žádný mimořádný příjem nebo odpůrci, jejichž záměrem je podporovat spotřebu paliv a dá se předpokládat, že to nedělají zadarmo?
Ke zdrojům by se dal přidat film/přednáška Al Gora -- Inconvenient Truth.
Jazyková stránka: Proč impakt, když máme hezké české slovo vliv, případně působení?
Technická: Např. dolní indexy u chemických vzorců. Někde to jde, jinde se zrovna nechtělo.
Pohoda, hezký den
To, o čem se v uvedeném článku píše, je opravdu čuňačina, o tom netřeba pochybovat. Jde ovšem o nemravné zneužití původní myšlenky. Nic nového, známe z minulosti dávné i ne docela zaprášené. To ovšem nemůže být záminkou k tomu, že bylo-li původní učení zneužito a účelově překrouceno, je nutné je proto zavrhnout (zejména je-li podloženo daty a nikoli pouze propagandou).
Ale abych se vrátil k penězům: Článek nepíše o tom (ani z něj není zřejmé), že vědci/klimatologové mají z takto získaných prostředků "dobrý kšeft".
Neboli ještě trochu jinak: Tento způsob podnikání (vybírání odpustků) je následkem. Naopak zpochybňující projevy klimaskeptiků jsou záměrem s účelem zabránit případnému snižování spotřeby (tedy omezení podnikání), kdyby snad byla varování klimatologů brána vážně.
Pohoda, hezký den
Ano stromy spotrebovavaji CO2.. a zaroven je to stejne CO2, ktere bylo celou vecnost ukladano pomoci rostlin do fosilnich paliv. Spalovanim fosilnich paliv se zase vse uvolnuje do obehu. A to zatoven jednoznacne rychleji nez bylo ukladano a se soucasnym ubytkem lesu a rostlin vubec. Tot muj nazor.
Cílem příznivců globálního oteplování je to, aby se omezilo spalování fosilních paliv. Jenže na to se dají nalézt mnohem pádnější argumenty, než nějaké pochybné oteplování.
Spalování znečišťuje vzduch - o tom se snad nikdo hádat nemůže, stačí navštívit nějaké větší město či průmyslovou zónu. Dalším faktem je, že jen těžba fosilních paliv ničí paletu. Uhlí (likvidace půdy), ropa (katastrofa v Mexickém zálivu)... Zároveň máme omezené zdroje fosilních paliv, dříve nebo později budeme muset přejít na nějaký alternativní zdroj energie. A když už musíme, tak proč později, když čím dříve, tím více se naše planeta zachová.
Spalování fosilních paliv možná způsobuje globální oteplování, ale stoprocentně ničí planetu miliony jinými způsoby. Takže i když se to někdy zcela nepovede, podporování alternativních zdrojů energie má smysl. Kdo tvrdí opak, je velice krátkozraký.
Zapoměli jste uvést, že poslední půlstoletí byla zaznamenána nejvyšší sluneční činnost za celou dobu pozorování od dob Manuderova minima (15. st), od kdy se sluneční činnost pozoruje. A také to, že poslední cyklus byl velmi neobvykle dlouhý, což většinou předznamenává sluneční útlum. Současná měření to dokazují. Přidejte si k tomu tepelnou kapacitu oceánů a je zřejmé, proč se koncem minulého století výrazně oteplilo.
I extremizace počasí lze vysvětlit, už pan Zemánek na Euroekonomu prokázal, že extermizace počasí souvisí se sluneční činností. Čím nižší činnost slunce, tím větší extrémy. Považte, že od roku 2008 do roku 2010 bylo slunce v hlubokém útlumu a máte vysvětlení pro různé záplavy, kalamity, tuhé zimy, a podobně.
Tím netvrdím, že by člověk neměl vliv na klima. Považte, že počet obyvatel se za poslední století zvětšil skoro 6x. To v historii nemá obdoby (a lidé dýchají, vydechují CO2 a tomu trvá přes století, než se komplet zpracuje). Z toho mi jednoznačně vyplývá, že boj proti CO2 lze provádět jedině systematickým vybíjení lidí... jinak jsou to zbytečné výdaje. Takový boj je samozřejmě nepřípustný a nesmyslný :-)