Paní inženýrka může mít v mnoha směrech pravdu.
Existuje mnoho parazitů, jejichž výskyt buď lékaři nepředpokládají a přehlédnou, ale také mnoho parazitů, jejichž přítomnost se prostě ignoruje.
Dva příklady za všechny:
Toxoplasma: V populaci je nakaženo zhruba 50% lidí. V podstatě netušíme, co všechno toxoplasma v těle provádí. Léčba neexistuje. Přitom výzkumy naznačují, že toxoplasma nepřímo zabíjí – ovlivňuje mozek, a nakažení lidé mnohem více riskují. Například se stávají častěji viníky smrtelných dopravních nehod.
Trudník (2 druhy: lidský/tukový a mazový): V populaci je nakaženo zhruba 10–90% lidí (přesněji se to neví). Stejně tak v podstatě není znám životní cyklus tohoto parazita. Oficiální názor je, že neškodí, a oficiální léčba v podstatě neexistuje. Názory některých lékařů, že za některými druhy akné, úpornými ekzémy, růžovkou, a dokonce vypadáváním vlasů je právě trudník, lékařská veřejnost nebere příliš vážně.
Vždyť píšu příklady hned o dva příspěvky výše:
Toxoplasma (parazitický prvok) parazituje na polovině civilizovaných lidí. A téměř na všech chovatelích koček.
Trudník (demodex, parazitický roztoč) parazituje na značné části dospělé populace. Přesnější číslo není známo, poslední průzkum v ČSSR proběhl v 60. letech minulého století, a to byla nakažena průměrně čtvrtina lidí.
Roupi (parazitičtí hlísti) také nejsou mezi dětmi vzácností.
A jsou dokonce paraziti, které už z těla nevypudí nic. Pokud třeba chytíte ze špatně uvařeného masa svalovce (trichinella, parazitická hlístice), tak se ve vašich svalech usadí nadosmrti. Pokud by vás za 30 let sežral lední medvěd, nakazí se z vás také.