Hemoroidy: tipy pro léčbu a stravu

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Křečové žíly na nohách také nejsou nic, čím se chlubíme, ale stejný problém o kousek výš už je zcela tabu. Lidé hemoroidy tají a mnohdy se trápí zcela zbytečně.

Hemoroidy jsou zduřelé cévy v okolí řitního otvoru. Způsobují svědění, pálení, bolest a také krvácejí. Rozdělujeme je na vnější, vnitřní nebo kombinované. Vnější hemoroidy jsou citlivé na jakýkoliv dotek a občas velmi jemně krvácejí. Častěji se však vyskytují vnitřní hemoroidy, které se tvoří uvnitř řitního kanálu. V takovém případě se dostavuje bezbolestné silnější krvácení. Oba tyto typy se časem mohou proměnit ve vyhřezlý hemoroid, uzlík měkké tkáně, který vyčnívá z konečníku. Jestliže trombotizují, jsou tvrdé.

Při hemoroidech se osvědčila konzumace vodnaté zeleniny

Při potížích s hemoroidy je vhodné si denně dopřávat zeleninu bohatou na vodu, jako je meloun, kyselé zelí, řepa, ředkve, mrkev, okurka, cuketa, dýně, rajče, patizon, cibule.

Rovněž je vhodná konzumace citrusových plodů a bobulovitého ovoce. Citrusové plody, rybíz, angrešt, rakytník, jeřabina, ostružiny, maliny, třešně a višně jsou výbornými zdroji vlákniny a také flavonoidů, které posilují žíly.

Organismu svědčí dostatek železa, zinku, nenasycených mastných kyselin, hořčíku, vápníku, vitamínů skupiny B, A, C, E. Největšími přírodními zdroji železa, zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9 jsou dýňová a lněná semena. Hořčík a vápník obsahují zase mandle a mák. Z těchto semen se lisují vysoce kvalitní oleje, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Doporučené dávkování je 1× denně jednu lžičku od každého oleje (dýňový, lněný, mandlový, makový).

Vitamíny C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy, sirupu či čaje (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování je 1× denně jednu lžíci šťávy či sirupu, nebo 3× denně šálek rakytníkového čaje.

Zpestřeme si den léčivými nápoji

Den můžeme začít s pohankovým čajem a zakončit třeba lněným šejkem. Lněné semínko výborně podporuje činnost střev, může tak nahradit nedostatek vlákniny v potravě.

Pohankový čaj

Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky (dá se v této formě koupit, je nasekaná na malé kousky), 3 dl vroucí vody
Postup: Pohanku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak scedíme a po douškách vypijeme. Tento blahodárný nápoj popíjíme po dobu 6 týdnů.

Nápoj z podmáslí a lnu

Potřebujeme: 3 dl podmáslí (mléčnou bílkovinu můžeme nahradit i rostlinným mlékem – ovesným, rýžovým, jáhlovým), 1 lžičku lněného semínka
Postup: Semínko rozmixujeme s podmáslím, a pak po douškách vypijeme. Tento nápoj popíjíme po dobu 6 týdnů.

Bylinky a hemoroidy

Bylinkové víno, které si můžete připravit podle dále uvedeného receptu sami doma, pomáhá tzv. ředit krev, a proto je vhodné při zdravotních potížích tohoto druhu. Po absolvování této vinné kúry doporučuji pokračovat s popíjením čaje na posílení cévního systému.

Bylinkové víno

Potřebujeme: 1 l kvalitního červeného vína, 1 lžíci komonice lékařské, 1 lžíci kopřivy, 1 lžíci smetánky, půl lžičky kořene hořce žlutého
Postup: Léčivky smícháme s vínem a vše necháme 14 dní v teple louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové víno nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 2× denně štamprli.

Cévní čaj

Potřebujeme: 1 lžičky květů hlohu, 1 lžičku třezalky, 1 lžičku bělotrnu, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme a přelijeme je vroucí vodou, vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a po douškách vypijeme. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 6 týdnů.

Jak postupovat při akutních potížích

Hemoroidy by měl vždy vidět lékař, laik snadno zamění hemoroidy za jiný problém, zejména za praskliny.

Nevhodným postupem si můžete spíše uškodit. Například populární dubová kůra má význam pouze u vyhřezávajících hemoroidů. „Má způsobovat stahování. Pokud mají pacienti například prasklinu, tak dubová kůra spíše ublíží, než pomůže, vysušuje totiž tkáň. Doporučujeme ji jen zřídka vybraným pacientům na základě vyšetření. Rozhodně ji nemohu doporučit obecně,“ varuje chirurg Jiří Fencl. Více Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala

Vnější hemoroidy zklidní čajový sáček se zeleným čajem, zabere proti bolesti a svědění. Připravíme si ho tak, že čajový sáček na 4 minuty namočíme do teplé vody, a pak si ho přiložíme na patřičné místo a necháme 10 minut působit.

Sedací koupel z dubové kůry

Potřebujeme: 2 lžíce dubové kůry, 1 litr vroucí vody, dětskou vaničku (či větší nádobu), ručník
Postup: Kůru zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a čaj přilijeme k teplé vodě do vaničky. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Tuto proceduru provádíme 1× denně po dobu 1 týdne.

Sedací koupel ze soli

Potřebujeme: 3 hrsti soli, dětskou vaničku (či větší nádobu), ručník
Postup: Sůl nasypeme do vaničky s teplou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Tuto proceduru provádíme 1× denně po dobu 1 týdne.

Cibulový tampónek

Vymačkáme šťávu z cibule, namočíme do ní malý menstruační tampónek a necháme ho nasát. Poté ho vložíme do konečníku a necháme hodinu působit. Poté opatrně vytáhneme. Tento postup provádíme denně po dobu 5 dní.

Kombinace ledu a soli uleví od bolesti

Při akutních problémech přinese úlevu ledová kostka obalená mořskou solí (nejlépe ze soli z moře), zabalená do plátýnka. Přikládáme na bolavé místo.

Mrkvové obklady

Jemně nastrouhanou mrkev si můžeme přikládat na zduřelá bolavá místa. Nejlépe na 20 minut.

Na hemoroidy platí střídání odpočinku a pohybu

Odpočinek s nohami ve zvýšené poloze je ideálním pomocníkem pro nervstvo a působí také dobře na hemoroidy. Anální oblast není v této pozici vystavena tlaku a zároveň se lépe prokrvuje. Tento relax bychom si měli dopřávat alespoň půl hodiny denně a můžeme ho kombinovat s příjemnou hudbou a zapálenou aromalampou. Vhodnými éterickými olejíčky jsou levandule, meduňka, citron, mandarinka.

Důležitý je i pohyb, protože celkově harmonizuje tělo, posiluje svaly, urychluje krevní oběh, látkovou výměnu a odbourává stres. Ideální je jóga, ale i pěší turistika, cyklistika, lyžování, plavání nebo tanec. Každý i sebemenší pohyb je velmi užitečný, protože přispívá k prokrvení i stabilizaci psychiky těla.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).