Hloh obecný zná snad každý z nás. Zjara nádherně kvete a voní a na podzim je ozdoben krásnými červenými bobulemi. Hlohové květy mají široké léčebné působení. Jak je využít?
Co z hlohu používáme?
K léčebným účelům se nejčastěji užívá květ, případně i list a plody hlohu. Květy sbíráme na jaře (zhruba začátkem května), listy od května do září, plody v říjnu. Můžeme je sušit či naložit do destilátu.
Léčivé účinky hlohu
Hloh je velmi zajímavou léčivou rostlinou. Příznivě ovlivňuje činnost tepen a srdce. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Snižuje krevní tlak, bušení srdce a čistí krev. Jeho užívání má také vliv při otocích jak srdečního, tak i ledvinového původu. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí i harmonizuje srdeční arytmie. Léčí i některé typy závratí. Je vhodné ho použít při léčbě následků po infarktu myokardu a v prevenci ischemické choroby srdeční. V některých případech velmi důrazně tlumí i klimakterické projevy. Jako podpůrný lék má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí, podrážděností, vnitřním neklidem a stresem.
Hloh působí velmi jemně. Jeho blahodárné účinky se projevují až po několika týdnech, někdy i měsících, kdy je ho třeba užívat bez přerušení. Výsledky jsou potom překvapivě dobré a trvalé. Hloh by se měl začít užívat i preventivně hned při prvních příznacích srdečních těžkostí, kdy ještě není nutné brát jiné, silnější léky.
Čaj z květů hlohu
Potřebujeme: 1 lžíci hlohových květů, 3 dl vroucí vody
Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, tento čaj doporučuji popíjet 2× denně po dobu 8 – 10 týdnů
Hlohové kapičky
Potřebujeme: 2 lžíce hlohových květů, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
Postup: Květy přelijeme lihem, vše necháme 14 dní louhovat, nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a kapičky užíváme 3× denně 25 kapek po dobu 8 – 10 týdnů.
Srdíčkový čaj
Potřebujeme: 1 lžíci květu hlohu, 1 lžičku natě srdečníku, 1 lžičku natě třezalky, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky dobře promícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj doporučuji pít 2× denně po dobu 8 týdnů.
Hlohový likér
Potřebujeme: 2 lžíce hlohových květů, 1 lžíci pampeliškových květů, 1 lžíci kopřivy, 5 lžic medu, 0,5 litru destilátu
Postup: Bylinky přelijeme destilátem a vše necháme 14 na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, přimícháme med a užíváme 1× denně 1 štamprli.
Hlohové víno
Potřebujeme: 1 šálek nasekaných hlohových květů, 1 l kvalitního červeného vína
Postup: Léčivku zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v chladnu a temnu. Užíváme 1× denně 1 štamprli po dobu 8 týdnů.
Hlohové květy do voňavé koupele
Květy hlohu najdou uplatnění i v bylinné koupeli, jež výborně uvolní před usnutím.
Uvolňující večerní koupel
Potřebujeme: 3 lžíce hlohových květů, 3 lžíce meduňky, 1 lžíci levandule, 1 lžíci chmelových šišek, 1 lžíci květu lípy, 3 lžíce medu, 2 litry vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme vroucí vodou, přidáme med a vše necháme 2 hodiny louhovat. Poté přecedíme a nalijeme do vody ve vaně (37 – 38 stupňů Celsia). Koupel by měla trvat 15 minut. Provádíme si ji tak půl hodiny až hodinu před plánovaným ulehnutím.