Hluchavky mírní kašel a ulevují od zažívacích potíží. Příští rok si je můžete vypěstovat sami

Sdílet

 Autor: Depositphotos/orestligetka.ukr.net
Zatímco někteří lidé chodí kolem hluchavek a považují je spíše za plevel, jiní je sbírají a připravují si z nich čaje, koupele a obklady. Hluchavka má totiž protizánětlivé účinky, ulevuje od kašle, zmírňuje nervozitu a pomáhá při silné menstruaci. Používat se dá i zevně formou obkladů. Mezi nejznámější druhy patří hluchavka bílá, hluchavka nachová, hluchavka skvrnitá a hluchavka objímavá.

Co je hluchavka?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je hluchavka?
  2. Druhy hluchavek
  3. Účinky hluchavky
  4. Pěstování hluchavek

Hluchavka (Lamium) je rod krytosemenných rostlin, které spadají do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Většina těchto jednoletých, dvouletých a vytrvalých bylin pochází z Evropy, Asie a severní Afriky. Některé hluchavky se množí prostřednictvím semen, jiné pomocí plazivých stonků. Celkem existuje asi 50 druhů hluchavek, ale jen některé se využívají jako léčivky. Mnoho druhů dnes roste planě v zemích mírného a subtropického podnebného pásu.

V angličtině se hluchavce říká „dead nettle“, což odkazuje na její vzhled. Ještě před rozkvětem si ji totiž mnozí lidé pletou s kopřivou. Na rozdíl od ní ale nemá hluchavka žahavé chlupy na listech, tím pádem se o ně nespálíte. [1, 2, 34]

Druhy hluchavek

Rod hluchavka zahrnuje 40–50 druhů, nicméně podle některých zdrojů jich může být až kolem 60. Většina těchto druhů roste prakticky po celé Evropě, Asii, Africe i Americe. V české přírodě se původně vyskytovaly jen 4 druhy hluchavek, které mají dodnes největší význam:

  • hluchavka nachová (Lamium purpureum),
  • hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum),
  • hluchavka bílá (Lamium album),
  • hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule).

Mezi hluchavky se často řadí také pitulník žlutý (Galeobdolon luteum), známý také jako hluchavka žlutá či hluchavka pitulník, a to i přesto, že se jedná o jiný rod rostlin. V minulosti pitulník oficiálně spadal do rodu hluchavkovitých. Nedávno z něj byl ale vyřazen kvůli tomu, že má jiný typ květu. [5, 6, 78]

Léčíte se doma bylinkami?

Účinky hluchavky

Hluchavka platí za významnou léčivku, protože má protizánětlivé účinky, podporuje zdraví střev, zmírňuje nervozitu a posiluje ženské pohlavní orgány. V lidovém léčitelství se uplatňují hlavně hluchavka bílá, hluchavka nachová, hluchavka objímavá a hluchavka skvrnitá. Květy a listy těchto rostlin obsahují silice s účinnými látkami. Mezi ty nejvýznamnější patří:

  • polyfenoly,
  • flavonoidy,
  • iridoidy,
  • fenylpropanoidy.

Také v nich najdete nejrůznější vitamíny (hlavně vitamíny C, A a K), minerální látky, vlákninu a další nutričně hodnotné složky.

Nejznámější hluchavky a jejich účinky na zdraví

  • Hluchavka bílá: tato bylinka je známá především kvůli pozitivním účinkům na ženské reprodukční orgány. Posiluje dělohu a uvolňuje křeče, proto může příznivě působit v případě silné, bolestivé a dlouhotrvající menstruace. V lidovém léčitelství se využívala také k zastavení vaginálních výtoků. Prospívat ale může i mužům, kteří mají potíže se zbytnělou prostatou. Hluchavka bílá totiž uvolňuje močové cesty a usnadňuje močení.
  • Hluchavka nachová: má protizánětlivé, antibakteriální a antiseptické účinky, proto se využívala zevně k hojení ran a ošetření nejrůznějších poranění. Odvar z hluchavky nachové zmírňuje kašel a podporuje vykašlávání hlenu. Ulevit může i při zažívacích problémech či nespavosti.
  • Hluchavka objímavá: protože se jedná o antirevmatikum, někdy se používala pasta z rozdrcených listů na bolavé a oteklé klouby. Při vnitřním použití působí projímavě.
  • Hluchavka skvrnitá: používá se méně často v porovnání s jinými druhy, ale obsahuje podobné účinné látky. V tradičním léčitelství se hluchavka skvrnitá uplatňovala při zevním použití na různé rány a kožní problémy.

Nadzemní části hluchavek jsou jedlé. Kromě léčitelství proto sloužily již od starověku jako součást potravy. Třeba hluchavka bílá se běžně konzumovala při hladomorech v Číně a Japonsku. Najdete ji také v mnoha receptech středomořské kuchyně. Hluchavka objímavá bývá někdy součástí japonské rýžové kaše nanakusa-gayu, která se jí na 7. ledna. Součástí této kaše je 7 divokých bylinek, které mají přinést zdraví a odvrátit zlo. Proto se jí také říká kaše sedmi jarních bylin. [9, 10, 11, 12, 13]

Kostival urychluje hojení otoků a mírní bolest. Rozhodně ho ale nejezte, může způsobit rakovinu Přečtěte si také:

Kostival urychluje hojení otoků a mírní bolest. Rozhodně ho ale nejezte, může způsobit rakovinu

Pěstování hluchavek

Všechny hluchavky jsou mrazuvzdorné a nemají mnoho nároků na pěstování. Díky své odolnosti rostou prakticky všude – kolem lesních cest, na polích a loukách, na zahrádkách, na lesních skalkách, na kompostech či v okolí skládek. Navíc mají tendenci chovat se invazivně a rozpínat se na záhonech, čímž mohou jiné rostliny a plodiny utlačovat. Mnoho lidí tak hluchavky vnímá spíše jako plevel.

Pokud tedy chcete pěstovat hluchavky cíleně, měli byste jim vyhradit dostatečně velký prostor. Období výsadby se trochu liší podle barvy květů. Bílé a fialové hluchavky se vysazují na jaře a preferují přímé sluníčko. Žlutě zbarveným druhům se daří spíše v polostínu. Vysazovat by se měly na podzim. [14, 15, 16, 17]

Zdroje: nih.gov, webmd.com, wildfooduk.com, plantura.garden, rxlist.com, thespruce.com, bhg.com, gardenista.com, biolib.cz, rozhlas.cz, kvetenacr.cz

Jaké jsou nejznámější druhy hluchavek?
Mezi nejpopulárnější druhy hluchavek patří hluchavka nachová, hluchavka skvrnitá a hluchavka bílá. Všechny tyto druhy obsahují podobné účinné látky a využívají se v lidovém léčitelství. Zatímco hluchavku bílou si s jinými druhy jen tak nespletete, hluchavka nachová může být snadno zaměněna za skvrnitou, protože vypadají hodně podobně.
Jak se využívá hluchavka bílá?
Hluchavka bílá platí za nejcennější druh hluchavky, co se týče využití v lidovém léčitelství. Ulevuje při menstruačních potížích, zmírňuje křeče a odstraňuje vaginální výtok. Zároveň má močopudné účinky, usnadňuje močení a zmírňuje infekce.
Kdy je vhodné sázet hluchavky?
Záleží na konkrétním druhu a jeho požadavcích na světlo. Pokud chcete vysadit třeba hluchavku bílou či hluchavku nachovou, měli byste tak učinit v jarních měsících. Tyto druhy mají rády přímé sluneční paprsky. Žlutá hluchavka by se měla sázet spíše na podzim. Má raději polostín nebo stín.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).